آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

ریاست‌های مجزا در استان‌های کشور

قوانین صدور مجوز فعالیت‌های هنری در تهران با شهرستان‌ها متفاوت است!

5 ماه قبل
نوا غفاری
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

شاید این جمله را بسیار شنیده باشید که سخت‌ترین کارها کار در معدن و بعد از آن روزنامه نگاری است. اما به نظر می‌رسد در روزگار کنونی این مثال در مورد اکثر مشاغل صدق می کند زیرا بیشتر آنها شرایط قانونمد و مشخصی ندارند و از هیچ ضوابط و حمایت درستی برخوردار نیستند؛ مانند هنرمندان که اصولا کارشان شغل به شمار نمی‌رود و بیشتر جنبه شوخی و تفریح دارد!

اکثر هنرمندان، آثارشان را با هزینه‌های شخصی تولید می‌کنند، بدون آنکه بدانند کارشان اجازه اکران یا اجرا پیدا خواهد کرد یا نه! یا اگر هم اجرا شود، به ناگاه شخصی یا ارگانی احساس نگرانی نکند و اجرای آنها را متوقف سازد. این کابوس بیشتر افرادی است که در فضای هنری ایران فعالیت می‌کنند.

حال این نگرانی در استان‌های دیگر کشور به مراتب بیشتر است چراکه نگاه‌های سلیقه‌ای و هرج و مرج در آنها بسیار بیشتر از تهران است و متوقف شدن یا اجازه اجرا ندادن تئاتر و موسیقی یا اکران فیلم، تبدیل به امری عادی شده است! اتفاقی که با وجود اعتراض شدید و بسیار مردم و رسانه‌ها هیچگاه به جایی نرسیده و تبدیل به یک مساله تکراری و عادی شده است. گویا قوانین صدور مجوز فعالیت‌های هنری در تهران کاملا با سایر استان‌های کشور متفاوت است!

اما این بار نوبت یک گروه تئاتری است که مجوز اجرایشان در شهر رشت داده نشده است و آنها در مقابل رفتار توهین‌آمیزی که با آنها شده ایستاده‌اند ، هرچند که می‌دانند شاید در اصل ماجرا هیچ تغییر ایجاد نشود. سمانه زندی نژاد کارگردان جوان نمایش «اگه بمیری» که قرار بود در تماشاخانه خصوصی «هامون» در شهر رشت اجرا شود اعلام کرد که اداره کل ارشاد استان گیلان با بستن راه های تعامل و گفتگو، مجوز اجرای این اثر را صادر نکرده است.

زندی‌نژاد از جمله هنرمندان جوانی است که چند سالی از آغاز فعالیت حرفه‌ایش در تئاتر می گذرد و در مدتی کوتاه تبدیل به یکی از هنرمندان شناخته شده و قابل توجه این عرصه شده است. او که نمایش «اگه بمیری» را به تازگی در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه برده و با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو شده بود از عدم صدور مجوز برای تازه‌ترین اثرش خبر داد و در این رابطه می‌گوید: نمایش «اگه بمیری» در تهران و در سالنی حرفه ای با ۵ هزار مخاطب به مدت ۳۰ شب اجرای عمومی داشت. خوشبختانه الان تماشاگر تئاتر به قدری فهیم شده است که اگر کاری مشکل اخلاقی و کیفی داشته باشد، سالن را ترک یا موضوع را به گروه گوشزد می‌کند ولی از ۵ هزار نفر مخاطب ما حتی یک مخاطب هم نبود که مشکل اخلاقی یا پایین بودن کیفیت را درباره نمایش «اگه بمیری» مطرح کند. من پیش از این نمایش دیگری را در شهر رشت اجرا کرده بودم و مردم این شهر را بسیار دوست دارم. ما در زمان اجرای عمومی نمایش «اگه بمیری» بیشترین پیغام را از سوی مردم رشت داشتیم تا در این شهر نیز نمایش را به صحنه ببریم به همین دلیل خیلی تمایل داشتیم که این کار را انجام دهیم و برای این امر حاضر بودم هرگونه تعاملی را برای اصلاح و بازنگری کار انجام دهم ولی کارکنان اداره کل ارشاد استان گیلان جلوی هر گونه تعامل و گفتگو را گرفتند.

او بیان می‌کند: من با خانمی از اداره کل ارشاد استان گیلان تماس گرفتم و او گفت که من به کار شما مجوز داده ام و نام آقایی را اعلام کرد که با او تماس بگیرم. وقتی با آن آقا تماس گرفتم به من گفت که آن خانم تصمیم‌گیرنده است و او به کار شما مجوز نداده است. بعد از آن با هر کدام از این افراد تماس گرفتم تلفن های همراهشان از دسترس خارج بود و در کل پاسخگو نبودند. متأسفانه این افراد جلوی هر گونه گفتگو و تعاملی را بسته بودند و این موضوع خیلی من را ناراحت کرد. من شنیدم که آن خانم مسئول ساعت ۱۲ ظهر نامه رد اجرای کار ما را زده ولی برای اینکه مشخص نشود چه کسی کار را رد کرده است، ما را تا شب بلاتکلیف گذاشته بودند. بعد از لغو زنجیره‌ای کنسرت‌های موسیقی در شهرستان‌ها گویا نوبت به تئاتر رسیده است.

مدیر تولید نمایش با آقای فاضلی مدیرکل ارشاد گیلان تماس گرفت و او گفت که پنج نفر بازبین کار را رد کردند و وقتی فیلم اجرا را به سه بازبین دیگر هم داده، آن ها هم کار را رد کرده‌اند. برای من این اتفاق خیلی عجیب است که نمایشی در تهران اجرای عمومی می شود و هیچ مشکلی پیش نمی‌آید ولی در شهرستان رشت که مردمی فرهنگی دارد، مجوز اجرا نمی‌گیرد. این حاکی از ریاست مجزا در استان‌های مختلف است.

نکته قابل توجه آنست که این نمایش قرار بود در سالن تازه تاسیس خصوصی «هامون» اجرا شود، سالنی که موسس و گرداننده آن حسن معجونی است که اکنون در این شهر سکونت دارد. به نظر می‌رسد حسن معجونی قدم در راه پرمخاطره‌ای گذاشته است و مسئولان و فعالان این شهر، فعالیت‌های اینچنینی را برنمی‌تابند.

در نمایش «اگه بمیری»  الهام کردا، رضا بهبودی، ستاره پسیانی و کاظم سیاحی ایفای نقش می‌کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top