آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

بدون تاریخ بدون امضا؛ تلاش برای بازگردانی شرافت پزشکی

شاید پس از آنچه که به تعبیری جنایات پزشکی طی چند سال اخیر از سوی جامعه پزشکی ایران شاهد بودیم، این فیلم توانست روی دیگری از زندگی یک پزشک را تعریف کند و چهره مثبتی از این قشر به نمایش بگذارد.

16 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

فیلم سینمایی "بدون تاریخ بدون امضا" ساخته وحید جلیلوند و با بازی امیر آقایی، هدیه تهرانی و نوید محمدزاده توانست برنده بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (نوید محمدزاده) و بهترین صداگذاری (سید علیرضا علویان) در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شود.

موضوع این فیلم نمایش شرافت یک پزشک و تلاش او برای سامان دادن به زندگی خانواده ای فقیر است. بدون تاریخ بدون امضا برنده هوگوی طلایی بهترین فیلم از پنجاه و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم شیکاگو در بخش کارگردانان جدید شد. (بخش فارسی ویکی پدیا)

شاید پس از آنچه که به تعبیری جنایات پزشکی طی چند سال اخیر از سوی جامعه پزشکی ایران شاهد بودیم، این فیلم توانست روی دیگری از زندگی یک پزشک را تعریف کند و چهره مثبتی از این قشر به نمایش بگذارد.

موج ایجاد شده در سال 1394 از سلفی گرفتن دانشجویان رشته پزشکی و همچنین فیلمبرداری از اتفاقات اتاق عمل در همان سال باعث ایجاد واکنش هایی در سطح جامعه شد. برخی از وبسایت های خبری نیز آنچنان که قید کرده اند "بنا بر وظیفه رسانه ای خود" به بازنشر همان سلفی ها پرداختند.

در پی انتشار عکس هایی از اجساد در سالن تشریح در فضای مجازی، معاون آموزشی وزارت بهداشت در نامه‌ای، تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را ملزم به نهادینه سازی اخلاق حرفه ای و حفظ کرامت اجساد در آموزش های بالینی کرد. همچنین خبرآنلاین روز دوشنبه مورخ 5 مرداد ماه 1394 در خصوص برخورد انضباطی با دانشجویان خاطی به نقل از رییس سازمان پزشکی قانونی نوشت «روز گذشته رئیس سازمان پزشکی قانونی از برخورد شدید انضباطی با دانشجویانی که با اجساد سلفی می گیرند، خبر داد. احمد شجاعی گفت: اگر این اتفاق در سالن‌های تشریح پزشکی قانونی رخ داده باشد قطعا با این افراد برخورد می‌شود. این افراد قطعا به کمیته انضباطی معرفی می‌شوند و با آنها برخورد خواهد شد.»

در همان زمان درگیری های مختلفی در شبکه های اجتماعی به وجود آمد. دانشجویان رشته های پزشکی، عموما این اقدامات را عادی پنداشته و سلفی گرفتن با مردگان را تنها سلفی گرفتن با یک موجود بی جان تلقی کردند. انتشار خبری در تاریخ 27 اردیبهشت 1395 مبنی بر حمله شوهر یک بیمار به پرستار بیمارستان فیروزگر تهران، موج جدیدی از نمایش قربانی بودن کادرهای پزشکی کشور توسط عموما دانشجویان این رشته ایجاد کرد.

اما این موج با منتشر شدن اخبار مربوط به عباس کیارستمی کارگردان شهیر ایرانی- باز هم باعث شد تا انگشت های اشاره زیادی به سمت جامعه پزشکی نشانه بروند. یوسف اباذری جامعه شناس و استادیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران- در نشست نقد اجتماعی مرگ چهره ها در این رابطه گفت «در مورد پرونده عباس کیارستمی دو مسئله قابل بحث است، اول اینکه گفته شده کادر درمانی او را نشناخته و به همین دلیل توجهات لازم در طی درمان صورت نگرفته است. یعنی مثلا سیستم درمانی ما به سلبریتی ها توجه کامل دارد و به مردم عادی خیر. نکته دیگری که از این توجیه می توان دریافت کرد و از قبلی هم وحشتناک تر است آنکه جامعه درمانی و پزشکان ما مطلقاً از فضای فرهنگی جامعه به دور هستند. متاسفانه پزشکان ما در حیطه اطلاعات عمومی در پایین سطوح قرار دارند. حالا کیارستمی را به چهره نمی شناختند، اما ندانستن نام او واقعا وحشتناک است.»

در کنار تمام این کشمکش ها و دعواهای میان جامعه پزشکی و بیماران، آنچه که از جانب تنی چند از افراد متخصص در جامعه پزشکی مطرح می شود این است که در نهایت هر اتفاقی که بیفتد، باز هم بیماران به سراغ ما باید بیایند و گریزی نیست.

می توان اینگونه نتیجه گیری نمود که همین طیف افراد از جمله کسانی بودند که با امضا طوماری به همراه رییس کل سازمان نظام پزشکی خطاب به محمد سرافراز ریاست وقت سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی- خواستار لغو پخش سریال "در حاشیه" شدند و تعداد 7 هزار نفر از این بخش از جامعه، تهدید به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

سریال "در حاشیه" به کارگردانی مهران مدیری، سریالی در ژانر طنز بود که نقاط ضعف جامعه پزشکی را در قالب طنز به مخاطبان تلویزیون نمایش می داد. این سریال که با حاشیه ها و اعتراضات زیادی از جانب جامعه پزشکان مواجه شد، زودتر از موعد از روی آنتن کنار رفت.

حال، نمایش فیلم "بدون تاریخ بدون امضا" می تواند درمانی بر آلام همه اقشار مردمی و آرام نمودن جو سابق باشد. جوی که حدود 2 سال است فروکش کرده اما هر لحظه و با هر خطای پزشکی می تواند دوباره ایجاد شود. خطا و خطاهایی که قطعا می توانند طبیعی باشند و به طور صرف نمی توان اذعان کرد که همه قصور متوجه جامعه پزشکی است.

همچنین جای دارد تا از انسان های شریف و دانشجوی این رشته همچون رامین پوراندرزجانی پزشک وظیفه بازداشتگاه کهریزک- نیز نام ببریم که به طرز مشکوکی در محل خدمت خود درگذشت. مقامات رسمی کشور ابتدا علت مرگ او را سکته قلبی، سپس خودکشی و در ‌‌نهایت هم پزشکی قانونی علت مرگ این پزشک جوان را مسمومیت اعلام کرد. جسد رامین پوراندرجانی بدون اجازه کالبدشکافی به خانواده، توسط نیروی انتظامی دفن شد. (مسیح علی نژاد - رادیو فردا؛ اسفند 1391)

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top