آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

زنان وکودکان قربانی ناکارآمدی نظام در تامین امنیت‎

هر از چندگاهی اخباری مبنی بر تجاوز ،تعرض و یا آزار جنسی در کشور رسانه ای می شود. امسال هم از این دست خبر زیاد بود، از دختر هفت ساله در پارس آباد اردبیل که بعد از آزار و اذیت جنسی جسدش در بشکه رنگرزی پیدا شد

4 ماه قبل
محمد معین
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

هر از چندگاهی اخباری  مبنی بر تجاوز ،تعرض و یا آزار جنسی در کشور رسانه ای می شود. امسال هم  از این دست خبر زیاد بود، از دختر هفت ساله در پارس آباد اردبیل که بعد از آزار و اذیت جنسی جسدش در بشکه رنگرزی پیدا  شد و یا دختر هفت ساله کرجی که بعد از سال ها آزار و تجاوز جنسی از سوی ناپدری اش فوت کرد و آخرین موردی هم که علنی شد، پسر بچه ای دو ساله ای به نام اهورا بود که بر اثر آزار و اذیت ناپدری اش و کوبیدن 
سرش به دیوار  در بیمارستان پورسینای رشت فوت کرد. 
خبرهای تجاوز باعث انزجار و خشم عمومی در جامعه شده و متعاقب آن واکنش اجتماعی مردم را در کشور برانگیخته است. این ها مواردی محدودی از آزار و اذیت جنسی و جسمی است که با کمک فعالان و کنشگران اجتماعی رسانه ای می شود، در حالی که موارد بسیاری  تجاوز در کشور روی می دهد. به عبارتی زنان و دختران از سوی افراد بیمار جنسی جامعه حتی اقوام و افراد خانواده مورد تجاوز ، آزار و اذیت قرار می گیرند که متاسفانه به دلایل گوناگونی علنی نمی شوند. دلایلی اعم از ترس، خلاء و نبود اعتماد به قانون، انگشت نما شدن، ناآگاهی و ...   مانع از گزارش و امکان رسانه ای شدن آنها می شود و قربانیان در سکوت و انزوا، رنج های زیادی را تحمل می کنند. 
 البته همیشه قربانیان آزار جنسی  زنان نیستند. هر کس در هر سن و جنسی ممکن است قربانی آزار جنسی شود ولی اکثریت قریب به اتفاق قربانیان آزار جنسی زنان هستند ولی پسران و مردان زیادی نیز هستند که قربانی تجاوز بوده‌اند چه در کودکی چه در بزرگسالی اما اکثریت قریب به اتفاق مهاجمان و عاملان آزار جنسی مردان هستند.. برای تبیین بهتر موضوع این سوال مطرح می شود که آیا ساختار بوروکراسی بر قوانین کشور حاکم است؟ و چه عواملی باعث سوء کارکرد بوروکراسی در قوانین کشور می شود؟
در جامعه، به مجموعه قوانینی که برای اجرا و اداره کشور، تصویب می شود و بر تخصص ، آیین نامه ها ، قوانین و مقررات تاکید می ورزد، بوروکراسی گویند. در پاسخ به این سوال باید گفت که در کشور مجموعه قوانین و مقرراتی وجود دارد که از افراد و اشخاص در برابر آزار و اذیت و یا تجاوز و تعرض جنسی محافظت کند.(مطابق مواد قانون مجازات اسلامی ، آزار جنسی باید عینیت داشته باشد اگر به عنف و اکراه باشد و باعث وقوع زنا شود حکم آن اعدام است. در غیر این صورت اگر به لمس کردن و بوسیدن بدون رضایت منجر شود طبق ماده 637 تعزیرات مرتکب محکوم می شود بدیهی است قربانی آزار و اذیت جنسی و جسمی در دو حالت فوق بدلیل اجبار و اکراه مسولیت کیفری ندارد).
آزار و خشونت جنسی یکی از ویرانگرترین تجربه‌های زندگی قربانیان  محسوب می شود، قربانیان سال های بسیار و شاید تمام عمر از عوارض آن در رنج خواهند برد و به انواع بیماری‌های روحی مثل اضطراب، افسردگی، ضربه روحی، بزهکاری، خودکشی و خودآزاری  و ... مبتلا می شوند. 
یکی از آموزش هایی که در جامعه باید انجام بگیرد آن است که تمام اقشار جامعه بدانند و مطلع باشند که چه رفتارهایی مصداق آزار جنسی و تجاوز به حریم خود و دیگران است. بر این اساس در تعریف آزار و اذیت جنسی باید عنوان کرد که به مجموعه رفتار ، گفتار و عملکردی که باعث تجاوز به حریم خصوصی و شخصی افراد و شهروندان می شود و دارای طبعیت شهوانی و جنسی و یا جسمی باشد که احساس فردی یا جمعی افراد را به مخاطره بیاندازد، آزار و اذیت جنسی و جسمی گویند. از این رو آزار و اذیت جنسی اشکال بسیار مختلفی دارد که اعم از آزار و اذیت کلامی ( شوخی ها و طنزهای جنسی ، اصرار برای ملاقات، جک های جنسی و متلک ها و ...)، آزار و اذیت غیرکلامی (نگاه های هیز و شهوت آلود، تماس‌های فیزیکی جنسی و یا خودارضایی در اماکن عمومی ...)و 
