آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

آیا مرگ بر امام مهدی؟!!

مرگ بر ضد ولایت فقیه آیا به معنای مرگ بر امام مهدی است؟!!!

11 روز قبل
صدای شما
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.


پیدایش #انقلاب_ایران مقارن شد با پیدایش شعاری جدید در فرهنگ #دین_سیاسی : 
#مرگ_بر_ضد_ولایت_فقیهمسئله #ولایت_فقیه و ادله احتمالی اثبات یا ردّ آن بحث مفصلی است و شاید در نوشتاری جدا به آن بپردازیم، اما در اینجا تنها می‌خواهیم به یک نکته مهم توجه کنیم و آن اینکه:
دقیقاً چه کسانی ضدّ #ولایت_فقیه هستند که آنها را لعن می‌کنید و مرگ برای آنها می‌طلبید و  اگر خداوند دعایتان را  اجابت نکند و آنها را نکشد، خودتان دست به کار شده و با مدد نیروهای امنیتی و قضایی، آنها را ناپدید کرده و عذاب الهی را به کامشان می‌ریزید؟!
#ولایت_فقیه قطعاً جزو مسلمات و اصول دین اسلام یا مذهب تشیع نیست، زیرا مسلمات دین یا مذهب به چیزهایی گفته می‌شود که ادله قطعی و غیر قابل انکاری در منابع دین (قرآن و احادیث) داشته باشد، در حالی که حتی صاحبان اصلی این فرضیه جدید نیز خودشان اذعان دارند که این مسئله  از طریق  ادله شرعی (قرآن و روایات) اثبات نمی‌شود، چون حتی یک حدیث وجود ندارد که بگوید ولایت اهل بیت (ع) در زمان غیبت به فقیهی خاص مثل #آقای_خمینی یا عموم فقهای شیعه سپرده شده.
به منابع روایی یا اقلاً به آثار مهم بزرگان این گروه (مثل کتاب آقای #خمینی و #منتظری و #جوادی و #مصباح_یزدی) مراجعه کنید تا ببینید که حتی یک آیه یا روایت بر ولایت فقهاء (به هر معنا) در زمان غیبت امام عصر (ع) تصریح نمی‌کند، در حالی که هزاران حدیث در ابواب و موضوعات مختلف تفسیری و اعتقادی و فقهی از اهل بیت (ع) صادر شده و به دست ما رسیده است. این نشان می‌دهد که موضوع #ولایت_فقیه نزد اهل بیت (ع) ارزش و جایگاهی نداشته و اهتمامی به بیان آن نداشتند، به ویژه با توجه به اینکه وجود مقدس امام عصر (ع) در همه توقیعاتشان حتی یک اشاره  به  ولایت فقهاء در عصر غیبت نکرده و در آخرین توقیع خود نیز اشاره‌ای به تکلیف شیعیان یا فقهای امت نکرده است.
پس #ولایت_فقیه جزو مسلمات و ضروریات دین یا مذهب شیعه نیست، چون برای اثبات این امر نیازمند دلیل علمی معتبر شرعی هستیم، نه شعار و احساس و حماسه!وانگهی بیشتر فقهای متقدّم شیعه نیز تصریح یا اشاره‌ای به این مسئله نکرده‌اند و بلکه بسیاری از آنها با ولایت عامه فقیه، قیام، بلند کردن پرچم (رفع رایت)، جهاد ابتدایی و تشکیل حکومت توسّط فقیه در عصر غیبت، به صراحت مخالفت کرده‌اند، یعنی حتی #ولایت_عامه_فقیه را  هم قبول نداشتند،  چه برسد به #ولایت_مطلقه که اثبات آن، شبیه شیرجه زدن در دریاچه ارومیه است!
️ نکته دیگر اینکه در میان فقیهان کنونی هم بسیاری از آنها اعتقادی به این ولایت ندارند و در گفتار و نوشتار و عمل، مخالفت خود را با این اعتقاد بیان می‌کنند، گرچه به دلایلی غالباً مجال اظهار عقیده ندارند و معمولاً خانه‌نشین و منزوی هستند.
‼️ بنابراین، شعار #مرگ_بر_ضد_ولایت_فقیه به معنای لعن کردن همه این فقهای معاصر و فقهای گذشته است که یا در این باره ساکت بوده‌اند یا به روشنی با آن مخالفت کرده‌اند. البته این مسئله ذاتاً محال نیست، چون شاید همه فقهای گذشته و حال ملعون باشند، ولی ما فقط در صورتی  حقّ لعن کسی را  داریم که دلیلی یقینی بر ملعون بودن او نزد خدا داشته باشیم، در حالی که در این مسئله چنین دلیل و یقینی نداریم، بلکه شاید مسئله بر عکس باشد!دانستیم که اهل بیت پیامبر (ص) در این باره سخنی نگفته‌اند و حتی یک اشاره هم به #ولایت_فقها (به هر معنا) در زمان غیبت امام نکرده‌اند؛ پس دلیلی نداریم که آنها موافق #ولایت_فقیه باشند، اما شاید گفته شود که آنها اقلاً #ولایت_فقیه را نفی هم نکرده‌اند، بلکه در باره  این موضوع  ساکت بوده‌اند.
فرض می‌کنیم که واقعاً در این باره ساکت بودند، یعنی معلوم نیست موافق این ولایت هستند یا مخالف. شاید امام #مهدی (ع) پس از ظهورش از مدّعیان ولایت تقدیر و تشکر کند و بگوید که ولایت پسندیده‌ای را در زمان غیبت من اختراع کردید، اما همچنین ممکن است که امام زمان (ع)  پس از  ظهورش از این ولایت انتقاد کرده و آن را بدعتی بزرگ بخواند و بنیانگذار آن را نفرین کند. آن وقت معلوم می‌شود که شعار #مرگ_بر_ضد_ولایت_فقیه شامل امام #مهدی (ع) هم بوده، یعنی صدها هزار نفر از مردم ایران، چهل سال حضرت #مهدی (ع) و اجداد طاهرش را لعن می‌کردند!️ برخی می‌گویند امام #مهدی (ع) قطعاً با #ولایت_فقیه مخالفت نخواهد کرد. منظورشان این است که #مهدی (ع) حق ندارد که #ولایت_فقیه را انکار کند، وگرنه خودش را انکار می‌کنیم. در واقع آنها راه شناخت امام #مهدی (ع) را تأیید دو جانبه مفهوم و مصداق #ولایت_فقیه می‌دانند  و راهی جدید  برای شناخت حجت خدا اختراع کرده‌اند، در حالی که اهل بیت (ع) راه شناخت حجت و بخصوص امام #مهدی (ع) را وصیت و علم و پرچم رسول الله (ص) معرّفی کرده‌اند. (ر.ک: ? بصائر الدرجات، ج1، ص 489؛ تفسیر عیاشی، ج1، ص 65)
 
