آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

بحران در ونزوئلا؛ آیا دولت به پایان کار خود می رسد؟

بسیاری از تحلیلگران از جمله موئیسس نعیم، وزیر اسبق تجارت و صنعت ونزوئلا، دلیل رسیدن به تورم 1000 درصدی در این کشور را، نه اقتصاد نفتی که ارسال بی مهابای نفت خام به کوبا و فساد گسترده در سطوح بالای حکومت بر می شمارند.

3 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

ونزوئلا ماه هاست که در تنش و التهاب به سر می برد. تحریم های فلج کنندۀ اقتصادی، سالهاست موانع زیادی را متوجه این کشور کرده است.

بسیاری از تحلیلگران از جمله موئیسس نعیم، وزیر اسبق تجارت و صنعت ونزوئلا که تجربه مدیریت ارشد در بانک جهانی را هم دارد، دلیل رسیدن به تورم 1000 درصدی در ونزوئلا را، نه اقتصاد نفتی که ارسال بی مهابای نفت خام به کوبا و فساد گسترده در سطوح بالای حکومت بر می شمارد.

نیکولاس مادورو، رییس جمهور این کشور که پس از چاوز به قدرت رسید همان سیاست های سوسیالیستی وی را دنبال می کند. سیاستی که امروز کاملا شکست خورده و رو به زوال است.

دونالد ترامپ در سپتامبر 2017 در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، مادورو را به در پیش گرفتن سیاستی خطرناک متهم کرد. وی که در این جلسه با متحدان آمریکای لاتین خود شرکت داشت، گفت: "مردم ونزوئلا گرسنه هستند. این کشور رو به زوال است. نهادهای دموکراتیک این کشور نابود می‌شوند. هدف ما باید کمک به آنها و احیای دموکراسی باشد."

هم اکنون در ونزوئلا، وضعیت وخیم اقتصادی را شاهد هستیم. حقوق شاغلان چیزی در حدود 20 هزار بولیوار است. این در حالیست که قیمت اجاره بهای خانه حدودا 40 هزار بولیوار و قیمت یک پاکت سیگار معمولی 2 هزار بولیوار است.

دولت مادورو برای گذر کردن از این تنگناها تا کنون 4 بار حقوق شاغلین را افزایش داده و اسکناس های 100 بولیواری را حذف و به جای آن اقدام به چاپ اسكناس در مبالغ 500، 5 هزار و 20 هزار بوليواري كرد اما همۀ این اقدامات نیز نتوانست کمکی به پیشرفت اقتصادی این کشور کند.

 به گزارش رویترز، مخالفان مادورو از جمله پارلمان این کشور و مخالفان تا کنون بارها مردم را به خیابان ها برای تظاهرات دعوت کرده اند که تا کنون به کشته شدن حداقل 125 تن منجر شده است.

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top