آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

سخنان" قرون وسطی " ترامپ به زعم ظریف

خصومت بین دو کشور ایران و آمریکا به بدترین زمان خود رسیده

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

سخنرانی امروز صبح دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده در سازمان ملل با واکنش های وسیعی از سوی مقامات ایرانی و برخی مقامات بین المللی مواجه شد.

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در حساب توییتری خود گفت: "سخنرانی نفرت انگیز ناعادلانه ترامپ متعلق به دوران قرون وسطایی است و نه قرن بیست و یکم  و سازمان ملل متحد.

این سخنان  ارزش پاسخ راهم ندارد ".

وی افزود: "همدردی جعلی و تصنعی او برای ایرانیان هیچ کس را فریب نمی دهد."

ظریف در حالی که در سخنرانی خود در نیویورک، به لفاظی ها و حملات مکرر ترا مپ به رژیم ایران پاسخ می داد از واژگانی استفاده کرد که حتی نسبت به استانداردهای خود او نیز خشن تر جلوه می کرد.

به گزارش رسانه های بین المللی، ترامپ گفت: "حکومت ایران یک دیکتاتوری فاسد را پشت پرده تظاهر غلط و نمایشی دموکراسی قرار داده است".  

وی افزود: "رژیم جمهوری اسلامی،  این کشور ثروتمند را با یک تاریخ و فرهنگ غنی به یک کشور مزدور اقتصادی که از نظر اقتصاد فاسد و نابود شده است و صادرات اصلی آن فقط خشونت، خونریزی و هرج و مرج است تبدیل کرده است."

او در ادامه افزود . "قربانیان اصلی این رژیم  در واقع، خود مردم ایران هستند. این رژیم به جای استفاده از منابع خود به جهت بهبود زندگی ایرانیان، درآمدهای نفتی خود را به صندوق حزب الله و سایر تروریست هایی  می ریزد که از قضا مسلمانان بی گناه را می کشند و به همسایگان صلح طلب عرب و اسرائیل حمله می کنند".

به گزارش وکس نیوز با این سخنان رییس جمهور آمریکا، خصومت بین دو کشور بالا گرفته است. درست در زمانی که چندین روز دیگر یعنی در روز 15 اکتبر، بر طبق معاهده هسته ای، رییس جمهور وقت باید هر سه ماه یکبار کنگره را از پایببندی ایران به برجام، آگاه کند. و ترامپ باید تصمیم خود را مبنی بر اینکه که آیا ایالات متحده برجام  را  به رسمیت می شناسد ویا آنرا لغو خواهد کرد، بگیرد

ترامپ در سخنرانی خود، این معاهده ایران را "خجالت آور و موجب شرمساری ایالات متحده" توصیف کرد.

او گفت "صادقانه بگویم، به اعتقاد من، این معامله برای ایالات متحده خجالت آور است، و من فکر نمی کنم شما آخرین این قصه را شنیده باشید.  گویا با این سخنان او داشت اشاره به تصمیم خود در ماه آینده می کرد.

 او گفت حکومت ایران یک دیکتاتوری فاسد است که تظاهر به دموکراسی نمایشی میکند ( منظور وی انتخابات نمایشی ایران بود). وی گفت: رژیم های سرکوبگر نمی توانند برای همیشه تحمل شوند. روزی خواهد رسید که مردم ایران با یک سوال  و یک انتخاب مواجه خواهند شد که آیا به مسیر فقر، خونریزی و ترور رژیم اجازه ادامه بدهند یا به ریشه های اصلی، خود همانا افتخار ملت به عنوان یک مرکز تمدن، فرهنگ و ثروت بازگردند، به کشوری که مردم اش دوباره می توانند شاد و موفق باشند؟»

وی تاکید کرده است: «این ثروت که متعلق به مردم ایران است، همچنان برای خدمت به دیکتاتوری بشار اسد و مداخله در جنگ داخلی آن کشور صرف می شود و صلح را در سراسر خاورمیانه تضعیف  و به خطر انداخته است. »

ترامپ افزود: «رژیم ایران در حالی که همسایگانش  تعهد کرده اند با تروریسم جهانی مقابله کنند،   به حمایت کامل مالی و نظامی خود از تروریسم ادامه میدهد. و در اوایل سال گذشته در عربستان سعودی افتخار داشتم که با رهبران بیش از 50 کشور عرب و مسلمان ملاقات کنم. ما توافق کردیم که همه ملل متحدا باید برای مقابله با تروریست ها و افراط گرایی اسلامی مبارزه کنند، با یکدیگر همکاری کنند. اما ایران همچنین به حمایت خود از تروریست ها ادامه می دهد.»

