آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

دادستان تهران برعلیه مدیر تلگرام اعلام جرم کرد

پاول دورف، کارآفرین مشهور روس واز پایه‌گذاران و مدیر تلگرام توسط دادستان تهران متهم به اتهامات جنایی و اخلاقی شده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

به گزارش یک خبرگزاری نیمه رسمی روز سه شنبه  عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران علیه مدیر شبکه اجتماعی تلگرام اعلام جرم  کرد.  .

متهم به اتهامات جنایی و اخلاقی شده است.پاول دورف، کارآفرین مشهور روس واز پایه‌گذاران و مدیر تلگرام توسط دادستان تهران

دادستان تهران ادعا می کنند که این سرویس تلفنی و اینترنتی  برای انتشار اخبار و افکار سیاسی بدون سانسور استفاده می شود، و همینطور با تبلیغات افراطی و پورنوگرافی کودکان این کشور را قربانی میکند. به گزارش خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفت: "اینکه شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند، مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود". او افزود از جمله اتهامات این شبکه "ارائه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش، ایجاد بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته و ارتکاب جرایم هرزه‌ نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدراست. "

پس از حملات گروه منتسب به تشکیلات «حکومت اسلامی» یا داعش به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت‌الله خمینی در روز ۱۷ خرداد امسال، مقامات جمهوری اسلامی مدعی شدنده اند که مهاجمان ترویست کارهای خود را در تلگرام  سازمانده ای و با هم هماهنگ می‌کرده اند..

دولت آبادی  گفت: "دلایل واقعی و حقوقی" برای بسیاری اتهامات بسیار متفاوت است وجود دارد.

این نخستین باری نیست که دادستانی تهران علیه افرادی در خارج از کشور ایران اعلام جرم و کیفرخواست صادر کرده است.   آقای دولت‌آبادی روز ۲۶ شهریور نیز  بگفته وی علیه «یکی از متهمان ضد انقلاب خارج‌نشین» پرونده تشکیل داده است و اعلام کرده قرار است به اتهام‌های وی در دادگاه انقلاب تهران رسیدگی شود.

او بدون نام بردن از متهم او را مدیر «مرکز مطالعات ایران و عرب» معرفی کرد که بطور حتم منظور دادستانی تهران، علیرضا نوری‌زاده، روزنامه‌نگار مقیم لندن و مدیر «مرکز مطالعات ایران و عرب» است.وی گفت بود که دادگاه انقلاب تهران، هشت فقره کیفرخواست مرتبط با مسائل امنیتی بر علیه نوری زاده صادر کرده است.  آقای نوری ‌زاده در مصاحبه با رسانه ها درباره این کیفر خواست ها گفته بود که از این خبر بسیار شگفت ‌زده است و هیچ اطلاعی از چنین کیفر خواست هایی  ندارد.

 محمدجواد منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی، تیرماه امسال از آنچه باز کردن «اتوبان شبکه‌های اجتماعی در ایران» نامیده می شود انتقاد کرد و گفت که «هیچ کنترلی» بر روی این شبکه‌ها وجود ندارد وتلگرام و اینستاگرام به ترتیب «روسی و صهیونیستی» هستند.

بر اساس آخرین آماری که معاون مرکز فضای مجازی روز ۲۷ شهریور منتشر کرد، در حال حاضر بیش از ۴۰ میلیون نفر در ایران کاربر تلگرام هستند و این پیام‌رسان ۶۰ درصد پهنای باند اینترنت ایران را اشغال کرده است.

امیر خوراکیان همچنین افزوده بود که در حال حاضر ۵۸۰ هزار کانال تلگرامی در ایران فعال است.

 دستگیری شش مدیر کانال‌های تلگرامی به اتهام "ترویج همجنس‌گرایی"

دویچه وله در روز 14 سپتامبر از دستگیری ششش مدیر کانال های تلگرامی به اتهام ترویج همجنس گرایی خبر داده بود. همه ناظران امور ایران بر این باورند که برخورد قوه قضاییه با مدیران کانال‌های تلگرامی  در حالی ادامه دارد که سپاه و قوه قضائیه از محتویات سیاسی و افشاگرانه این کانال بسیار نگران هستند. مقامات جمهوری اسلامی و جناح های دست راستی اصولگرا از استفاده روحانی از شبکه های اجتماعی بویژه تلگرام و انتشار افشا گری های که توسط این شبکه انجام شد و میشود و گسترش محبوبیت این کانال بسیار نگران و نارحت هستند.  

