آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

عدالت گزینشی در جمهوری اسلامی

راستی چه استانداردی در قوه ی قضائیه برای مواجهه با متخلفین و تضمین اجرای قانون در کشور وجود دارد ؟‍‍‍

4 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

بعد از فراز و نشیبهای فراوان در پرونده سعید مرتضوی ، متهم ردیف اول فجایع زندان کهریزک ، بالاخره در چند روز گذشته با پیگیری عبدالحسین روح الامینی که فرزندش یکی از قربانیان این فاجعه بوده است ، حکم 2 سال حبس برای سعید مرتضوی صادر شد . در جریان زندان کهریزک در سال 1388 بیش از 5 نفر به نامهای محسن روح الامینی ، محمد کامرانی ، امیر جوادی فر ، رامین قهرمانی ، احمد نجاتی کارگر به قتل رسیده اند  و اسناد و شواهد این ماجرا آنقدر واضح و روشن بوده که حتی صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم در آن زمان و در  برنامه ای به این مساله  اذعان کرد  . علی اکبر حیدری به عنوان همکار مرتضوی و یکی دیگر از متهمان این پرونده و همچنین احمدی مقدم ، فرمانده نیروی انتضامی وقت ، به روشنی از نقش  مرتضوی در این پرونده  سخن گفته اند .  پیش از این نیز سعید مرتضوی با شکایات زیادی در رابطه با تخلفات اقتصادی و قضایی  از سوی افراد و نهادهای مختلف روبرو بوده که پاسخ قوه ی قضائیه به تمامی این جرایم محرومیت دائم و منع از داشتن شغل دولتی برای پنج سال بوده است . اما سوالهایی که در این میان ممکن است به ذهن هر ناظری برسد این است که  1. آیا صدور حکم 2 سال حبس برای دادستان سابق تهران به واسطه ی پیگیری و جایگاه عبدالحسین روح الامینی ، دبیر کل حزب عدالت و توسعه  و عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی  ، بوده است   ؟ آیا این حکم در تقابل با رفتارهای اخیر حلقه ی  احمدی نژاد  (که مرتضوی هم یکی از نزدیکان به این حلقه تلقی میشود ) بوده است ؟ آیا اساسا این حکم هیچگونه تناسبی با جرم سعید مرتضوی در این پرودنده دارد و یا تنها برای تهدید یا رفع تکلیف صادر شده و در نهایت  در مرحله ی اجرا میتواند به سرانجام اجرای حکم محمد رضا رحیمی و امثالهم دچار گردد ؟

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی نه به عنوان مدافع حقوق و قانون  در جامعه که به عنوان نماد تحمیل اراده ی رهبران این نظام بر جامعه ، در طول سالهای گذشته برخوردهای کاملا سلیقه ای با پدید های رخ داده در کشور داشته است . دیروز محمد صادقی ، نماینده مجلس شورای اسلامی و از اعضاء فراکسون امید ، در پاسخ به انتقاد مکارم شیرازی برای پیگیری حضور زنان در ورزشگاهها نوشت : "خوب است جناب ایشان (مکارم شیرازی ) در باره ی معوقات جناب مدلل به بانک سرمایه هم توضیح بدهند " . مسعود مدلل داماد مکارم شیرازی است که برخی او را با نام سلطان شکر معرفی نموده اند . در نظر برخی انحصار شکر در کشور در دست ایشان بوده و در سالهای گذشته به واسطه ی حمایت مکارم شیرازی مسعود مدلل یکه تاز این عرصه در کشور بوده تا جایی که دولت هم اختیار چندانی در مداخله در این امر را ندارد . در عین حال وی تا کنون توانسته است به پشتوانه ی پدر همسرش از بازپرداخت چندین میلیارد ریال وامهای اخذ شده از بانکهای کشور شانه خالی کند . یفه سفیدها و آقازاده ها که مسعود ملل نیز یکی از آنها به شمار می آید ،  توانسته اند نبض بخش عمده ای از اقتصاد و تجارت ایران را در دست گرفته و در پناه حامیان حکومتی خود هیچگونه برخوردی از سوی دستگاه قضایی با ایشان صورت نمی گیرد . از طرف دیگر در میان بیش از پانزده میلیون پرونده قضایی در کشور ، کسانی که به دلیل مشکلات مالی به زندان محکوم شده اند رقم قابل توجهی بوده است . به گفته ی سخنگوی قوه ی قضائیه اغلب این افراد به خاطر تخلفات زیر 10 میلیون تومان به سالها زندان محکوم شده اند  .

در سوی دیگر در جایی که هر صدای منتقدی در کشور با برخورد قهرآمیز قوه ی قضائیه مواجه میشود ( مانند آیت الله نکونام ، نرگس محمدی ، آرش صادقی ، بیش از 27  روزنامه نگار و چندین فعال سیاسی و مدنی ) قوه ی قضائیه ترجیح میدهد در مواجهه با ماجراجوییهای محمود احمدی نژاد به سیاست مدارا پناه ببرد . همچنین وقتی در کشور ایران بیش از 80 روزنامه و مجله یک شبه و فله ای به بهانه ی همکاری با دشمن و سیاه نمایی تعطیل میشوند و هیچ روزنامه منتقدی تا کنون از تیغ قهر قوه ی قضاییه مصون نمانده ،  روزنامه کیهان ، که آن را سخنگوی بیت رهبری میدانند ، در جریان اقدام تحریک آمیز و کاملا خلاف منافع ملی خود در رابطه با موشک پرانی حوثی ها  تنها به 2 روز توقیف محکوم میشود .

  به راستی چه استانداردی در قوه ی قضائیه و نظام جمهوری اسلامی برای مواجهه با متخلفین و تضمین اجرای قانون در کشور وجود دارد ؟‍‍‍

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top