آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

در ادامه مقاله شعب يا صفين

روى سخن من با نويسندگان رشته گفتمان شعب و صفين است.

15 روز قبل
رز اندیشزاد
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

روى سخن من با نويسندگان رشته گفتمان شعب و صفين است. 

از ادبيات گفتاريتان ميتوانم حدس بزنم كه احتمالاً متعلق به نسلهاى بعد از سال ٥٧ هستيد. بسيار خوشحالم كه از بركت ديكتاتورى جمهورى اسلامى، و نقش بر آب شدن ادعاهاى پوچ آقايان "روشنفكران اسلامى" همچون على شريعتى و جلال آل احمد، ابوالحسن بنى صدر، مهدى بازرگان و…و … و…امروز ناكارآمدى برقرارى حكومت اسلامى بر همگان اشكار شده. و بسيار خوشحالترم كه زبان همه اين پر‌مدعايان براى هميشه در ايران كوتاه شده. 

اما آقايان ما در قرن بيست و يكم زندگى ميكنيم، جهان غرب از مدرنيته گذشته، از پست مدرن هم گذشته، ليبراليسم به نيو ليبراليسم تغيير كرده. دانشمندان صحبت از super human يا انسان نامحدود ميكنند، زيرا دريافت اند تواناييهاى مغز انسان نامحدود است و اين اموزش و پرورش نادرست است كه انسان را محدود ميكند. 

جامعه شناسان معتقدند، دگرگونيهاى جامعه انسانى با ورود به عصر اطلاعات بسيار شتابانتر از عصر كشاورزى، صنعتى، فضا و تكنولوژى در حركت است. 

با توجه به اين تغييرات سرسام اور در سطح جهانى، ايا شما همچنان تحولات اجتماعى ايران را با رخدادهاى صدر اسلام مقايسه ميكنيد؟

ايا نميتوانيد نمونه ديگرى از تاريخ جهان پيدا كنيد كه همچنان جامعه ايران و ايرانى را با واپسگراترين و خشن ترين نمونه هاى تاريخى كه هيچ سنخيتى با فرهنگ و تمدن ايرانى ندارد مقايسه ميكند؟

چرا به تحولات اروپا در رويارويى با كليسا در عصر رنسانس اشاره نميكنيد؟ چرا صحبتى از عصر روشنگرى كه پايه گذار جامعه مدرن سكولار دمكراتيك است نمیکنید؟. 

يا سوادش را نداريد و يا همچون مذهبيون نسلهاى گذشته حاضر نيستيد از غار خود بيرون بياييد و با لجاجت همچنان سعى در حفظ پايگاههاى استعمار مذهبى در ايران هستيد. 

چگونه ميتوانيد جامعه امروز ايران را كه يك جامعه جوان با تحصيلات دانشگاهى است ، با مردم ١٤٠٠ سال پيش صحراى عربستان مقايسه كنيد. با مردمى كه نه تنها سواد خواندن و نوشتن نداشتند، بلكه بواسطه موقعيت جغرافيايى شان مردمى وحشى، در انزوا و غيرمتمدن بودند. 

چگونه ميتوانيد دست به چنين مقايسه اى بزنيد؟

لطفاً در اين مقايسه تاريخى نقش زنان را نيز مشخص كنيد. 

زنان ايران در كجاى اين مقايسه تاريخى قرار دارند؟

لطفاً از غار خود بيرون بيايد (اشاره من به تمثيل غار افلاطون است). ما در قرن بيست و يكم زندگى ميكنيم و تقريباً دو دهه نيز از قرن جديد گذشته است. چنين مقياسه هايى نه تنها چاره گشاى مردم جهان امروز نيست، بلكه توهين به مردم ايران است. 

بخصوص كه امروز مردم ايران ميخواهند از ارمغان فرهنگى صحراى عربستان كه از كشورشان ويرانه اى بر جاى گذاشته بگذرند، و با الهام گرفتن از تجربيات مترقى ترين كشورهاى جهان ايران را دوباره بسازند. 

اميدوارم پاسخى براى پرسشهاى من داشته باشيد. 

با احترام

برچسب

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top