آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

ازدواج کودکان قربانی خلاء قانونی و فرهنگ غلط جامعه

یکی از تناقض های آشکار در جوامع سنتی و عموما مذهبی رفتارهای دوگانه و متضادی است که در عصر نوین توجیهی برای آن وجود ندارد،

8 روز قبل
محمد معین
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

یکی از تناقض های آشکار در جوامع سنتی و عموما مذهبی رفتارهای دوگانه و متضادی است که در عصر نوین توجیهی برای آن وجود ندارد، مگر ذهن های بیماری که از این تناقض ها سودجویی می کنند. یکی از حوزه هایی که در آن بیشترین سوداگریی و‌سودجویی ها انجام می شود، ازدواج کودکان است  که از منظر اخلاقی و انسانی یکی از تنفرانگیزترین رفتارهای انسانی است. اگرچه در برخی جوامع سن بلوغ پایین است یا شرایط کشور به گونه‌ای است که نیاز مبرم و حیاتی به افزایش نفوس وجود دارد. به عنوان نمونه در شرایط جنگ و یا در پی شیوع بیماری‌های مرگبار و... در این جوامع شاید تا حدودی شرایط ایجاب می کند که ازدواج در سنین پایین آن هم تنها در یک دوره مشخص مجاز دانسته شود اما باز هم هیچ توجیهی قانع کننده ای برای زشت و شرم آور بودن آن  در جامعه نیست. 

براساس اعلام صندوق کودکان سازمان ملل متحد، شمار ازدواج کودکان در سراسر جهان با وجود کاهش چشمگیر در سال های اخیر همچنان آمار آن بسیار بالا است. براساس گزارش یونیسف، (سه‌شنبه 6 مارس برابر با 15 اسفند) در 10 سال گذشته در سراسر جهان از هر 4 عروس، یک عروس زیر سن قانونی بود اما اکنون از هر 5 عروس یک عروس زیر سن قانونی است که این به معنای وجود بیش از 12 میلیون دختر زیر سن قانونی در سال می شود. (بر اساس تعریفی که یونیسف از ازدواج کودکان ارائه می‌دهد، هر ازدواجی اعم از رسمی یا غیررسمی که در آن یکی از طرفین یا هر دو زیر سن 18 سال باشند، ازدواج کودکان محسوب شده و سبب مشکلات و محرومیت‌های بسیار برای کودکان بوده و بدین دلیل عملی ناپسند محسوب می‌شود.)

این در حالی است که براساس آمار سازمان ثبت احوال کشور که بین سال های 1383 تا 1393 انجام شده بیش از 43 هزار دختر بچه 10 تا 15 سال در ایران ازدواج کرده‌اند. البته بسیاری از این ازدواج‌ها به دلیل غیرقانونی بودن به ثبت نمی رسند. به بیانی دیگر آمارها فراتر از آنی است که مسئولان جمهوری اسلامی اعلام می کنند. اما حتی وجود یک مورد از این نوع ازدواج‌ها در جامعه فاجعه بار و مشکل زا است.

این آمار در شهر های کوچک و مناطق مرزی به مراتب رواج بیشتری دارد که به گفته رضوان حکیم‌زاده، معاون امور ابتدایی وزیر آموزش و پرورش :«در بسیاری از استان‌های مرزی ایران، نرخ پوشش دانش‌آموزان دختر دوره متوسطه حدود 50 درصد است، یعنی 40 تا 50 درصد دانش‌آموزان این مقطع در مدرسه حضور ندارند». در همین ارتباط زهرا رحیمی، مدیرعامل جمعیت امام علی در سمینار ازدواج کودکان در ایران گفته: «از این تعداد 2 هزار کودک از همسر خود جدا یا بیوه شده‌اند. در بیشتر این ازدواج‌ها ،خانواده دختر خود را در ازای پول و خانه معامله می‌کنند».  

براساس قانون اساسی ایران طبق ماده 1041 قانون مدنی(اصلاحیه 1379) ازدواج اینگونه تعریف شده است:«عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح». شایان ذکر است در جمهوری اسلامی به دلیل نگاه ایدئولوژیک و دستوری، گواهی رشد که برای ازدواج کودکان  آسان صادر می‌شود و چندان محدودیتی از سوی دادگاه به ظاهر صالح برای آن وجود ندارد. در حالی که در حکومت پهلوی سن ازدواج دختران را 15 سال و سن پسران را 18 سال در نظر گرفته شده بود که به باور کارشناسان در عصر کنونی و شرایط فعلی جامعه ایران این سن هیچ تناسبی با واقعیت های جامعه و کشور ندارد، چراکه در منظر نخست نگاهِ قانونگذار صرفاً بر سن رشد جسمی و فیزیکی است و نه بر سن رشد عقلانی و رشد فکری  و در این خصوص ایراد بر هر دوِ پسر و دختر مترتب است. در نگاه دومِ قانونگذار که می گوید:«رعایت مصلحت»، قانونگذار مصلحت چه کسی را مد نظر دارد؟ حال آن که ماده 1 کنوانسیون حقوق کودک مصوب سال 1989 کودک این گونه تعریف می شود:«منظور کودک افراد انسانی  زیر سن 18 سال است مگر این که …..» و نیز کودک یا صغیر در اصطلاح حقوقی به کسی گفته می شود که:«از نظر سن به رشد جسمی و روحی لازم برای یک زندگی اجتماعی نرسیده باشد». به همین جهت فعالان و مسئولان را بر آن داشته تا این تعریف از سن را تغییر و باز تعریف کنند. بطوریکه‌ پروانه سلحشوری(چهارشنبه 16 اسفند) در همین زمینه گفته: «طرح افزایش حداقل سن ازدواج با 67 امضای نمایندگان تقدیم هیات رئیسه مجلس شد. این طرح شامل یک ماده واحده است که بنابر جزئیات آن حداقل سن ازدواج برای دختران 16 سال و برای پسران 18 سال در نظر گرفته شده است که برای ازدواج بین سن 13 تا 16 سالگی دختران و 16 تا 18 سالگی پسران منوط به اذن ولی و دادگاه صالحه با توجه به احراز سلامت جسمی و صحت جسمی برای ازدواج توسط پزشکی قانونی در نظر گرفته شده است».

