آخرین اخبار
سخنگوی وزارت خارجه ایران اقدامات عربستان در منطقه را باعث نا امنی و بی ثباتی دانستموگابه 93 ساله با اعلام اینکه قصد کناره گیری از قدرت ندارد با نظامیان در خصوص آینده زیمبابوه مذاکره کردسفیر ایران در بریتانیا از نهایی شدن پرداخت بدهی 450 میلیون پوندی به ایران برای آزادی نازنین زاغری خبر داددر حالی که دولت از اتمام اسکان موقت زلزله زدگان خبر داده است ، ناظران محلی وضعیت سکونت و زندگی را در این مناطق بسیار ضعیف میذانند

متن مصاحبه با وزیر پیشنهادی علوم

وزیر پیشنهادی علوم در مصاحبه ای که توسط خبرگزاری ایرنا تنظیم شده است به برخی از دغدغه های دانشجویان پاسخ داده است . برخی معتقد هستند که این پاسخها در تناقض با مواضع و عملکرد آقای غلامی در طول دوران مسئولیتش به عنوان رئیس دانشگاه بوده است .

مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

وزیر پیشنهادی علوم در مصاحبه ای که توسط خبرگزاری ایرنا تنظیم شده است به برخی از دغدغه های دانشجویان پاسخ داده است . برخی معتقد هستند که این پاسخها در تناقض با مواضع و عملکرد آقای غلامی در طول دوران مسئولیتش به عنوان رئیس دانشگاه بوده است .

سوال: موضع شما در برابر مداخلات بیرونی در دانشگاه ها چیست؟

همانطور که اطلاع دارید حسب قانون، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند و دیگر دستگاه ها نمی توانند مداخله ای در امور دانشگاه ها داشته باشند. حتی قانون گذار، اختیارات وزارت علوم در اداره دانشگاه ها را محدود به تعیین سیاست های عمومی،‌ ارزیابی، نظارت و حمایت و پشتیبانی از آنها در چارچوب قوانین و ضوابط مراجع ذیصلاح کرده است.

بنابراین، همانطورکه قانونگذار مداخله وزارت علوم در اداره دانشگاه ها را محدود کرده است، بالتبع دیگر دستگاه ها نیز نمی توانند و نباید مداخله ای در امور دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داشته باشند

موضع من دفاع از قانون و طبیعتا دفاع از حریم دانشگاه ها در برابر هر گونه مداخلات غیرقانونی است

 سوال: نگرانی عده ای از دانشجویان بخصوص دانشجویان اصلاح طلب و تحول خواه این است که با آمدن شما با صدور مجوز فعالیت به این تشکل ها مخالفت به عمل آید؟

حسب ضوابط موجود ساز و کار صدور مجوز به تشکل ها با رعایت ضوابط مربوطه به عهده هیات نظارت بر تشکل های دانشگاه ها است و وزارت علوم نمی تواند مداخله ای در این امور داشته باشد؛ با این وجود، اعتقاد دارم که توسعه تشکل های قانونی برای ایجاد فضای با نشاط دانشجویی و تضارب آرا در محیط دانشگاه ها ضروری است و از آن حمایت خواهم کرد.

من فعالیت های دانشجویی را یک فرصت می دانم و نه تهدید.

 سوال: گفته می شود که عملکرد شما در مدیریت دانشگاه ها‌ در دوره اخیر نسبت به دوره قبل محافظه کارانه بوده است؟

من همواره از حقوق دانشجویان به ویژه از آزادی بیان و نقد مسئولان دفاع کرده و خواهم کرد؛ بر این اعتقادم که فضای باز دانشگاه و نقدهای سازنده دانشجویان می تواند به پیشرفت و بهبود امور در جامعه کمک کند.

در دوره اخیر حسب سیاست ها و اقدامات انجام شده در دولت های نهم و دهم در دانشگاه ها، شرایط به وجود آمده در دولت یازدهم با فضای باز دوره اصلاحات متفاوت بوده است و مدیریت های دانشگاهی با محدودیت ها و موانع بیشتری مواجه بوده اند

امید دارم در دوره دوم دولت تدبیر و امید بتوان با سرپنجه تدبیر این مشکلات را مرتفع کرد

 سوال آخر: آیا بعد از وزارت، مدافع حقوق و آزادی های قانونی دانشجویان خواهید بود؟

من همواره مدافع حقوق دانشجویان در محیط دانشگاه بوده ام و از همه ابزارهای در اختیار برای دفاع از حقوق آنها استفاده کرده ام؛ حتی در مواقعی که ضروری بوده است، منزل شخصی ام را برای اینکه دانشجوی ما یک روز در بند نباشد، در دادگاه به وثیقه گذاشته ام

 چنانچه در مسئولیت وزارت نیز قرار بگیرم از تمام توان خود از حقوق شهروندی دانشجویان و همچنین آزادی های تصریح شده است در قانون دفاع خواهم کرد و به دانشگاه ها نیز تاکید خواهم کرد که با این رویه برای فعالیت های دانشجویی برنامه ریزی کند.

 

مقاله

روشهای قدرتمداری
  نیما حق پور
فرو پاشی امپراطوری انگستان
  دکتر محمود دلخواسته

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top