آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

صدا و سیما کارآمد؛ آرزویی محال در حکومت دیکتاتوری

مقامات بسیاری در جمهوری اسلامی هنوز گمان می کنند صداوسیما می تواند کعبه امال مردم ایران باشد ولی افراد، گروه‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی حتی نمایندگان نیز به عملکرد صدا و سیما

4 ماه قبل
محمد معین
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مقامات بسیاری در جمهوری اسلامی هنوز گمان می کنند صداوسیما می تواند کعبه امال مردم ایران باشد ولی  افراد، گروه‌ها و طیف‌های مختلف سیاسی  حتی نمایندگان نیز به عملکرد صدا و سیما و به خصوص تولید محتوای برنامه ها و سریال های بزرگترین رسانه حکومت انتقاد می کنند  که این انتقادها نشان دهنده نقص در ساختار مدیریت سازمان عریض و طویل صدا و سیما است. سیدجواد حسینی کیا، عضو فراکسیون روحانیت مجلس با انتقاد از وضعیت تولید سریال‌های فاخر در رسانه ملی، گفته: «به دلیل برخی مافیاها که در ساخت فیلم و سریال‌ها وجود دارد، سطح کیفی تولیدات نزول پیدا می‌کند و در نتیجه مخاطبان به سمت برنامه‌های ماهواره گرایش پیدا می‌کنند بنابراین باید مدیران رسانه ملی با این رویه برخورد کنند». حسینی کیا افزوده: «با توجه به اینکه صداوسیما تنها رسانه ملی در کشور به شمار می‌رود، تاثیر هرآنچه از این کانال به جامعه تزریق می‌شود، بسیار فراگیر و عمیق است بنابراین باید حساسیت مدیران این سازمان بر کم و کیف تولیدات  زیاد باشد، در حالی که صداوسیما بیشتر به سمت تولید محصولات به اصطلاح فانتزی یا برنامه‌های تجاری سودآور بیش از دیگر کارها گرایش دارد». در همین راستا پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه صدا وسیما همواره در هر موضوع و مقوله‌ای از رسانه‌های دیگر عقب‌تر است، گفته: « اگر چه صدا و سیما در انحصار است اما بی‌شک اخبار در انحصار این رسانه نیست و این یکی از ضعف‌های صداوسیما است که تصور می‌کند با  پوشش ندادن اخبار می‌تواند از انتشار آنها جلوگیری کند. متاسفانه در هر مقوله‌ای صدا و سیما از دیگر رسانه‌ها عقب‌تر است، در حالی که اطلاع‌رسانی به موقع و کنکاش و واکاوی مسائل جامعه می‌تواند از بروز بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری کند». 
در تصدیق این سخنان باید گفت که این رسانه پیش از این به خصوص در قبال بحران‌های سیاسى و تلاطمات اجتماعى از مخاطب‌های مدعى خود عقب مانده و کارکرد خود را به نوعی برای قشر بزرگی از روشنفکران و اندیشمندان از دست داده بود و در این میان عبدالعلی علی‌عسگری، رئیس سازمان صدا و سیما مانند رئیس قبلی آن، همواره نشان داده که به این انتقادات بی توجه است. علی عسگری در شهریور ماه سال جاری با ادعای داشتن مخاطب 82 درصدی (یعنی بیش از 65 میلیون نفر) این رسانه، هر گونه انتقاد بر عملکرد و مدیریت این سازمان را رد و با نسبت دادن منتقدان به کشور های خارجی و اپوزیسین سعی در پاک کردن صورت مسئله کرد. از سخنان علی عسگری می توان دریافت که صداو سیما برایش فرقی نمی کند که مخاطبش چه کسی است و چه چیزی را می خواهد بنابراین  با هر کسی یا خط فکری و اقبال عمومی که به مذاقشان خوش نیاید، سانسور می کند. آنچه برای صدا و سیما اولویت و اهمیت دارد گوش بفرمان بودن رهبر است، چرا که طبق قانون اساسی صدا و سیما زیر سیطره علی خامنه‌ای است و سیاست کلان صدا و سیما را علی خامنه‌ای مشخص و ترسیم می کند. و رهبری نیز وظیفه این سازمان را هدایت و مدیریت افکار عمومی جامعه در راستای ایدئولوژی حاکم و انقلابی که خود ایشان و حلقه نزدیک به ایشان آن را تفسیر و تلاش می کنند تا «سبک زندگی اسلامی» را میان ایرانیان ترویج کنند. از این رو صداوسیما در پی نگه داشتن تریبون تک صدایی با بودجه کلان در اعلام جان‌نثاری به رهبری و مجیزگویی سپاه پاسداران است.  
