آخرین اخبار
عملیات پهپادها و هلی کوپترها برای یافتن لاشه هواپیمای شرکت هواپیمایی آسمان«توافق» کـردها و دمشق بر سر ورود نیروهای ارتش سوریه به عفرینترامپ: هرگز با ارسال پول به ایران توسط دولت اوباما کنار نیامده‌اممحمد جواد ظریف می گوید ایران پایگاه یا حضور نظامی در سوریه ندارد

39 سال پس از انقلاب؛ اگر محمود طالقانی را برگردانیم!

سایت خبری تحلیلی «تابناک»، به مناسبت «بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی»، به انتشار بخش‎ هایی از تاریخ انقلاب اسلامی دست زده است. مجموعه‎ای که شاید کمتر به آن توجه شده.

14 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

سایت خبری تحلیلی «تابناک»، به مناسبت «بزرگداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی»، به انتشار بخش‎  هایی از تاریخ انقلاب اسلامی دست زده است. مجموعه‎ای که شاید کمتر به آن توجه شده.

در سومین بخش این گزارش ها، گفته‎ هایی از محمود طالقانی، یکی از حامیان محمد مصدق و از بنیانگزاران نهضت آزادی ایران آورده شده است که قابل توجه است.

همچنین شبکۀ رسانه‎ای بیان، همزمان با روزهای منتهی به پیروزی انقلاب 57، به بررسی زوایای کمتر دیده شدۀ تاریخ می‎ پردازد؛ باشد تا جدای از آنچه که رسانه ‎های درون ایران، گزارش می‎دهند و می‎نویسند، حقایقی را گاها با یاری گرفتن از همین رسانه‎ها به رشتۀ تحریر درآورد تا مخاطب گرامی با کنار هم قرار دادنِ تکه‎های پازلِ انقلاب، کمی بیشتر با حوادث و رویدادهای گذشته آشنا گردد.

سید محمود علایی طالقانی، یکی از موسسین نهضت آزادی ایران و پیشتر از اعضای تاثیر گذار در تشکیل سازمان مجاهدین خلق ایران، متولد 13 اسفند 1289 در شهرستان طالقان است.

وی که بیشتر به خاطر نوشتن کتب متعدد و همچنین مجموعه کتابهای 6 جلدی «پرتوی از قرآن» محبوب بود، در تاریخ 19 شهریور 1358 به طرز مشکوکی درگذشت.

طالقانی در مواضع پایه ‎ای تر خود در هر دو حوزۀ اقتصاد و سیاست، مدافع نظریۀ عدالت اجتماعی بود؛ به این معنا که ثروت باید به صورت عادلانه و قدرت نیز به همین صورت میان مردم تقسیم گردد. از نزدیکی و قرابت وی با مارکسیست ‎ها و مجاهدین خلق ایران نیز چنین بر می آید که او مدافع این نظریه است. البته او بیشتر و شاید به واسطۀ روحانی بودنش، به نظریه پردازی و تحلیل نظریات نمی پرداخت و مکتوبات او حول محور اسلام و همخوانی آن با دموکراسی بود.

«تابناک» هم اکنون با انتشار گزارشی به نقل از وی، گفته هایی را منتشر کرده که حائز اهمیت است.

در این گفته ها، محمود طالقانی در زمان انحلال فعالیت های زندان اوین، طی مصاحبه ای می گوید:

واقعا لحظه‌ای تاریخی است. رژیم جبار و قلدر پهلوی هر ندای مخالفی را در گلو خفه و مردم را به کوچک‌ترین بهانه‌ای به اینجا منتقل می‌کرد و تحت شکنجه‌های وحشیانه قرار می‌داد و چه بسیار جوانانی که روی پای خود وارد زندان می‌شدند و جنازه لت‌وپار شده آن‌ها با اتومبیل نعش‌کش از این کانون ظلم و ستم خارج می‌شد. مردم باید ارزش این انقلاب عظیم را بدانند که یکی از بزرگ‌ترین دستاورد‌هایش که الان شاهدش هستیم فروپاشی زندان مخوف اوین است که در سلول‌های آن بسیاری از جوانان ما را به جرم آزاداندیشی و آزادیخواهی شکنجه و شهید کرده‌اند و اگر این دیوار‌ها زبان داشتند، چه فجایعی را برای ما تعریف می‌کردند.

او در ادامه همچون بسیاری از کسانی که خود را روشنفکر دینی و نواندیش می دانند، تلاش می کند حکومت اسلامی با حتی فراتر از نظام های بر پایۀ لیبرالیسم تعریف کند. همچون روح الله خمینی که مارکسیست ها را (نیز) در ابراز عقیده آزاد می دانست، محمود طالقانی در همان مصاحبه اعلام می کند که در اسلام شکنجه و سلول انفرادی نداریم و انقدر آزادی خواهیم داشت که حتی طرفداران نظام پادشاهی اجازۀ فعالیت خواهند داشت چراکه اگر این آزادی وجود داشته باشد، دولت و مردم در مقابل یکدیگر قرار نخواهند گرفت:

زندان از این نوع (زندان سیاسی) هم نخواهیم داشت زیرا در صورت استقرار اسلام ابراز عقیده و بیان آزاد است و مردم برای ابراز نظر و عقیده منعی ندارند. ما خواستار جامعه‌ای هستیم که حتی در آن اگر کسی طرفدار استقرار رژیم سلطنتی هم باشد بیاید و آزادانه حرفش را بزند. در هر جامعه‌ای که آزادی بیان و عقیده و امثالهم وجود داشته باشد مسلم است مخالفان به سوی خشونت هم نخواهند رفت و موردی پیش نخواهد آمد که دولت و مردم را در برابر هم قرار دهد.

حال پس از گذشت 39 سال از برقراری حکومت اسلامی در ایران و در پایان قرن بیستم که اروپا قرن ها پیش رنسانس و نهضت اصلاح دینی را پشت سر گذاشته، بازنشر همین سخنان می تواند موجب توبیخ و دستگیری و سایر عواقب شود.

در اظهار نظری دیگر، حسن رحیم پور ازغدی، از نظریه پردازان و تئوریسین های جمهوری اسلامی، به تازگی اعلام کرده است که ما (مجموعۀ جمهوری اسلامی) برای به ثمر رسیدنِ این حکومت، 300.000 نفر کشته دادیم، اگر شما (مخالفین) نمی توانید ساختار جمهوری اسلامی را اصلاح کنید، انقلاب کنید و 3000 کشته بدهید.

جدای از اینکه در جریان به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، رقم اعلام شدۀ سیصد هزار نفر با احتساب شهدا یا کشته شدگان جنگ 8 ساله، کاملا غلو آمیز به نظر می رسد، اما نکته اینجاست که این تئوریسین، به راحتی معترف است که تقابل با نظام اسلامی، منجر به کشته شدن و جان باختن انسان ها خواهد شد.

پرسش اینجاست: اگر افراد تاثیرگذار در به وجود آوردن انقلاب 57 همچون محمود طالقانی را به روزهای منتهی به سی و نهمین سالگرد پیروزی این انقلاب برگردانیم و تنها همین اظهارات کوتاه را در مقابلش بگذاریم، چه واکنشی نشان خواهد داد؟

 

آیا او نیز به مانند دیگر همکیشان خود سکوت خواهد کرد یا خیر؟ آیا اساسا ذات ایدئولوژی خصوصا ایدئولوژی دینی چنین است؟

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top