آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

استعفای سعد حریری , افزایش تقابل ایران و عربستان

استعفای سعد حریری , نخست وزیر لبنان در عربستان , شاید شروع یکی از این قمارهای عربستان سعودی باشد .

4 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

روزهای گذشته از عربستان سعودی خبرهای جنجال برانگیز زیادی به گوش رسیده است . از لغو برخی محدودیتها برای زنان در این کشور تا برکناری و دستگیری شمار بسیاری از شاهزادگان و سران کشور با عنوان مبارزه با فساد . بسیار زود است تا بتوان در خصوص نیات و اهداف واقعی در پسِ این اقدامات نظری قطعی داد اما آنچه مسلم است سیاست عربستان سعودی در حال یک دگردیسی اساسی در حوزه های اقتصادی , سیاست و بین الملل است . در کنار تحولات داخلی  رخ داده در هفته ها و روزهای پیش , عربستان همزمان به دنبال ایجاد نوعی هژمونی منطقه ای بر علیه ایران بوده است . با روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و برخی همراهی های اسرائیل با سیاستهای منطقه ای عربستان , امروز عربستان با اعتماد به نفس بیشتری به دنبال قمارهای کلان تر در منطقه بر علیه ایران میرود . اعلام استعفای سعد حریری , نخست وزیر لبنان در عربستان , شاید شروع یکی از این قمارهای عربستان سعودی باشد . استعفای سعد حریری در حالی در عربستان سعودی اعلام شد که کمتر کسی پیش بینی چنین اقدامی را میتوانست داشته باشد . سعد حریری روز بعد از ملاقات با ولایتی , مشاور رهبر ایران در مسائل بین المللی , و دیدارش با حسن نصرالله , دبیر کل حزب الله لبنان , برای بار دوم در هفته ی گذشته به ریاض سفر کرده و بلافاصله اعلام استعفا نموده است . زمان و محل اعلام این استعفا میتواند موید نکاتی باشد . سعد حریری متولد عربستان سعودی بوده و در حال حاضر علاوه بر تابعیت لبنان دارای تابعیت عربستان سعودی نیز میباشد . او همواره یکی از عوامل ترور پدرش , رفیق حریری , در سال 2005 را حزب الله لبنان دانسته و به همین دلیل مناسبات وی و حزب الله لبنان همواره دارای فراز و نشیب بوده است . در هفته های گذشته مسائلی چند باعث تقویت این گمان شده است  که این استعفا میتواند مقدمه ی  بالا گرفتن منازعات نیابتی ایران و عربستان در لبنان باشد .

1.        بعد از روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا , نحوه ی مواجه ی آمریکا  با ایران و گروههای مورد حمایت این کشور دچار تغییرات بنیادی شد . ترامپ و دولت او معتقد هستند که  افزایش فشارها و تحریمها به ایران و گروههای هم پیمان با این کشور مانند حزب الله لبنان میتواند در تجدید نظر رهبران این کشورها و گروهها در خصوص برخی از سیاستهایشان در منطقه مثمر ثمر باشد . به همین دلیل آمریکا به موازات افزایش برخی تحریمها بر علیه ایران , حزب الله لبنان و بسیاری از سران این گروه را نیز در لیست تحریمهای خود قرار داد . کاخ سفید در بیانیه ای ضمن تروریستی خواندن حزب الله لبنان  برای بازداشت یا اطلاعات منجر به بازداشت دو تن از فرماندهان حزب الله لبنان به نامهای  «طلال حمیه» و «فواد شکر» به ترتیب ۷ و ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرد. همچنین وزارت خزانه داری آمریکا هر بانک و شرکتی که در لبنان به گروه حزب الله خدمات ارائه نماید را  تهدید به تحریم نموده است . بی شک مجری این تصمیمات آمریکا در لبنان شخص نخست وزیر در لبنان خواهد بود .