رییس جمهور ایالات متحده تصریح کرد: ما اجازه نخواهیم داد که  یک رژیم قاتل، فعالیت های بی ثبات کننده را در حین ساخت موشک های خطرناک خود ادامه دهد و ما نمی توانیم در مورد توافق نامه با آن موافقت کنیم. معامله ایران یکی از بدترین و یکجانبه ترین معاملاتی بود که ایالات متحده تا به حال امضا کرده است. صادقانه بگویم، این معامله خجالت آور است، . باور کنید شرم آور است.

 واکنش مقامات ایرا ن به سخنرانی ترامپ در سازمان ملل

سخنان ترامپ به غیر از جواد ظریف واکنش مقامات دیگر ایران را هم بر انگیخت. در واکنش به سخنان نتانیاهو و ترامپ در سازمان ملل:

شمخانی گفت: پنگوئن‌های قطب جنوب هم ننگ کودک‌کشی رژیم اسراییل را نمی‌پذیرند.

شمخانی نماینده رهبر و دبیر شورای عالی امنیت ملی مواضع اخیر رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل در سازمان ملل را نمایانگر روحیه جنگ‌طلبانه، خصمانه و ضد صلح آنها دانست و افزود: رییس‌جمهور آمریکا هنوز از فضای انتخاباتی دوران ریاست جمهوری خود بیرون نیامده و همان لفاظی هاییکه برای حمله به رقبای خود برای جلب آرا استفاده میکرد،  استفاده میکند. وی گفت: رویکرد آمریکا در قبال برجام به معنای تمسخر مسیر مذاکره و عدم پایبندی این کشور به قواعد دیپلماسی بوده و پیامی به جز بی‌اعتبارسازی مجامع بین‌المللی به جهان منتقل نمی‌کند.

مسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح در واکنش به اظهارات ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: سخنان رئیس جمهور آمریکا حاکی از ضعف و درماندگی دولتی است که در رویارویی ابرقدرتی، به مالیخولیا مبتلا شده است.

ترامپ با بلوف نمی‌تواند از ایران امتیاز بگیرد

 جزایری افزود برخلاف آنچه که ترامپ، با بلوف ایالات متحده را صاحب قدرت « رهبری عظیم» می‌داند، استنادات دهه‌های اخیر، همگی حاکی از بی ظرفیتی دولت و حاکمیت آمریکا در مواجهه با حوادث و رویدادها به خصوص در منطقه غرب آسیاست که از آن جمله به جنایات کم نظیر برنامه ریزان و نظامیان آمریکا در عراق،‌ سوریه،‌ افغانستان و یمن می‌توان اشاره کرد. ب

وی گفت: به تعبیر دیگر آمریکا با هر کشوری که برخلافش، کاری انجام دهد، بدون صبر و تحمل، برخورد قهرآمیز می کند، مگر آنکه توان برخورد نداشته باشد.

فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در واکنش به سخنان اخیر ترامپ گفت: زمان آن رسیده است که محاسبات غلط آمریکا را تصحیح کنیم. سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری گفت: در حرف‌های ترامپ چیز جدیدی وجود نداشت گفت: آنچه تازگی داشت اینکه آمریکا چهره واقعی خود را برای جهانیان آشکار  ساخته و امروز دنیا همان تصویری از آمریکا مشاهده می‌کند که ایران سال‌هاست در تلاش است آن را آشکار سازد و در واقع این تهمت‌ها به ایران، زیبنده آمریکا و دولت فاسد و قلدر آن است.

حسین میرمحمد صادقی رئیس کرسی حقوق بشر دانشگاه شهید بهشتی، نیز گفت : ادبیاتی که هم از ترامپ و هم از نتانیاهو شاهد بودیم با حداقل های سخن گفتن در مجامع بین‌المللی در تضاد بود. در این جا پیش از اینکه موضوع ارتکاب جرم مطرح باشد موضوع عدم رعایت پرنسیپ‌های سیاسی مطرح است.

 محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  نیز در حساب توئیتری خود نوشت: ظاهرا پیش‌نویس نطق ترامپ را نتانیاهو نوشته است! این، دولت آمریکا را از آنچه هست، بدنام‌تر و منزوی‌تر می‌کند.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top