آخرین اخبار
سخنگوی وزارت خارجه ایران اقدامات عربستان در منطقه را باعث نا امنی و بی ثباتی دانستموگابه 93 ساله با اعلام اینکه قصد کناره گیری از قدرت ندارد با نظامیان در خصوص آینده زیمبابوه مذاکره کردسفیر ایران در بریتانیا از نهایی شدن پرداخت بدهی 450 میلیون پوندی به ایران برای آزادی نازنین زاغری خبر داددر حالی که دولت از اتمام اسکان موقت زلزله زدگان خبر داده است ، ناظران محلی وضعیت سکونت و زندگی را در این مناطق بسیار ضعیف میذانند

انجمن قلم سوئد: صدای وسمقی نباید ساکت شود

انجمن قلم سوئد با انتشار بیانیه ای به بازداشت خانم وسمقی اعتراض کرد و خواهان آزادی بی قید و شرط وی شد.

مهدی نخل احمدی
A- A A+

برگرفته از کانال تلگرامی رضا علیجانی

انجمن قلم سوئد با انتشار بیانیه ای به بازداشت خانم وسمقی اعتراض کرد و خواهان آزادی بی قید و شرط وی شد. این بیانیه  به معرفی خانم وسمقی به عنوان نویسنده و  شاعر و متخصص حقوق بشر و مدافع حقوق زنان پرداخته و گفته است: " ویژگی آثار اين نويسنده،  تعهد اجتماعي و سياسي است كه طَي آن وي از جمله به شدت از مجازات إعدام، سنگسار و قانونگذاري طبق شريعت انتقاد مي كند. صداي وسمقي نبايد ساكت شود، بلكه او بايد بتواند به كار مهم خود به عنوان مدافع حقوق زنان ادامه دهد".

ترجمه متن کامل بیانیه انجمن قلم سوئد چنین است:

شاعر و متخصص حقوق بشر در ايران زنداني شد

صديقه وسمقي، شاعر و متخصص حقوق بشر شنبه شب ١٤ اكتبر در فرودگاه تهران دستگير شد. در طول شب وي آزاد شد، ولي روز بعد مجددا از او بازجويي به عمل آمد و يك هفته پس از آن در ٢٢ اكتبر به دادگاه فرا خوانده شد. پس از يك محاكمه  دوازده دقيقه اي دادگاه انقلاب حكم صدور وثيقه بسيار زيادي را صادر كرد و نامبرده به زندان مخوف اوين منتقل شد.

وسمقي كه ساكن شهر اوپسالاست به عنوان بورسيه  سازمان آيكورن ICORN در سال ٢٠١٢ به اين شهر آمد. آيكورن سازماني بين المللي براي شهرهايي است كه به نويسندگان يا هنرمندان مورد تعقيب امكان فعاليت آزاد مي دهد. نامبرده پس از مدت دو سال به عنوان نويسنده  "آزادشهر " به عنوان پژوهشگر در دانشگاه اوپسالا مشغول به كار شد.

او در فعاليت خود مبارزه اي بي امان را براي حقوق زنان پيش مي برد. وي به عنوان مدرس در دانشكده  الهيات دانشگاه تهران در طول دهه  ١٩٩٠ از جمله معدود زناني بود كه به تدريس حقوق إسلامي اشتغال داشت. وسمقي امروزه نويسنده اي سر شناس است كه چند مجموعه  شعر را در كنار ادبيات دانشگاهي و مقالات سياسي منتشر كرده است. مجموعه  شعر "رنجهاي مذاب" او در سال ٢٠١٤ به سوئدي منتشر شد. ویژگی آثار اين نويسنده تعهد اجتماعي و سياسي است كه طَي آن وي از جمله به شدت از مجازات إعدام، سنگسار و قانونگذاري طبق شريعت انتقاد مي كند.

 صداي وسمقي نبايد ساكت شود، بلكه او بايد بتواند به كار مهم خود به عنوان مدافع حقوق زنان ادامه دهد. انجمن قلم سوئد خواستار آزادي بلاواسطه و بي قيد وشرط وسمقي است.

مقاله

روشهای قدرتمداری
  نیما حق پور
فرو پاشی امپراطوری انگستان
  دکتر محمود دلخواسته

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top