2.        روز قبل از اعلام  استعفای سعد حریری وی ملاقاتی را با علی اکبر ولایتی داشته است . گمان میرود در این دیدار ولایتی از او خواسته است تا با در پیش گرفتن سیاستهایی از عملی شدن خواست آمریکا در مورد حزب الله لبنان جلوگیری نماید . مشخص نیست که این درخواست جنبه ی پیشنهادی داشته است یا تحمیلی اما در هر صورت تن دادن سعد حریری به خواست آمریکا و یا مخالفت از این درخواستها در هر صورت او را در تقابل با ایران یا آمریکا قرار خواهد داد . با توجه به جمیع جهات میتوان به سادگی پیش بینی نمود که سعد حریری در این خصوص در جبهه ی جمهوری اسلامی ایران و حزب الله بازی نخواهد کرد .

3.        در هفته های گذشته تعدادی از وزیران دولت سعد حریری که از اعضاء حزب الله بوده اند تهدید به استعفا نموده اند . این تهدیدها در اعتراض به تهدیدات آمریکا بر علیه حزب الله و عدم اعلام مخالفت دولت سعد حریری با آنها بوده است . در صورت عملی شدن این استعفاء ها دولت لبنان از رسمیت خواهد افتاد و موقعیت سعد حریری در شرایط دشواری قرار خواهد گرفت . اعلام استعفای پیش دستانه ی سعد حریری که به انحلال  دولت خواهد انجامید در کنار بیان مواضع تند او در قبال ایران و حزب الله میتواند فشار اذهان عمومی در خصوص این انحلال را متوجه ایران و حزب الله بنماید .

4.        در هفته ی گذشته اسرائیل چندین حمله ی هوایی در خاک سوریه انجام داده و وزیر دفاع این کشور گفته است که تقابل با حزب الله لبنان اجتناب ناپذیر است . او گفته است که امروز دیگر اسرائیل علاوه بر لبنان , در سوریه هم به دنبال حزب الله خواهد بود . این سخنان میتواند  نشان دهنده عزم اسرائیل برای تشدید برخوردهایش با حزب الله لبنان باشد .

5.        بسیار شنیده شده است که از ابتدای انقلاب اسلامی در ایران رهبران این کشور به دنبال تشکیل یک هلال شیعی در منطقه هستند . تشکیل چنین کمربندی از ایران تا لبنان و یمن میتواند عواقب غیر قابل پیش بینی برای عربستان سعودی و اسرائیل داشته باشد . حضور سرسختانه ایران در سوریه و پرداخت هزینه های فراوان در این کشور میتواند در راستای همین سیاست ایران تعبیر گردد. جمهوری اسلامی سوریه را راه ارتباطی امن و مناسبی برای ارتباط با حزب الله لبنان میداند . از آنجایی که به دلیل حضور روسیه در سوریه , عربستان سعودی , آمریکا و اسرائیل نتوانستند به خواستهای خود در این کشور برسند و باعث کمتر شدن نفوذ ایران در سوریه و قطع ارتباط ایران با حزب الله از طریق سوریه شوند , هدف بعدی آنها حزب الله لبنان خواهد بود .

6.        عربستان سعودی تا کنون در هیچ کدام از جبهه های منطقه ای نتوانسته است گوی رقابت از ایران را برباید . از عراق گرفته تا سوریه , لبنان و یمن  همواره ایران دست بالاتر را در منازعات این کشورها داشته است . عربستان سعودی برای حفظ ریاست خود در میان کشورهای عربی نیازمند کسب برخی توفیقات در منطقه خواهد بود . در این راستا این کشور میخواهد تا حداکثر استفاده  از رویکرد خصمانه ی آمریکا و اسرائیل علیه ایران را داشته  و با شروع یک ماجراجویی در لبنان و علیه حزب الله دست به قماری دیگر بزند .

 با در کنار هم قرار دادن این موارد میتوان به این نتیجه رسید که اعلام استعفاء از سوی سعد حریری یک حرکت پیش بینی شده و برای رسیدن به اهداف مشخصی بوده است . باید دید در روزهای آینده روند مسائل در داخل لبنان و کشورهای درگیر در این رابطه به کدام سمت پیش خواهد رفت . 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top