آخرین اخبار
فرمانده پلیس: ماجرای «کشته‌سازی‌ها» در اعتراضات اخیر مشکوک استگسترش لکه‌های نفتی در پی غرق شدن نفتکش سانچیصادقی: یکی از کسانی که در زندان فوت کرد، از خوراندن قرص به زندانیان خبر داده بوددو ماه پس از زلزله کرمانشاه مردم هنوز «با کمبود سرویس بهداشتی مواجه‌اند»

تهدید به رد صلاحیت اهرم شورای نگهبان در مقابل اعتراض نمایندگان

متاسفانه نمایندگان مجلس از بیان اعتراضات نسبت به این رویه‌های شورای نگهبان هراس دارند؛ چرا که از رد صلاحیت می‌ترسند و این شیوه رد صلاحیت شتری است که درِ منزل هر کسی می‌خوابد

3 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در روزهای گذشته شاهد اختلاف نظرهایی در میان برخی مسئولان نظام جمهوری اسلامی در خصوص حکم تعلیق سپنتا نیکنام , عضو برگزیده ی شورای شهر یزد , بر اساس حکم دبیر شورای نگهبان بودیم . این ماجرا تا آنجا پیش رفت که علی لاریجانی , رئیس مجلس شورای اسلامی , هم مجبور به مداخله در این زمینه شده و نظر خود در در مورد غیر قانونی بودن حکم دبیر شورای نگهبان اعلام نمود . پس از این موضع گیری رئیس مجلس شورای اسلامی  انتظار میرفت از سوی نمایندگان مجلس مواضع شفاف تر در اعتراض به این بی عدالتی آشکار دیده شود اما متاسفانه اظهار نظرها و مواضع از سوی نمایندگان مجلس تا کنون بسیار محتاطانه بوده است . در این رابطه قاسم میرزایی نکو , عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی گفته است : "نمایندگان در موضوع اعتراض به اعلام نظر شورای نگهبان درباره عضو زرتشتی شورای شهر یزد از رد صلاحیت آتی می‌ترسند."شورای نگهبان یکی از نهادهای  غیر متکی به رای مردم در قانون اساسی است که به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی پیش بینی شده است. (اصل ۹۱ قانون اساسی) این شورا به صورت تخصصی در مسیر تحقق اصول اسلامی و از طریق قانون اساسی گام بر می‌دارد. به اقتضای این حکم، هر گاه انحرافی در اسلامیت نظام دید لازم است اقدام لازم انجام دهد؛ از همین رو اعتراض دبیر شورای نگهبان آقای جنتی به قبولی نامزد شدن اقلیت‌های دینی در انتخابات پیش روی و اعتراض به انتخاب یک شهروند زرتشتی در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا جای تعجب ندارد . عضو کمیسیون شوراهای مجلس همچنین گفته است :" متاسفانه نمایندگان مجلس از بیان اعتراضات نسبت به این رویه‌های شورای نگهبان هراس دارند؛ چرا که از رد صلاحیت می‌ترسند و این شیوه رد صلاحیت شتری است که درِ منزل هر کسی می‌خوابد" . میرزایی‌نکو خاطر نشان کرده است :" دخالت شورای نگهبان و اعمال نظر آنها بر اساس قانون تا زمانی است که نتایج درباره انتخابات اعلام نشده است. زمانی که تایید صندوق اعلام شد دیگر کسی نمی‌تواند آن را تغییر دهد".

مقاله

چند کلامی با سید مصطفی تاج زاده
  نويسنده اى از ايران

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top