آیا ما می‌توانیم بر امام #مهدی ع تکلیف کنیم که فلان حکم فقهی یا اصولی یا اعتقادی که برخی از فقیهان ما اختراع کرده‌اند را حتماً باید تأیید کند؟! در این صورت او امام ما خواهد بود یا ما امام او؟!
امام صادق (ع) فرمود:
* يَصْنَعُ كَمَا صَنَعَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) يَهْدِمُ مَا كَانَ قَبْلَهُ كَمَا هَدَمَ رَسُولُ اللَّهِ (ص) أَمْرَ الْجَاهِلِيَّةِ وَ يَسْتَأْنِفُ الْإِسْلَامَ جَدِيداً. (غیبت نعمانی، ص231)قائم (ع) همان کاری را می‌کند که رسول الله (ص) کرد؛ آنچه قبل از او بوده را نابود میکند، همانطور که رسول الله (ص) امر و ولایت جاهلیت را نابود کرد و اسلام را از نو آغاز می‌کند.رسول خدا (ص) در بین احناف حجاز مبعوث شد که خود را پیرو دین حنیف ابراهیم (ع) می‌دانستند، ولی بزرگان قریش و علمای احناف، دین را منحرف کرده بودند و پیامبر (ص) همه سنتها و ولایت و امر جاهلیت آنها را نابود کرد. آیا توقّع دارید که امام #مهدی (ع) بر خلاف احادیث و  خلاف سنت محمد  (ص)، به عنوان سرباز یا سردار پا در رکاب #ولایت_فقیه بیاید و برنامه‌های ناتمام و سیاستهای شکست خورده جمهوری اسلامی را ادامه دهد؟! ️ اما آیا اهل بیت (ع) در باره #ولایت_فقهاء ساکت بوده‌اند؟بزودی خواهیم دید که ولایت هر کسی و هر عنوانی غیر از اوصیای رسول الله (ص) را نفی کرده و مدّعی ولایت و امامت را (هرچند فقیه یا از فرزندان فاطمه باشد)، تکفیر و لعن کرده‌اند. در اینجا به چند حدیث از مهمترین منابع روایی شیعه توجه کنید:
 
* عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ الْبَاقِرِ (ع) أَنَّهُ قَالَ: كُلُّ رَايَةٍ تُرْفَعُ قَبْلَ رَايَةِ الْقَائِمِ (ع) صَاحِبُهَا طَاغُوتٌ.( کافی، ج 8، ص 295؛ غیبت نعمانی، ص 115)امام باقر (ع) فرمود: هر پرچمی (دعوت و قیامی) قبل از پرچم قائم (ع) افراشته شود، صاحب آن پرچم، طاغوت است.* قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع): مَنِ ادَّعَى مَقَامَنَا يَعْنِي الْإِمَامَةَ فَهُوَ كَافِرٌ أَوْ قَالَ مُشْرِكٌ.(غیبت نعمانی، ص 115)امام صادق (ع) فرمود: هرکه مقام ما یعنی امامت (ولایت) را مدّعی شود کافر است (یا فرمود مشرک است).
 
* قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع): مَنْ خَرَجَ يَدْعُو النَّاسَ وَ فِيهِمْ مَنْ هُوَ أَفْضَلُ مِنْهُ فَهُوَ ضَالٌّ مُبْتَدِعٌ وَ مَنِ ادَّعَى الإِمَامَةَ مِنَ اللَّهِ وَ لَيْسَ بِإِمَامٍ فَهُوَ كَافِرٌ.( غیبت نعمانی، ص 115)امام صادق (ع) فرمود: هرکه خروج کرده مردم را دعوت کند، در حالی که در آنها کسی برتر از او وجود دارد، پس گمراه و بدعت¬گزار است و آنکه ادعای امامت الهی کند در حالی که امام نیست پس او کافر است. (می‌دانیم که در زمان غیب امام عصر، خود او در بین جامعه اسلامی وجود داشته؛  پس هیچ کسی حقّ ادّعای ولایت را نداشته است)
 
* قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ (ع): «يَا مُفَضَّلُ كُلُّ بَيْعَةٍ قَبْلَ ظُهُورِ الْقَائِمِ (ع) فَبَيْعَةُ كُفْرٍ وَ نِفَاقٍ وَ خَدِيعَةٍ، لَعَنَ اللَّهُ الْمُبَايِعَ لَهَا وَ الْمُبَايَعَ لَهُ. ( مختصر البصائر، ص 442)امام صادق (ع) فرمود: .... ای مفضَّل، هر بیعتی قبل از ظهور قائم بیعت کفر و نفاق و فریبکاری است. خدا لعنت کند بیعت کننده و بیعت شونده را !!
همچنین ائمه (ع) به ما آموختند تا در زیارت جامعه کبیره این عبارات را بخوانیم:و بَرِئْتُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى مِنْ أَعْدَائِكُمْ وَ مِنَ الْجِبْتِ وَ الطَّاغُوتِ وَ الشَّيَاطِينِ وَ حِزْبِهِمُ الظَّالِمِينَ لَكُمْ وَ الْجَاحِدِينَ لِحَقِّكُمْ وَ الْمَارِقِينَ مِنْ وَلَايَتِكُمْ وَ الْغَاصِبِينَ لِإِرْثِكُمُ الشَّاكِّينَ فِيكُمُ الْمُنْحَرِفِينَ  عَنْكُمْ  وَ مِنْ كُلِّ وَلِيجَةٍ دُونَكُمْ وَ كُلِّ مُطَاعٍ سِوَاكُمْ وَ مِنَ الْأَئِمَّةِ الَّذِينَ يَدْعُونَ إِلَى النَّارِ (عیون اخبار الرضا، ج 2، ص 276)و برائت می‌جویم از دشمنان شما و از جبت و طاغوت (ابوبکر و عمر) و شیاطین و حزبشان که به شما ظلم کرده و حقّ شما را منکرند و از ولایت شما پیشی گرفتند!! و ارث شما را غصب کردند و در شما شک دارند و از طریق شما منحرف هستند؛ و برائت می‌جویم از هر ولیجه‌ای غیر شما!!  و هر اطاعت  شونده‌ای غیر شما!! و از امامانی که دعوت به آتش می‌کنند.ولیجه در لغت عرب به کسی گفته می‌شود که محبوب است و در دلها ولوج (ورود) می‌کند. پس به ما آموختند که خطاب به اهل بیت (ع) بگوییم: از هر اطاعت‌شونده و ولیجه‌ای غیر شما برائت می‌جویم.آیا طرفداران فرضیه #ولایت_فقیه معتقد نیستند که همه امت اسلام (نه کشور ایران) باید از شخصی که به عنوان فقیه شایسته در مجلس شورای خبرگان تعیین شده اطاعت کنند؟!! 
 
پس اهل بیت (ع) خودشان مخالف و ضدّ #ولایت_فقیه یا ولایت هر شخصی با هر عنوانی غیر از اوصیای رسول الله (ص) بوده‌اند!! ️ اگر به مقدمه کتاب صحیفه سجادیه (که به گفته خودتان معتبرترین کتاب و به مثابه خواهر قرآن است) مراجعه کنید، حدیثی خواهید دید که اگر قبلاً دیده بودید، شاید بعد از هر نماز با خلوص نیت شعار#مرگ_بر_ضد_ولایت_فقیه نمی‌دادید:
 
ما خَرَجَ وَ لَا يَخْرُجُ مِنَّا أَهْلَ الْبَيْتِ إِلَى قِيَامِ قَائِمِنَا أَحَدٌ لِيَدْفَعَ ظُلْماً أَوْ يَنْعَشَ حَقّاً إلَّا اصْطَلَمَتْهُ الْبَلِيَّةُ، وَ كَانَ قِيَامُهُ زِيَادَةً فِي مَكْرُوهِنَا وَ شِيعَتِنَا. (صحیفه سجادیه، مقدمه، ص 20)تا قبل از قیام قائم (ع)، هیچ کس از طرف ما اهل بیت (ع) برای دفع ظلم و یا زنده کردن حق قیام نکرده و نمی‌کند، مگر این که مردم را به دردسر انداخته و بر عمق گرفتاری ما و شیعیانمان اضافه خواهد کرد.
️ آیا می‌دانستید که بخش وسیعی از ملت ایران بدون آنکه خودشان بدانند، چهل سال است که امام #مهدی (ع) و اجداد طاهرش را لعن می‌کنند؟!یک سؤال مهم باقی می‌ماند: در زمان غیبت امام #مهدی (ع) باید چه می‌کردیم و برای حفظ و اجرای اسلام چه راهی جز #ولایت_فقهاء داشتیم؟! 
همین قدر بدانید که امام مهدی (ع) در این سالها بین ما بوده، اما چون ولایتش را قبول نداشتند، در کنج عزلت و منزوی بود، چون مردم جای خالی او را با اولیای و امامان دیگری که خود می‌پسندیدند به طور کامل پر کردند. غیبت او از ناحیه خدا و خودش نبوده، بلکه از ناحیه نبود  قابلیت در بین مردم بود. برای  فهم معنای غیبت و علت آن، می‌توانید سخنرانی «إکمال دین» را از لینک زیر دانلود کنید :

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top