آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

برجام را حفظ کنید

پیام کارشناسان منع اشاعه هسته ای به ترامپ

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

برجام را حفظ کنید

پیام کارشناسان منع اشاعه هسته ای به ترامپ

با نزدیک شدن زمانی که دولت ترامپ باید طبق قانون در مورد رعایت مفاد برجام از سوی ایران به کنگره گواهی دهد بیش از ۷۰ تن از کارشناسان منع اشاعه هسته ای با تهیه بیانیه ای از رییس جمهوری آمریکا خواسته اند که این گواهی را صادر کرده و برجام را حفظ کند. 

در این بیانیه گفته شده است که بیش از دو سال پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات بین ایران و ۶ قدرت بزرگ (اتحادیه اروپا، چین، فرانسه، آلمان،روسیه، آمریکا و بریتانیا) این توافق ثابت کرده است که ترتیباتی موثر و قابل تایید و یک تحول مثبت برای تلاش های منع اشاعه سلاح های هسته ای است.

در بیانیه این کارشناسان اضافه شده که برنامه اقدام جامع مشترک یا اختصارا برجام همچنین موفقیتی مهم برای دیپلماسی چند جانبه محسوب می شود و اجرای کامل آن برای صلح و امنیت بین المللی ضروری است.

به گفته کارشناسان منع اشاعه هسته ای از زمان اجرای برجام در ژانویه ۲۰۱۶ این توافق خطر ناشی از برنامه هسته ای ایران را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داده است و بازرسی های بیسابقه و تدابیر ویژه شفاف سازی  را مقرر داشته که میتوان هر گونه تلاش احتمالی ایران در آینده حتی تلاش های پنهانی اینکشور برای تولید سلاح هسته ای را به سرعت ردیابی کرد. 

 در بخش دیگری از بیانیه گفته شده است مادام که ایران به اجرای کامل این توافق ادامه دهد برجام منافع امنیتی ایالات متحده ، ترویکای اروپا  همراه با اتحادیه اروپا روسیه و چین ، کشورهای منطقه و تمام جامعه بین المللی را پیش خواهد برد. آنها معتقدند که رها ساختن برجام همچنین احتمال مناقشه ای گسترده تر در خاورمیانه را افزایش می دهد و ممکنست به یک مسابقه هسته ای بی ثبات کننده در منطقه منجر شود. 

کارشناسان امضا کننده این بیانیه که در میان آنها اسامی چون  هانس بلیکس مدیر کل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی ، رابرت آینهورن مقام ارشد پیشین وزارت امور خارجه آمریکا، دینا اسفندیاری از کینگز کالج لندن ،آریان طباطبایی از دانشگاه جرج تاون واشنگتن ، علی واعظ از گروه بحران بین المللی ، دیوید وید رییس دفتر وزارت امور خارجه آمریکا ، تاماس پیکرینگ معاون پیشین وزارت امور خارجه آمریکا  به چشم می خورد، قویا به همه طرف ها توصیه کرده اند که به تعهدات خود براساس توافق عمل کنند و از هر اقدام و بیانیه ای که ادامه اجرای موثر آن را به خطر اندازد پرهیز کنند. 

آنها همچنین به دولت ترامپ و کنگره آمریکا توصیه کرده اند که به تعهدات واشنگتن براساس برجام ادامه داده و از اقداماتی که ممکنست تعهدات واشنگتن نسبت به برجام را متزلزل سازد پرهیز کنند.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top