آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

سرزمین عجایب و مردمش (شبیه طنز)

تقریبا تا همین جای کار بیشتر از نیمی از قوانین فیزیک و زمین شناسی و هندسه و ریاضیات و فلسفه و منطق در بیانات مسئولان و از ما بهتران در جمهوری اسلامی بر باد هوا رفته و البته جای آنها را قوانین شگفت انگیز و مجهول المنبع دیگر گرفته اند

2 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

باور کنید ما دیگر به چشمانمان هم اعتماد نداریم . هر چه تا دیروز در کتابها و از قول برزگان و دانشمندان و همه و همه شنیده بودیم در همین چند وقت اخیر دچار چالشی اساسی شده است . جای تمام علت و معلولها عوض شده , همه ی معلولها شده اند علت و همه ی علتها شده اند معلول . گاهی هیچ چیز به هیچ چیز مربوط نیست و گاهی هر چیز نامربوطی به شکلی به یک چیز نامربوط دیگر مربوط میشود . زیاد به حاشیه نمیروم  . بگذارید کمی روشن تر صحبت کنم . داستان آن چیزی است که در نظام جمهوری اسلامی در حال اتفاق افتادن است . تقریبا تا همین جای کار بیشتر از نیمی از قوانین فیزیک و زمین شناسی و هندسه و ریاضیات و فلسفه و منطق در بیانات مسئولان و از ما بهتران در جمهوری اسلامی بر باد هوا رفته  و البته جای آنها را قوانین شگفت انگیز و مجهول المنبع  دیگر گرفته اند . اوایل میگفتیم اینها زاویه ی دیدشان متفاوت است . چیزی که ما در آینه نمیبینیم اینها در خشت خام میبینند , همانطور که نزدیک چهل سال قبل عکس افرادی را در ماه میدیدند و ما هر چه چشممان را تنگ و گشاد کردیم دیده نشد که نشد . از همان زمانها روزی چندین بار از این ادعا ها شنیده ایم . از کوچک تا بزرگ نظام حرفهایی زدند و چیزهایی گفتند که در هیچ منطق و استدلالی که ما لااقل تا حالا خوانده و شنیده بودیم نمیگنجید . هی به شیطان لعنت فرستادیم و هی گفتیم اشکال از خِرَد و درک ماست و البته مسئولان ما فهیم ترینند . اما از شما چه پنهان دیگر دارد طاقتمان طاق میشود . آخر هر چه دندان روی جیگر گذاشتیم حتی برای عافیت هم که شده یک حرف درست و محکمه پسند از طرف این مسئولین ما ساطع نشد که نشد . هر چیزی که شد و هر اتفاقی که افتاد تا خواستیم اعتراضی کنیم و درخواستی بکنیم در نطفه محکوم شدیم و گفتند مسبب وعامل آن خودتان بودید . ما هم صم بکم سر تکان دادیم و اطاعت کردیم و بر خودمان نهیب زدیم که هی طرف تا کی سر به هوایی و غفلت . اما باور بفرمایید که دیگر آب از سرمان گذشته . زمانی زاینده رود در اصفهان خشک شد و فخر زمانه ای گفت دلیلش بی حجابی و بی بند و باری در اصفهان است , زمانی یک سری صندوقهای مالی که اتفاقا مجوز از دولت و همین آقایان هم داشتند زار و زندگی و هست و نیست مردم را بالا کشیدند و چند جرعه آب هم رویش و فخر زمانه ی دیگری گفت این به خاطر حرص و طمع مردم بوده که برای سود بیشتر , پولشان را در این صندوقها گذاشته اند . ظاهرا آقایان این صندوقها را به عنوان تله برای آزمایش حرص مردم تاسیس کرده اند  تا حریصان به این بهانه در دام بیافتند و تنبیه شوند . زمان دیگری زلزله ای در بم و کردستان  آمد و در کسری از ثانیه جانها گرفت و زندگی ها بر باد داد . باز هم بلافاصله میان مفاخر کسی گفت که این اتفاق بلایی بوده که به خاطر خوشحالی مردم این مناطق از رفراندوم کردستان عراق به سرشان آمده است . فخر دیگری آن را منتسب به جنگ ایران و عراق دانست و کناریش گفته از بس فساد و بی حجابی زیاد بوده خداوند قهرش گرفته است و دیگری گفت قضا و قدر بوده که گذشته . در جایی دیگر فخر زمانه ای فقرو تنگدستی مردم را به خاطر بی اعتقادی آنها میداند و راه علاج آن را توسل به ائمه و تقویت ایمان اعلام کرده است . کسی میگوید بادمجان اولین میوه ای بوده که به ولایت اقرار کرده و تنها میوه ی ولایت مدار است و نارنگی بابت بی بند و باری پوست نازکی دارد .

