آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

واکنش قاطع سازمان ملل به نقض حقوق بشر در ایران

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن جمهوری اسلامی به نقض حقوق بشر محکوم شد.

1 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دیروز (28 آذر) حسن روحانی در تهران از «منشور حقوق شهروندی» خود رونمایی کرد؛ اما در کمتر از 18 ساعت، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن جمهوری اسلامی به نقض حقوق بشر محکوم شد.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پیش‌نویس این قطعنامه که از سوی کانادا ارائه داده شده بود با 81 رأی موافق، 30 رأی مخالف و 70 رأی ممتنع به تصویب مجمع عمومی رسید. دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل طی بیانیه‌ای خطاب به دبیر کل این سازمان، این اقدام کانادا را «تاسف‌انگیز» خوانده و گفته که این کشور «بدون توجه به درخواست‌های مکرر ایران برای گفت‌وگوی‌های محترمانه مشتاق این قطعنامه جهت‌دار است.»

نماینده سوریه در سازمان ملل نیز به این قطعنامه اعتراض کرده است. نهادهای مستقل بین‌المللی می‌گویند سوریه یکی از ناقضان حقوق شهروندی است که تاکنون ده‌ها هزار نفر از مردم خود را در جنگ داخلی کشته است.

نقض گسترده حقوق بشر در ایران سبب شده است کشورهای دموکراتیک به این مسئله توجه زیادی داشته باشند. صفحه توئیتری «سیاست خارجی کانادا» با اشاره به رأی مجمع عمومی سازمان ملل به قطعنامه پیشنهادی این کشور اعلام کرده است که کانادا حمایت از حقوق بشر در ایران را پیگیری خواهد کرد.

پیش‌ازاین انتظار می‌رفت با آغاز فعالیت دولت حسن روحانی وضعیت حقوق شهروندی در ایران بهتر از گذشته شود؛ اما نه‌تنها این انتظار برآورده نشد، بلکه تعداد اعدام‌ها به‌ویژه اعدام‌های کودکان و دستگیری فعالان مدنی بیشتر از گذشته شده است.

سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات دو بازوی حکومت در سرکوب فعالان حقوق بشری هستند که در چهار دهه گذشته با روش‌های مختلف، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر، نویسندگان، فعالان کارگری و آزادی خواهان را تحت‌ فشار قرار داده‌اند.

جمهوری اسلامی همواره نقض حقوق بشر را رد کرده و مدعی آزادی کامل همه افراد در ایران شده است. ایران جز سه کشور اولی است که در یک دهه اخیر، بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی را داشته‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top