آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

چرا علی لاریجانی مجددا از برجام دفاع کرد ؟

سیاست جمهوری اسلامی , فرستادن صدایی نسبتا واحد به جامعه ی بین المللی در حمایت و خواست نظام از ادامه ی برجام است .

4 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

تا هشت روز آینده مهلت کنگره ی آمریکا برای تصمیم گیری در مورد برجام به پایان خواهد رسید . در هفته های گذشته دونالد ترامپ بر خلاف رویه های سابق , برجام را تایید نکرده و تعیین تکلیف در این مورد را به کنگره واگذار کرده بود . همزمان با نزدیک شدن به اعلام نظر کنگره آمریکا در این مورد , اقدامات و مواضعی در داخل و خارج از ایران در تاثیر گذاری بر تصمیم کنگره انجام پذیرفته است . هفته ی گذشته اروپا هیئت بلند پایه ای را به آمریکا فرستاد تا در خصوص برجام و لزوم پابرجا ماندن آن با کنگره ی این کشور رایزنی نماید . همچنین نامه های سرگشاده ای از سوی مقامات پیشین آمریکا نیز منتشر شده و در خصوص نقض برجام به کنگره و دولت آمریکا هشدار داده اند . اما روز گذشته در ایران علی لاریجانی , رئیس مجلس شورای اسلامی , مجددا در سخنانی به دفاع از برجام پرداخته و آن را عاملی مثبت برای اقتصاد و تجارت  ایران عنوان کرده است . سوال این است که در شرایط کنونی چنین دفاعی از سوی یک مقام رسمی و بلند پایه ایران چه معنایی خواهد داشت ?

 -   هر چند بعید به نظر میرسد که برجام از سوی کنگره ی آمریکا نقض شود اما در عین حال ایران به دنبال این است که مسئولیت هر گونه نقض و بر هم زدن احتمالی برجام را بر عهده ی آمریکا بگذارد . در روزهای گذشته رهبر ایران در ملاقات با ولادیمیر پوتین , رئیس جمهور روسیه , از موضع این کشور در دفاع  از ادامه برجام قدردانی نموده  و آن را ستوده بود . این به آن معناست که سیاست جمهوری اسلامی در این رابطه ,  فرستادن صدایی نسبتا واحد به جامعه ی بین المللی  در حمایت و خواست نظام از ادامه ی برجام است . در راستای چنین سیاستی , سخنان دیروز علی لاریجانی نیز میتواند تاکید دیگری باشد بر اینکه سران قوا و نظام در جمهوری اسلامی موافق ادامه ی برجام بوده  تا عواقب هرگونه نقض آن را متوجه آمریکا نمایند .

-  از پیش از انتخابات سال 96 شاهد نزدیکی هر چه بیشتر اعتدالگرایان و اصول گرایان معتدل در صحنه ی سیاسی کشور بوده ایم . گروهی بر این نظرند که این نزدیکی میتواند در نهایت به هم پیمانی اعتدال گرایان و اصول گرایان معتدل در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در ایران انجامیده و علی لاریجانی به نمایندگی از این اعتلاف پا به کارزار رقابت بگذارد . در ماههای گذشته , علی لاریجانی به عنوان یکی از شاخص ترین رهبران طیف موسوم به اصولگرایان معتدل , همراهی های چشمگیری با  دولت داشته است . وی چه در رای اعتماد مجلس به وزرای دولت و چه در تصویب قوانین تلاش کرده است کمترین هزینه از سوی مجلس بر دولت تحمیل گردد . بر همین اساس میتوان سخنان روز گذشته علی لاریجانی را اعلام موضع این طیف سیاسی در حمایت از دولت در مقابل برخی مواضع مخالف از قبیل سخنان چند روز گذشته حسین شریعتمداری , مدیر مسئول روزنامه کیهان , دانست . حسین شریعتمداری در روزهای گذشته گفته بود که موشک پراکنی حوثی ها و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی تناسبی با همدیگر ندارد . او این عدم تناسب را با جریان برجام و عواید ناچیز ایران از این توافق بین المللی مقایسه نموده بود . 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top