آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

اعطای حق رای به طور مساوی؛ صحیح یا نادرست؟

جان استوارت میل در کتاب "حکومت انتخابی" در بخش های گوناگون سعی می کند این نکته را در حافظه فعالان سیاسی قرار دهد که موضوع رای گیری نباید دارای شاخصه های عامه پسند باشد.

21 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

جان استوارت میل در کتاب "حکومت انتخابی" در بخش های گوناگون سعی می کند این نکته را در حافظه فعالان سیاسی قرار دهد که موضوع رای گیری نباید دارای شاخصه های عامه پسند باشد.

از دیدگاه او، کسانی که قصد رای دادن در هر نوع انتخاباتی را دارند، می بایست دروس حداقلی آکادمیک را گذرانده و یا حداقل افرادی که دوره های دانشگاهی را نگذرانده اند، به چهار عمل اصلی (ضرب، جمع، تفریق و تقسیم) مسلط باشند.

آنچه که از نوشته های میل در می یابیم، بیشتر در این موضوع تعمق می کنیم که قطعا باید تفاوتی در رای دهی برای آکادمیک ها و کم سوادان قائل شویم.

یکی از مسائل مهم در فلسفه سیاسی غرب و اسلام، نقش و جایگاه مردم در شکل گیری و جابه جایی قدرت است، به طوری که کمتر فیلسوف سیاسی را می توان یافت که به نقش مردم و رابطه آنان با حکومت تپرداخته باشد. (توانا و آذرکمند؛ پژوهش سیاست نظری؛ شماره 17)

دکتر‌ قاضی‌ در تعریف رأی می‌نویسد: «عملی تشریفاتی و حقوقی را که شهروندان با انـجام آن،طـبق‌ ضـوابط‌ و شرایط قانونی به گزینش نماینده با نمایندگان می‌پردازند،رأی نامند1». این تعریف یک‌ بعد‌ رأیـ‌-کـه البـته بعد اصلی آن است-یعنی انتخابات را دربرمی‌گیرد.جهت ارائه بیانی جامع‌تر،رأی‌ را‌ می‌توان به این صـورت تـعریف نمود:«عملی که توسط آن رأی‌دهنده در‌ تعیین‌ نمایندگانش‌ شرکت می‌نماید یا درباره یک مـتن مـشخص نظرش را ابراز می‌کند2».به این‌ترتیب، تعریف رأی‌ شامل‌ همه‌پرسی‌ نیز می‌شود. (تقی زاده دوغیکلا، جواد؛ حقوق اساسی؛ شماره یک)

یک رای برای هر سهم که به عنوان اصلی پایه و اساسی در حاکمیت شرکتی سرزمین های آنگلوساکسون پذیرفته شده، به مرکز توجه افکار عمومی بازگشته بود و درباره اش زیاد بحث می شد. مفسران و تحلیلگران اقتصادی مشهوری مثل ال گور، معاون رییس جمهور سابق آمریکا، دومینیک بارتون، مسئول شاخه مدیریت مک کینزی و جان بوگل، بنیانگذار گروه اقتصادی ونگارد، از این ایده پشتیبانی کرده اند که حق رای سهامداران قدیمی باید بیشتر شود و بر عکس، از آنها در مقابل سهامداران کوتاه مدت، حمایت بیشتری صورت بگیرد. (نامه اتاق بازرگانی؛ تیر 93 شماره 90)

اخیرا سخنان حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی- در ارتباط با برگزاری رفراندوم، سر و صدای زیادی به پا کرد. پس از سخنان او مورخ 22 بهمن 1396، جمعی از فعالین که تعداد آنها 15 نفر بود، در بیانیه ای خواستار برگزاری رفراندوم جهت گذار از جمهوری اسلامی با نظارت سازمان های بین المللی شدند.

در این بیانیه و بیانیه های مشابه هیچ زمانی صحبت از این موضوع نشده است که دقیقا در این رفراندوم چه کسانی حق شرکت دارند و آیا همه یک رای دارند و برای مثال 50 به علاوه یک درصد، مشخص کننده آینده کشور است یا خیر!

آنچنان که در موضوع رای گیری توسط قدرت های بزرگ جهانی بر می آید، رای دهی به یک موضوع و یا وتوی آن توسط یک قدرت، بر اساس منافع کشورها صورت می گیرد.

در ماجرای اخیر مربوط به غوطه شرقی، شاهد کشوری چون روسیه هستیم که معمولا قطعنامه های مختلف را وتو می کرد اما تحلیل ها نشان می دهند، به دلیل آنکه تعداد وتوهای این کشور بیش از حد نشود و فشار دیپلماتیک بیشتری بر سیاست های بین المللی این کشور وارد نشود، به همراه سایر قدرت ها، اعلام موافقت نمود.

اما در ارتباط با حق رای در میان عامه مردم همچنان پرسش های زیادی باقی مانده است. همچنان که در موضوع برکزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) شاهد رای گیری به ظاهر عادلانه بودیم. اما این دموکراسی و تقسیم عادلانه رای در همه شرایط به نفع یک کشور تمام نمی شود. در صورتی که آگاهی و تحلیل درستی از آینده یک تصمیم وجود نداشته باشد، وضعیت به مراتب وخیم تر خواهد شد. کما اینکه پس از پایان رای گیری در این ارتباط، با فاش شدن تعداد جستجوی شهروندان انگلستان در مورد آنکه اصولا "اتحادیه اروپا چیست" مشخص شد که احتمالا این تصمیم نیز تصمیم صحیحی نبوده و یا اگر بوده، بدون اطلاع انجام گرفته است.

باید نقش روشنفکران و دانشگاهیان این جوامع در این تصمیم گیری مشخص تر بشود تا ببینیم آیا این تصمیم و در کل اعطای حق رای مساوی به همگان روشی صحیح است یا خیر!

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top