آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

هدف دولت در نابودی سایتهای فیلم

از زمان به دست گرفتن قدرت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط آذری جهرمی، مدتی است می‎گذرد.

4 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 از زمان به دست گرفتن قدرت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط آذری جهرمی، مدتی است می‎گذرد.

چهار سال ابتدایی دولت حسن روحانی، همواره با این انتقاد همراه بوده که وی "دولت پیرمردها" را تشکیل داده است و بهایی به جوان گرایی داده نمی‎شود.

بحث بر سر این موضوع، آنچنان بالا گرفت که در دورۀ دوم ریاست جمهوری حسن روحانی، بالاخره یک جوان با سابقۀ عجیب اطلاعاتی و امنیتی، یکی از کلیدی‎ترین پست‎های وزارت خانۀ ارتباطات را به دست گرفت: پست ریاست!

جنجال بر سر ریاست آذری جهرمی از همان ابتدا آغاز شد و بسیاری از افراد و رسانه‎ها، بر این نکته پافشاری کردند که وی به هیچ عنوان با آن سابقۀ فاجعه بار، مناسبِ چنین پستی نیست. این جنجال‎ها بیشتر بر سر اقدامات انجام شده توسط وی در سال 1388 و بحران‎های آن برهه از زمان بود.

سیاست‎های آذری جهرمی از همان ابتدا، بر مبنای فیلترینگ گسترده و هدفمند وبسایت‎های مختلف همراه بوده است. در دو هفتۀ اولِ ریاست وی، اپلیکیشنِ رادیو جوان –که به انتشارِ موسیقی‏های قدیمی و همچنین روز می‎پرداخت- که کاربران بدونِ مشکل از آن استفاده می‎کردند، فیلتر شد.

پس از آن نوبت به سایر وبسایت‎ها رسید و قدرت‎نماییِ بی حد و حصری بروز کرد.

به تازگی، سرویس‎هایی در ایران با کپی برداری از نمونه‎های خارجی با عنوان سرویس‎های VOD راه‎اندازی شده است. این سرویس‎ها که باید توسط کاربران خریداری شوند، از مسابقات فوتبال گرفته تا فیلم‎های سینمایی و سریالهای روز خارجی در آنها بارگزاری می‎شوند. سرویس‎های آنتن، فیلیمو و آیو از این دست هستند.

گویا سیاست دولت بر این است که با هر نوع ابزاری به مقابله با سرویس‎های مستقل بپردازد.

اخیرا نیز با توجه به اطلاع رسانیِ دادستان تهران –عباس جعفری دولت آبادی- 6 نفر از مدیران وبسایت تاینی موویز که به انتشار فیلم‎های کلاسیک و همچنین فیلم‎ها و سریال‏های روز دنیا (با دوبلۀ فارسی) می‎پرداخت، دستگیر شدند. به گفتۀ دادستانی، این وبسایت با انتشار بیش از 18000 فیلم و سریال به گفتۀ او «مستهجن» سعی در به ابتذال کشیدن جوانان داشته است.

پایان ماجرا

بیت معروفی از داستان شیخ بهایی و پینه دوز وجود دارد که چنین بود:

از طلا گشتن پشیمان گشته ایم / مرحمت فرموده ما را مس کنید!

 حال باید از دولت روحانی همین موضوع را درخواست کرد که جوان گرایی‎تان را برای خودتان نگاه دارید و ما را به حال خود با همان "دولت پیرمردها" رها کنید. تنها دلخوشیِ بسیاری از جوانان در ایران، همین فیلم دیدن بود که با از بین بردن بانک‎های فیلم همچون nama30، فرا دانلود و تاینی موویز، این امکان نیز به نفع VODهای داخلی در حال نابودی است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top