 و این در حالی  است که ماه‌های گذشته مدیران کانال‌های خبری اصلاح‌طلب بازداشت شده بودند، دادستان اردبیل از دستگیری شش ادمین کانا‌ل‌های تلگرامی به دلایل "اخلاقی" خبر داده بود.

   سعید گلکار تحلیل گر ارشد سیاستگذاری در شورای جهانی شیکاگو در امور ایران و استادیار علوم سیاسی در دانشگاه تنسی چاتنوگا در مقاله ای جامع در مورد اصولگرایی و اصلاح طلبی  که در پنج بخش در این شبکه یعنی شبکه رسانه ای بیان در برنامه ایران در نگاه جهان آمده است  به مقوله شبکه های اجتماعی و نقش آن در آگاه سازی  مردم و همینطور انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران و پیروزی روحانی پرداخته است. او می نویسد:

 "در این انتخابات، تقریبا پنج میلیون نفر از جوانان و دانشجویان کشور از رسانه ها و شبکه های  اجتماعی استفاده کردند. آنها نه تنها به افشای تاریخ معاصر پرداختند، بلکه به توضیح گذشته تاریک فعالیاتهای اصول گرایان و بویژه نقش رییسی در سرکوب مخالفان ، خصوصا کشتار ده ۶۰ و نقش مهم او  در هیت مرگ در ایران به منظور بررسی و رد ادعاها و دستور کار او اقدام کردند. و این در حالی بود که اصول گریان نیز تلاش میکردند از رسانه های اجتماعی استفاده کنند، و در مبارزات انتخاباتی خود وعده میدادند کمک های اجتماعی و یارانه ها را افزایش می دهند و عدم موجودیت عدالت اجتماعی را در بسیاری از نقاط کشور اصلاح خواهند کرد. خاطره بد دوران حکومت احمدی نژاد دست در دست رهبر و سیاست های بد اجتماعی و فرهنگی و حرف های خسته کننده او در ذهن بسیاری از ایرانیان هنوز باقی بود. حامیان روحانی از این بی اعتمادی به عنوان یک ابزار برای بسیج جوانان، زنان، شهروندان طبقه متوسط ​​و دیگر افرادی که قصد بازگشت به میدان سیاست داشتند و با سخنان آتشین روحانی برای جولگیری از بازگشت اصول گریان به روحانی کمک کردند تا همه به روحانی رای بدهند."

 در تعجب جهان و حتی مدیران و سهامداران تلگرام محبوبیت تلگرام در ایران بقدری بالاست که ۵۸ درصد از  همه افراد بالای ۱۸ سال  این کشور در این شبکه اجتماعی  پیام‌رسان عضو هستند. جالب اینجاست که این شبکه ۶۰ درصد از ترافیک عرض باند اینترنتی کشور را به خود اختصاص داده است و بسیاری از شرکت‌ها، رسانه‌ها، برند‌ها، برنامه‌های تلویزیون و حتی سازمان ها و اپوزیسیون خارج کشور از این شبکه برای اطلاع رسانی استفاده می کنند.

سعید گلکار دکتر در ادامه می نویسد:

"روحانی علاوه بر حمایت از جامعه مدنی و سازمان های غیر دولتی، بایدگسترش جامعه اینترنتی کشور را تشویق کند و همزمان از رسانه ها و شبکه های اجتماعی مجازی و موازی برای برقراری ارتباط با هوادارانش استفاده کند. او باید توجه کند یکی از دلایلی که او را در انتخابات مجدد پیروز کرد، از طریق دسترسی مردم ، بویژه جوانان به شبکه های اجتماعی و اینترنت در سراسر کشور و حتی در مناطق روستایی و در استان های فقیری دور افتاده ایران بود. دولت روحانی باید با توجه به سلطه اصولگرایان بر رساته های ایران بویژه صدا و سیما، زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را گسترش و در دست خود بگیرد و در عین حال همزمان به منظور ارائه اینترنت ارزان، بدون سانسور و با سرعت بالا تلاش کند و نگذارد کنترل این شبکه  در دست و انحصار سپاه باقی بماند".

قوه قضاییه ایران در سال‌های گذشته فشار زیادی روی وزارت ارتباطات آورد تا شبکه پیام‌رسان تلگرام را مسدود کند. با این حال، دولت حسن روحانی بارها ضمن مخالفت با مسدود کردن این شبکه٬ تلاش‌ گسترده‌ای برای انتقال برخی سرور‌های آن به داخل کشور داشته‌ است. گفتی است که بخش بزرگی از مخابرات ایران و صدا و سیما  به نوعی در انحصار سپاه و دفتر رهبری است.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top