آزار و اذیت جسمی (نوازش کردن ، دنبال کسی راه افتادن، گرفتن دستها، برخورد جنسی به زور ، لمس مستقیم اندام جنسی و ...). در توضیح و دلایل مبادرت افراد به آزار و اذیت جنسی می توان عوامل بسیاری را دخیل دانست. در حالی برخی تاکید می کنند که  این قبیل رفتار ها نتیجه مشکلات روحی و روانی افراد یا مصرف مواد مخدر و روانگردان ها است اما در مورد اهورا کودک دو ساله اهل رشت، ناپدری طفل در بازجویی اعتراف کرده که هیچ گونه سابقه و مشکل روانی نداشته و در زمان اقدام به این عمل مجرمانه مواد مخدری نیز مصرف نکرده است.از این رو می توان گفت که جدا از آنچه بدان اشاره شد فرهنگ مردم سالار جامعه، اعتقادات دینی و مذهبی، نبود آگاهی و آموزش درست، ایدئولوژی حاکم که از سوی حکومت اشاعه داده می شود و یا در مواردی هم به ویژه در گروه‌های سنی پایین، بدون هدف خاصی انجام می‌شود؛ مثلا یک شوخی که ممکن است تبعات آزاردهنده بسیاری به دنبال داشته باشد. البته بسیاری از کنشگران و جامعه شناسان، ازدواج شرعی و مبتنی بر بلوغ بیولوژیک دختران در سنین پایین و یا فشار و اجبار به زنان برای ازدواج دوباره یا در سن بالا، شنیع ترین خشونت جنسی، فیزیکی، روانی و اجتماعی بر می شمارند که به نام شرع و سنت علیه زنان و دختران رخ می دهد، تلقی می کنند. از سوی دیگر قوانین حاکم بر جمهوری اسلامی به مردسالاری، زن ستیزی، همجنس‌گرا هراسی، محافظه‌کاری مذهبی و نابرابری اجتماعی دامن می‌زند.  حکومت با توجه به دیکتاتوری مذهبی و ایدئولوژی حاکم بر قوانین و باور های آن تلاش دارد تا زنان را محدود کند و با مصونيت دانستن حجاب برای زنان، تلاش دارد صورت مسئله را پاک کند و ناکارآمدی و خلاء قانونی خود را نادیده بگیرد. از این رو جمهوری اسلامی ناتوانی خود را از حفظ امنیت زنان در مکان‌های عمومی و خصوصی در طول حیات خود را با ربط دادن به نوع پوشش و آرایش زنان و ... سعی در مقصر معرفی کردن زنان دارد و حتی با تبلیغ گسترده تلاش می کند جدا از پوشاندن این نقص آشکار خود خط فکری خود را در جامعه نیز بسط دهد. بطوری که به صورت متوالی امامان جمعه با ربط دادن حجاب به ناامنی در جامعه و حتی خشکسالی در کشور و مشکلات اقتصادی، درصدد توجیه زن ستیزی و ناکارآمدی قانون نظام را در جامعه دارند. اما از دید بسیاری از زنان و فعالان اجتماعی و فمینستی، حجاب نه تنها مصونیت نیست بلکه بیشتر محدوديت است و به نوعی تبعیض جنسیتی در کشور  علیه زنان است، چرا که در ساختار مردسالاری دينی، زن و اندام او محكوم به حبس و مجازات و پوشش اجباری است. در کنار نقض حقوق زنان و محدودیت حاکم بر آنان از سوی حکومت، نادیده گرفتن و عدم اطلاع آحاد ملت از مفاد حقوق زنان و در مجموع حقوق بشر هم خود جای  تاسف دارد، چرا که برابری حقوق زنان با مردان نقطه بنيادين فروپاشي اين ساختار مردسالار و ضدانسانی حکومت مذهبی است در حالی که حقوق جنسی جزو حقوق بشر شمرده می شود.البته جدا از اینکه حمایت قانون و اراده اجرای قانون برای مقابله با این آسیب اجتماعی نقشی حیاتی دارد، اما مقابله با آزار جنسی فقط وظیفه دولت نیست، فعالیت آگاهانه شهروندان نقشی اساسی در این مقابله دارد و تمام شهروندان در جلوگیری از آزار و اذیت جنسی هم مسئول هستند.
خلاصه کلام آنکه بی ترديد موانع ساختاری و سياسی و حتي ايدئولوژيك بسياری در مسير آزار و اذیت جنسی و جسمی وجود دارد كه می توان آن ها را با «همت و تلاش»، «ترويج بينش و نظريه حقوق بشری»، «گفتگو و هم اندیشی با نهادهاي رسمی و غير رسمی حکومتی و بین المللی» و ..  بخشی از اين موانع را رفع کرد و قدم موثری در جهت کاهش آسیب های اجتماعی برداشت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top