این طرح به گفته نمایندگان قرار است که به زودی با دو فوریت مطرح شود که باید امیدوار بود که رأی بیاورد. اما دیری نگذشت که طیبه سیاوشی نماینده مجلس از مخالفت مرکز پژوهش‌های مجلس با طرح افزایش سن ازدواج خبر داد و گفت: «به دنبال این هستیم که حداقل سن ازدواج را به 15 سال برسانیم و ازدواج افراد زیر 13 سال را ممنوع کنیم».

 به عقیده کارشناسان و فعالان جامعه ازدواجِ اجباری کودکان  مصداق بارز فروش کودکان است! و به منظور پیشگیری از این تخلف، قانونگذار باید ازدواج کودکان نابالغ، حتی با اجازه ولی را در قالب یک قانون مشخص و بدون ابهام و اجمال ممنوع و باطل اعلام  کند اما گویی این مشکل دو خلاء را با خود به همراه دارد. نخست آنکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی، کودک را مشخصا تعریف نکرده است و مجری قانون تفسیر روشنی از تعریف کودک ندارد به همین جهت تعریفی که از کودک وجود دارد همان طفل صغیر شیرخواره است. عامل دیگر فرهنگ و ایدئولوژی دینی است که کودکی را در جامعه ایران و نزد تفکر و فرهنگ عمومی، دوره ای می داند که باید سریعتر به بزرگسالی منتج شود و کودکی برخلاف بزرگسالی، نماد کم خردی و بی نظمی است و باید هرچه سریعتر وارد فرایند بزرگسالی شود. 

سازمان ثبت احوال استان تهران در این باره از ثبت ازدواج 75 کودک زیر 10سال  خبر  داد و در این خصوص رئیس این سازمان اعلام کرد:«ثبت ازدواجِ پایین تر از سن قانونی برای دختران و پسران، بدون حکم دادگاه تخلف است و در صورت مشاهده و یا گزارش بدون شک با آن برخورد می شود». اما اینکه قانونگذار اجازه ازدواج با دختران زیر 13 سال را منوط به سه شرط دانسته است، این عمل خود به حیث حقوقی بی‌اعتبار است، زیرا که به نوعی «سالب اختیارِ» فرد است و چون کودک به اجبار تن به ازدواج می دهد، «اجبار»، ازدواج را غیرقانونی می کند. از این بیش در پی ازدواج زود هنگام کودکان ( در مقابل تحصیل و کسب دانش) در یک جامعه موجب می‌ شود که آمار  طلاق، خودکشی، فرار از خانه و اعتیاد و... افزایش یابد. به سخنی دیگر ازدواج کودکان می‌تواند زمینه‌ساز ورود آن‌ها به مجموعه‌ای از آسیب های اجتماعی را فراهم کند. بیشترین آسیب درخانواده‌هایی که ازدواج زود هنگام دارند، بحث خشونت است. وقتی «زن» یک کودک و نابالغ است، مرد از خشونت های کلامی و ضرب و شتم و جرح به منظور تسلط بر امور بیشتر استفاده می‌کند و در نتیجه در این دسته از خانواده‌ها گردونه خشونت می‌تواند از والدین به فرزندان در گردش قرار گیرد. 

طیبه سیاوشی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفته است: «مهمترین مسئله ما در ازدواج کودکان در محلات حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های فقیرنشین هستند. ما آنجا ازدواج کودکانی را شاهد بودیم که امروز دانش‌آموز هستند و فردا دیگر به مدرسه نمی‌روند و طلاق آنها نیز قسمت دردناک این ماجراست. خروج کودکان از مدرسه و تحصیل، دردناک‌ترین مسئله ازدواج کودکان است». همچنین شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران گفته است که: «15 هزار دختر زیر 15 سال بیوه در ایران داریم». وی تاکید کرده که: «امروز از نظر قوانینی که داشتیم به عقب برگشتیم، اما قوانینی از جمله خروج زنان با اذن همسر، صدور گذرنامه، دغدغه حضانت فرزند برای بانوان، ازدواج پدرخوانده با فرزنده خوانده در مجلس نهم داریم بنابراین درخواست دارم راهی که داریم را به خوبی پیش ببریم.». 

اما همچنان این پرسش مطرح  و بدون پاسخ باقی مانده است که باتوجه به مطالعات بین المللی و‌ پژوهش های گسترده داخلی که با قاطعیت ازدواج در سنین پایین و حتی تا 18 سالگی را موجب زوال و فرسایش جامعه قلمداد می کند و تبعات منفی آن برای  خود فرد و جامعه بسیار تاسفباراست،  چگونه و چرا حاکمیت و مردم جامعه اصرار به ازدواج در سنین پایین دارند؟ آیا مردم و حاکمان نمی اندیشند که این عمل مصداق جنایت علیه انسانیت و اخلاق در جامعه است؟؟!

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top