آخرین اخبار
مجلس ایران: در تجمع دراویش 5 نفر کشته، 300 نفر دستگیر و 35 پلیس زخمی شدندقطار باری در نیشابور ایران واژگون شدایران 2 شناور صیادی قطر را توقیف کردتجمع اعتراضی کارگران ایرانی در تهران با فراخوان تشکل های کارگری

آمریکا، اروپا و توافق هسته ای/ اختلاف موقتی است؟

اروپایی‌ها اقتصاد 19 تریلیون دلاری ایالات‌متحده را با اقتصاد 390 میلیارد دلاری ایران عوض نخواهند کرد.

4 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

توافق هسته‌ای با ایران که به باور دونالد ترامپ «شرم‌آور» است، به‌تدریج شکاف سیاسی میان آمریکا و اروپا را بیشتر می‌کند. مقامات کشورهایی اروپایی این توافق را حاصل سال‌ها مذاکره و مجادله می‌دانند که باید حفظ شود؛ اما آمریکا می‌گویند ایران امتیازهای فراوانی در قالب این توافق به دست آورده و به‌موازات آن به برنامه موشکی خود ادامه داده و هنوز هم موجب بی‌ثباتی در منطقه است. از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را به آنچه «برجام» خوانده می‌شود، تائید کرده است.

پس از سخنرانی هفته گذشته رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای و تائید نکردن پایبندی ایران به این توافق، وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای ضمن حمایت همه‌جانبه از برجام بر ادامه اجرای آن تأکید کردند و از آمریکا خواستند تا به تعهدات خود در خصوص توافق هسته‌ای ایران عمل کند.

این بیانیه را می‌توان مُهر تائیدی بر اختلاف اعضای اتحادیه اروپا و سیاست‌های فعلی ترامپ دانست؛ سیاستی که جمهوری اسلامی را به خاطر توسعه‌طلبی‌اش در منطقه مورد خشم و غضب قرار می‌دهد. از طرفی اروپا مشتاق است با جهت‌گیری‌های سیاسی و اقتصادی ایران را به جامعه جهانی بازگرداند تا ضمن حفاظت از منافع خود در این کشور، مانع عمیق‌تر شدن روابط ایران با روسیه، چین و کره شمالی شود.

قطعاً یک ایرانِ قدرتمند در منطقه سود بیشتری نسبت به ایرانِ افتاده در دامن روسیه و چین برای اروپایی‌ها خواهد داشت. این در حالی است که آمریکا به دلایل مختلف ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک، در پی تثبیت جای پایش در منطقه خاورمیانه است و به هیچ قیمتی حضور رژیم جمهوری اسلامی را در این منطقه برنمی‌تابد.

این تضاد سیاسی بین اروپا و آمریکا سبب بروز اختلافاتی میان آن‌ها شده که بیش از هر چیز خوشنودی سران جمهوری اسلامی را در پی دارد؛ اما سؤالی که مطرح‌شده این است که آمریکایی‌ها تا کجا قصد دارند ساز مخالف بزنند و در صورت خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اروپایی‌ها در کدام جبهه قرار می‌گیرند. سؤال مهم‌تر اینکه در صورت پایبندی اروپایی‌ها به توافق وین، روابط آمریکا و اروپا رو به سردی می‌گراید؟

برخی بر این باوراند که آمریکا و اروپا در حال ایفای نقش پلیس خوب و پلیس بد برای ایران هستند؛ اما به نظر می‌رسد در موضوع توافق هسته‌ای، دونالد ترامپ با کسی شوخی ندارد و هدفش تضعیف این توافق و خارج شدن از آن در بلندمدت است. در این صورت اروپا می‌ماند و تصمیم برای ادامه اجرای توافق یا خروج از آن.

با توجه به روابط اقتصادی و حجم عظیم تجارت بین اروپا و آمریکا می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده‌ای بسیار نزدیک حمایت اروپا از ایران کاهش خواهد یافت و جهت‌گیری خود را به سیاست‌های سخت‌گیرانه دونالد ترامپ متمایل خواهد کرد. قطعاً اروپایی‌ها اقتصاد 19 تریلیون دلاری ایالات‌متحده را با اقتصاد 390 میلیارد دلاری ایران عوض نخواهند کرد. اگرچه هم‌اکنون اروپا تلاش می‌کند ترامپ را به پایبندی به توافق متقاعد سازد، در صورت ناکامی در این چالش قطعاً جانب ایران را رها خواهد کرد؛ چراکه اروپایی‌ها کاملاً آگاه هستند آمریکا در بلندمدت شریک اقتصادی و سیاسی بسیار مهم‌تری از ایران است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top