در استدلال نظام جمهوری اسلامی خود کشی رو به افزایش مردم در خانه و خیابان , تعداد زیاد طلاقها , حاشیه نشینها , کودکان کار , افزایش خشونت در جامعه , تجاوز و اسید پاشی , همه و همه تنها به خاطر قصور و بی مبالاتی خود مردم است  . نه مسئول بی کفایتی در کار است و نه رهبرانی متکبر و مستبد که یک کشور و مردمش را قربانی جاه طلبی و دگم اندیشی خود کرده اند . به نظر آنها آمپر ایمان و اعتقاد مردم  روی خط قرمز رفته که این بلاها سرشان  می آید . اما چیزی که هیچ وقت از زبان این مفاخر  دنیا و آخرت شنیده نشد به گردن گرفتن لااقل ذره ای از این کوه فجایع و ناگواریهاست . آنها همیشه در طرف حق نشسته اند و مردم در طرف باطل  . البته از حق نباید بگذریم که به جای تمام این نابسامانیها لاقل یک چیز ارزنده  داریم و آن هم امنیت است !!

به جای انتقاد از مدیریت ناکارآماد  اقتصاد باید خودمان را ملامت کنیم که چرا پر توقع شده ایم . به جای اینکه بپرسیم چرا سرمایه های این مملکت در سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و عراق خرج میشود و در عوض در زمان اتفاقاتی مانند زلزله ی این چند روز حتی به اندازه ی کافی آمبولانس برای جابجا کردن مصدومان و کشته شدگان موجود نیست باید خدا را شکر کنیم اگر پول و سرمایه کشورمان به تاراج میرود در عوض امنیت داریم . وقتی رودخانه ها و دریاچه ها یکی بعد از دیگری خشک میشود , به جای اینکه از این همه مدیریت ناصحیح در مساله آب انتقاد کنیم باید روسری زنان و دخترانمان را جلوتر بکشیم . اگر گرسنه ایم  , اگر نگران اجاره خانه هستیم , اگر آینده ی خودمان و فرزندانمان کاملا نامعلوم است , اگر همیشه عصبانی هستیم , اگر هر روز خبر خودکشی یک نفر را میشنویم و اگر هیچ چیز سر جای خودش نیست به جای اینکه سراغ نظام و مسئولین  برویم برای راه حل باید فکری به حال اعتقاد و ایمان خودمان بکنیم و دست از عافیت طلبی برداریم و هر روز روزه دار باشیم و هر شب شکر گذار .

پیشینیان میگفتند در وجود و چیستی خدا زیاد کنکاش نکنید چون به جایی نمیرسید و دست آخر یا دیوانه خواهید شد و یا بی ایمان . حکایت امروز ما و نظاممان هم همین است . باور بفرمایید هر چه بیشتر در اقوال و احوالات این نظام قور کنید بیشتر  چیزی نمیفهمید . پس لاجرم بیایید باور کنیم که هنوز عکس کسی در ماه هست و اگر روسری ها جلوتر برود و اعتقادها محکمتر بشود و حرف حرف نظام مقدس باشد , خداوند خودش جوری که خودمان هم نمیفهمیم همه چیز را سر و سامان خواهد داد .

 

آمین یا رب العالمین 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top