آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

سیمین بهبهانی، نغمه آزادی/به یاد غزال غزل‌سرای معاصر

سیمین بهبهانی، شاعری که از صدای نهفته زنان سرزمینش، تلاطم و نابرابری‌های اجتماعی آنها شد و از حقوق برابر سرود.

5 ماه قبل
نوا غفاری
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

صفحات کتاب تاریخ فرهنگ و ادبیات، مزین به نام‌ زنان و مردانی است که در ترسیم چهره فرهنگی و ادبی ایران و مانایی آن نقش بسزایی داشتند. بزرگانی که بسیاری از آنها با شجاعت بسیار و عشق وافر به سرزمین مادری‌شان، ناملایمات را تاب آورده و آوای آزادی سر داده‌اند. 

28 مردادماه سالروز درگذشت سیمین بهبهانی است. شاعری که صدای نهفته زنان سرزمینش، تلاطم و نابرابری‌های اجتماعی آنها شد و از حقوق پایمال شده‌شان سرود. 

سیمین بهبهانی شاعر و غزلسرای بزرگ معاصر است که در خانواده‌ای با پیشینه فرهنگی و ادبی متولد شد و رشد یافت. او به واسطه مادرش از دوران کودکی با چهره‌هایی چون نیما یوشیج، ملک الشعرای بهار، سعید نفیسی و پروین اعتصامی در تماس بود و نخستین شعر خود را هنگامی که تنها ۱۴ سال سن داشت منتشر کرد و به آرامی سبک ویژه خود را در غزل آفرید و بدل به یکی از شاعران نامدار معاصر شد. 

بدون شک او دلیل محکمی بر جایگاه واقعی شعر زنان و دفاعی جانانه از تمام شاعران زنی که در شعر کلاسیک، به دلیل شرایط جامعه، حتی نام‌شان به تذکره‌های ادبی نیز راه نیافت.

سیمین بهبهانی علاوه بر سرودن شعر همواره دستی در فعالیت‌های اجتماعی و مدنی داشت. در سال‌های اخیر، او را به عنوان فعال حقوق زنان می‌شناختند که مورد احترام ویژه فعالان جوان جنبش زنان بود به همین دلیل دغدغه‌های اجتماعی‌اش جایگاه ویژه‌ای در شعر او داشت. عدالت‌خواهی، مبارزه با فقر و آسیب‌های اجتماعی، دفاع از حقوق زنان، دفاع از آزادی بیان و مقابله با سانسور تم اصلی بسیاری از اشعار اوست.

بهبهانی در سال‌های اخیر با محدودیت‌هایی از سوی حکومت ایران روبرو شد و برخی رسانه های تندرو حملات زیادی به او می‌کردند. با این حال، سیمین بر مسیر خود استوار ایستاد چراکه او می‌خواست در وطنی که دوستش دارد، زندگی کند تا زمانی که مرگ فرا می‌رسد همانجا به خاک سپرده شود.

سیمین بهبهانی را شاید بتوان مهم‌ترین غزلسرای معاصر ایران دانست که در این زمینه دست به نوآوری‌های زیادی زده است. او در آغاز از پروین اعتصامی گرته‌برداری می‌کرد اما بعد از مدتی از تسلط شاعران پیش‌تر خود بیرون آمد و راهی مستقل انتخاب کرد. او غزل معاصر را طوری گرداند که تنها چیزی که از آن باقی می‌ماند شکل هندسی آن بود و در محتوا، واژگان و اوزان، نوآوری‌های زیادی داشت.

اشعار او را می‌توان به دو دسته کلان تقسیم کرد: گروهی که تصویری بیرونی از عواطف درونی اوست و گروهی دیگر که بازتابی از اوضاع اجتماعی و آرمان‌های اوست.

باید گفت بهبهانی به عنوان یک فعال اجتماعی هم شناخته می‌شود که دغدغه‌هایی چون عدالت، وطن‌دوستی، حقوق زنان و آزادی بیان داشته است. سیمین اگرچه در جوانی به دلیل روحیه عدالت‌خواه خود به حزب توده پیوست اما بعدها نقدهایی جدی به عملکرد این حزب داشت.

او حضوری پررنگ در جنبش زنان ایران داشته است. جنبشی که هدف اصلی آن دستیابی به حقوق برابر برای زنان و مردان است. کمپین یک میلیون امضا یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های جنبش زنان ایران بوده و سیمین یکی از نخستین امضاکنندگان این کمپین است. او که مقبولیت زیادی در میان فعالان جوان جنبش زنان داشت به عنوان نماینده این کمپین برای دریافت جایزه سیمون دوبووار معرفی و  این جایزه را دریافت کرد.

سیمین بهبهانی با وجود همه محدودیت‌ها همیشه از آزادی و به ویژه آزادی بیان دفاع کرد، آرزوی او آن بود که روزی هیچ نویسنده‌ای و دانشجویی در زندان نباشد؛ روزنامه‌نگاران و قلم‌ها آزاد باشند و فقر و بدبختی از سرزمین‌اش رخت بربندد.

در مجموع باید گفت سیمین شاعری با تعهد بالای اجتماعی است که تلاش کرد به مسائل مختلف جامعه واکنش نشان دهد و با مردم همدلی کند. او برای مسائلی چون زلزله، انقلاب، جنگ، فقر، خودفروشی، آزادی بیان و بسیاری مسائل اجتماعی دیگر شعر سروده و حتی در قامت یک کنشگر مدنی و دلسوز از موضعی مادرانه در رخدادهای سیاسی و اجتماعی ایران نقش آفرینی کرد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top