آخرین اخبار
آمارهای رسمی حکایت از کشته شدن 444 نفر در زلزله هفته گذشته کرمانشاه داردسعد حریری نخست وزیر لبنلن که هفته پیش در پی سفر به عربستان ،استعفا داده بود، در بازگشت به لبنان با درخواست تعلیق استعفایش موافقت کردوزارت خارجه ایران در پی اعلام پایان داعش ، از نیروهای سپاه قدس و حزب الله لبنان وهمچنین حمایت های روسیه تقدیر کردحسن روحانی در بندر سوچی با روسای جمهور ترکیه و روسیه دیدار کردگزارشها از مناطق زلزله زده حکایت از بحران سرمازدگی در این مناطق دارد

آمریکا، اروپا و توافق هسته ای/ اختلاف موقتی است؟

اروپایی‌ها اقتصاد 19 تریلیون دلاری ایالات‌متحده را با اقتصاد 390 میلیارد دلاری ایران عوض نخواهند کرد.

1 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

توافق هسته‌ای با ایران که به باور دونالد ترامپ «شرم‌آور» است، به‌تدریج شکاف سیاسی میان آمریکا و اروپا را بیشتر می‌کند. مقامات کشورهایی اروپایی این توافق را حاصل سال‌ها مذاکره و مجادله می‌دانند که باید حفظ شود؛ اما آمریکا می‌گویند ایران امتیازهای فراوانی در قالب این توافق به دست آورده و به‌موازات آن به برنامه موشکی خود ادامه داده و هنوز هم موجب بی‌ثباتی در منطقه است. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را به آنچه «برجام» خوانده می‌شود، تائید کرده است.

پس از سخنرانی هفته گذشته رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای و تائید نکردن پایبندی ایران به این توافق، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت همه‌جانبه از برجام بر ادامه اجرای آن تأکید کردند و از آمریکا خواستند تا به تعهدات خود در خصوص توافق هسته‌ای ایران عمل کند.

این بیانیه را می‌توان مُهر تائیدی بر اختلاف اعضای اتحادیه اروپا و سیاست‌های فعلی ترامپ دانست؛ سیاستی که جمهوری اسلامی را به خاطر توسعه‌طلبی‌اش در منطقه مورد خشم و غضب قرار می‌دهد. از طرفی اروپا مشتاق است با جهت‌گیری‌های سیاسی و اقتصادی ایران را به جامعه جهانی بازگرداند تا ضمن حفاظت از منافع خود در این کشور، مانع عمیق‌تر شدن روابط ایران با روسیه، چین و کره شمالی شود.

قطعاً یک ایرانِ قدرتمند در منطقه سود بیشتری نسبت به ایرانِ افتاده در دامن روسیه و چین برای اروپایی‌ها خواهد داشت. این در حالی است که آمریکا به دلایل مختلف ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک، در پی تثبیت جای پایش در منطقه خاورمیانه است و به هیچ قیمتی حضور رژیم جمهوری اسلامی را در این منطقه برنمی‌تابد.

این تضاد سیاسی بین اروپا و آمریکا سبب بروز اختلافاتی میان آن‌ها شده که بیش از هر چیز خوشنودی سران جمهوری اسلامی را در پی دارد؛ اما سؤالی که مطرح‌شده این است که آمریکایی‌ها تا کجا قصد دارند ساز مخالف بزنند و در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اروپایی‌ها در کدام جبهه قرار می‌گیرند. سؤال مهم‌تر اینکه در صورت پایبندی اروپایی‌ها به توافق وین، روابط آمریکا و اروپا رو به سردی می‌گراید؟

برخی بر این باوراند که آمریکا و اروپا در حال ایفای نقش پلیس خوب و پلیس بد برای ایران هستند؛ اما به نظر می‌رسد در موضوع توافق هسته‌ای، دونالد ترامپ با کسی شوخی ندارد و هدفش تضعیف این توافق و خارج شدن از آن در بلندمدت است. در این صورت اروپا می‌ماند و تصمیم برای ادامه اجرای توافق یا خروج از آن.

با توجه به روابط اقتصادی و حجم عظیم تجارت بین اروپا و آمریکا می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ای بسیار نزدیک حمایت اروپا از ایران کاهش خواهد یافت و جهت‌گیری خود را به سیاست‌های سخت‌گیرانه دونالد ترامپ متمایل خواهد کرد. قطعاً اروپایی‌ها اقتصاد 19 تریلیون دلاری ایالات‌متحده را با اقتصاد 390 میلیارد دلاری ایران عوض نخواهند کرد. اگرچه هم‌اکنون اروپا تلاش می‌کند ترامپ را به پایبندی به توافق متقاعد سازد، در صورت ناکامی در این چالش قطعاً جانب ایران را رها خواهد کرد؛ چراکه اروپایی‌ها کاملاً آگاه هستند آمریکا در بلندمدت شریک اقتصادی و سیاسی بسیار مهم‌تری از ایران است.

مقاله

فرهنگ آزادی را در یابیم
  دکتر محمود دلخواسته
روشهای قدرتمداری
  نیما حق پور
فرو پاشی امپراطوری انگستان
  دکتر محمود دلخواسته

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top