بسیاری از روشنفکران و محافل فکری ضمن رد این نوع سبک اداره صداو سیما، همگی به این مسئله اذعان دارند که در سیاست های کلان و ساختار مدیریت صداو سیما مشکلات بنیادی و اساسی وجود دارد. یکی از این مشکلات کلان، نبود  شفافیتی در اداره آن است، چرا که وجود موانع بسیار در مدیریت صداوسیما و بروکراسی‌هایی پیچیده که در اداره آن وجود دارد، به غیر شفاف شدن آن دامن می زند و فرقی نمی کند خواه این شفافیت مالی باشد یا سیاسی یا مدیریتی . 
ضمن اینکه در مدیریت صدا و سیما مرز بین شایعه و واقعیت همواره به دلیل عدم اطلاع‌رسانی درست، دقیقا مشخص و روشن نمی‌شود، بلکه رویه کار صدا و سیما به گونه ای است که هر کسی مخالف سیاست و خط فکری مدیران ( چه اختلاف سیاسی و حزبی و چه اختلاف فرهنگی و اعتقادی ) آن باشد، در لیست سیاه این سازمان قرار می گیرد. از سوی دیگر خط فکری و اهداف مدیران تصمیم گیرنده در صدا و سیما آن به این ترتیب است که برنامه های تولیدی این سازمان از نظر محتوا و با نازلترین کیفیت و میزان استقلال  تولید و عرضه می شود. به عبارتی صداوسیما سعی می کند تا برنامه های تولیدی آن به سمت سرگرم کردن و پرکردن اوقات مردم پیش رود تا اینکه تامل و تفکر را از طریق برنامه هایش اعمال کنند. 
صدا وسیما در سال های اخیر با مشکلات عدیده ای دیگری نیز دست وپنجه نرم می کند. از یک سو سرمایه ها را غارت و چپاول می کند از سوی دیگر کارش انتشار اخبار کذب و نفرت پراکنی است. با صرف بودجه های میلیاردی نه تنها سریال‌های بی‌کیفیتی تولید و عرضه می کند، در مدیریت یک اتفاق و حادثه (زلزله کرمانشاه و بحران موسسات بانکی) بسیار عاجز است. 
صدا وسیما نه تنها در بحث کلان به آن انتقاد وارد است بلکه در مسائل جزئی تر نیز به آن انتقادهای بسیاری وارد است مانند ابتذال برخی کارمندان و  تئورسین های این رسانه تا لباس‌ها و دکورها و حرف‌ها بی محتوا و مهمتر از آنها دعوت از میهمان های بی سواد و ...  که مجال مطرح کردن آن نیست. 
به باور تحلیلگران آنچه  صدا و سیما به دنبال آن است الگو برداری از تلویزیون ملی کره شمالی است که تنها سیاست ها و خط فکری  خود را  بر مردم دیکته و آنها را   دنباله رو خود کند تا مردم خواست و میلی جز خواست و میلی آنها طلب نکنند. 
البته ناگفته نماند در دوره هایی مجلس چندین نوبت تلاش کرد تا با تدوین طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما را بررسی کند و چاره ای برای این بحران محبوبیت و مقبولیت صداوسیما بیندیشد. مجلس دهم نیز با خواست فراکسیون امید مجلس و با حمایت علی لاریجانی  به دنبال تدوین طرح اداره صدا و سیما است تا اختیارات و قدرت رئیس صدا و سیما را محدود کند اما سازمان صدا و سیما که به پشتیبانی علی خامنه ای، اختیارات خودمختاری دارد، زیر بار این طرح نرفته و حتی اگر این طرح به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، ضمانتی برای اجرای آن وجود ندارد. چنانکه احمد مازنی، نماینده مجلس نیز گفته: «در دوره‌های مختلف مجلس همواره طرح‌ها و لوایحی در این خصوص مطرح و بررسی شد ولی هیچ‌گاه به سرانجام نرسید.» 
خلاصه کلام اینکه وضعیت ناامید کننده‌ صداوسیما، نتیجه سقوط فکرى فاجعه‌بار حاکمانی است که نمایندگىِ تنها بخش مختصرى از جامعه را به عهده گرفته‌اند. در حالی که اگر بخواهیم صدا و سیمای کارآمد و مفیدی داشته باشیم تا نیازهای جامعه را بنا به خواست و میلش برطرف کنیم باید به سمت خصوصی سازی این سازمان و پرهیز از نفوذ و سیاستگذاری حاکمیت در آن شویم. که باتوجه به ویژگی و ساختار قدرت در جمهوری اسلامی این خواست اگر محال نباشد بلکه در دیکتاتوری جمهوری اسلامی چیزی شبیه به محال است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top