آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

«طهران» از نگاه نسل دهه 70

پوریا تکاور از ساخت اولین سریال ایستاگرامی «طهران» و بازخوردهای آن در ایران و نسل دهه 70 می گوید.

4 ماه قبل
نوا غفاری
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

برای همه ما، گفتن یا شنیدن جمله «ما که امکانات نداریم» یا «باید آشنا داشته باشی تا بتونی وارد این حوزه کاری بشی» و... آشناست. جمله ای که شاید این روزها به واسطه مسائل و شرایط سخت اقتصادی و اجتماعی بسیار بیشتر آن را بشنویم به خصوص از نسل های جدید.

اما در این میان هستند افرادی که تنها با نگاهی متفاوت و خلاقانه و بهره بردن از امکانات و شرایط بسیار محدود توانسته اند در مسیری که با آن آشنا هستند گام های قابل توجهی بردارند و به گونه ای مسیر را برای سایرین نیز باز کنند و پیشنهاد های تازه ای بدهند.

مدتی است، سریالی در فضای ایستاگرام با عنوان «طهران» به کارگردانی پوریا تکاور در حال پخش است و در مدتی کوتاه توانسته مخاطبان بسیاری به دست آورد و بعد از پخش دو فصل، فصل سوم آن نیز به زودی منتشر شود.

شاید یکی از مهمترین دلایل موفقیت و مقبولیت این سریال را باید در نوع نگاه نویسندگان و کارگردان آن دانست که همگی آنها جزو نسل جوان جامعه به شمار می روند و به خوبی با شخصیت هایی که آنها را خلق می کنند و به نصویر می کشند آشنا هستند. جوانانی دغدغه مند دهه 70 که به راستی نسلی متفاوت از نسل های قبل از خود هستند و نگاه و خواسته هایشان را به راحتی نمی توان برآورده کرد.

نگاه و خواسته هایی که رسانه ملی ایران از نشان دادن آن تفره می رود یا به واسطه سانسورهای بسیار آن را به گونه ای دیگر به تصویر می کشد زیرا واقعیت های موجود با استانداردهای آنها بسیار متفاوت است؛ نمی توان نسل جدید ایران را با همان نوع خاص حرف زدن، ضاهر یا دغدغه هایی که دارند نشان داد! چرا که این نسل بسیار متفاوت از نسل های قبل است که به راحتی در برابر خواسته های جامعه یا خانواده کوتاه می آمد و همه چیز را می پذیرفت.

نسلی که فضای مجازی آن را احاطه کرده و هزاران سوال و خواسته برایش ایجاد و آن را کنترل می کند و به جرات می توان گفت که دیگر کاری از دست خانواده و جامعه برای تبدیل آنها به انسان های معنوی و فرازمینی برنمی آید.

پوریا تکاور به عنوان کارگردان و سازنده این اثر به همراه سایر دوستان اش یکی از نمایندگان همین نسل است که به واسطه سبقه هنری و تحصیلی اش توانسته در فضای مجازی آیینه ای باشد برای نمایاندن این نسل و مسائل بی شمارشان.

او در این رابطه می گوید: حدود یک سال پیش طرح این پروژه به ذهن آقای سروی نویسنده فصل اول رسید که فیلمی را در فضای مجازی که بین مردم و جامعه هنری خیلی تاثیرگذار شده و بسیاری از خیلی اتفاقات و تبلیغات را شکل می دهد بسازیم.

او ادامه می دهد: من از قبل تکه هایی از فیلم های خودم را در آپارات قرار می دادم که بازدیدکننده بسیاری هم داشت، بنابراین  اول خواستیم در آپارات و یوتیپ پخش کنیم اما سایت آپارات به دلیل آنکه محدودیت زمانی نداشت و امکان قرار دادن  فیلم بلند را داشت نیازمند بودجه زیادی بود بنابراین بهترین جا ایستاگرام بود که همه از آن استفاده می کردند و می توانستیم به راحتی با مردم ارتباط برقرار کنیم.

تکاور در رابطه با مضمون اثر خود نیز توضیح می دهد: من فیلم مستندی با عنوان «زیتون» در مورد جوانان دهه 70 و 80 ساخته بودم و درگیر فضای این افراد شده بودم بر این اساس تصمیم گرفتیم یک فصل 13 قسمتی به صورت آزمایشی بسازیم. اتفاقات عجیبی در روایت داستان خود آوردیم و نتیجه خیلی خوبی گرفیتم. صفحه ما در کمترین زمان بدون هیچ تبلیغی 14 هزار نفر عضو پیدا کرد.

این کارگردان جوان در مورد بازخوردهای این سریال نیز عنوان می کند: خیلی از جوان ها به ما پیام می دادند و با شخصیت های سریال همذات پنداری می کردند و می گفتند فضای زندگی آنها شبیه کاراکتر ما بوده است و حالا تونسته تغییر پیدا کنند. فصل دوم موفق تر از فصل اول بود و بازخوردهای بهتری داشتیم چون روی فضای زندگی روزمره بچه های تهران تکید کردیم. یکی از اتفاق های خوب فصل دوم تماس شبکه آرته فرانسه و مصاحبه با من بود، برای آنها جالب بود که تمام خبرهایی که از ایران می شنیدند با دیدن این فیلم تغییر کرده است.

گفتنی است؛ فصل سوم سریال ایستاگرامی «طهران» به زودی از طریق ایستاگرام و همچنین سایت اینترنتی «نما» پخش خواهد شد

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top