آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

بقایی و جوانفکر در

حمید رضا بقایی و علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی , از نزدیکان محمود احمدی نژاد دیروز در محل امام زاده "شاه عبدالعظیم "اعلام تحصن نمودند

2 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

دیروز خبری در رسانه های ایران منتشر شد که علی رقم عجیب بودنش ، واکنش چندانی را از سوی جامعه و مردم در پی نداشت .حمید رضا بقایی و علی اکبر جوانفکر و حبیب الله جزء خراسانی  , از نزدیکان محمود احمدی نژاد دیروز در محل امام زاده  "شاه عبدالعظیم "اعلام تحصن نمودند . این در حالی بود که ظاهرا دیروز موعد جلسه ی دادگاه بقایی در رابطه با پرونده ی فساد مالی وی در دولت نهم و دهم نیز بوده است .

هر چند محمود احمدی نژاد در سالهای ۸۴ تا ۹۰ از نزدیکترین یاران رهبر و اصول گرایان  تلقی میشد اما به دلیل بروز  برخی اختلافات در سالهای پایانی دولت یازدهم وی مواضع متفاوت با رهبر و نهادهای زیر نظر رهبر گرفته و به تقابل  با انها پرداخت . عمده ترین مورد از این تقابل قهر و خانه نشینی محمود احمدی نژاد در 28 فروردین 1390 بود که به بهانه ی دخالت رهبر در استعفای وزیر اطلاعات وقت انجام شد .  آن مساله در آن زمان به یک بحران در نظام منجرب نشد اما همگان بر این عقیده بودند که احمدی نژاد بابت این سرپیچی از رهبر ایران هزینه های زیادی را پرداخت خواهد کرد . همین امر باعث شد تا اصول گرایان علی رغم حمایتهای آتشین از وی در گذشته , یکی پس از دیگری خود را کنار کشیده و از او تبری بجویند . در آن زمان کسانی که در حلقه ی نزدیکان و همراهان احمدی نژاد ماندند همانها بودند که پس از پایان دولت یازدهم , هر کدام به نحوی کارشان به قوه ی قضائیه افتاد . محمد رضا رحیمی , معاون اول احمدی نژاد , اولین قربانی این بازی بود . هر چند جرایمی که برای او توسط قوه ی قضائیه عنوان شده بود ثابت شد , اما بسیاری این برخورد را سیاسی و در تلافی با عملکرد احمدی نژاد و یارانش در سالهای پایانی دولت یازدهم میدیدند. از آنجایی که احمدی نژاد تصور میکرد با محاکمه ی رحیمی داستان این مشکل به پایان خواهد رسید در جریان محاکمه معاون اول پیشین خود  حضور بسیار کم رنگی داشته و از معاون اول خود هیچ دفاعی نکرد . همین امر موجب ایجاد تنش میان وی و رحیمی شد و به رد و بدل شدن برخی اتهامها از سوی طرفین انجامید  . اما زمانی که پای افراد دیگری از نزدیکان  او به میان آمد او تصمیم به مقابله به مثل گرفته و واکنشهای تندی در مقابل این احضارها و محاکمه ها نشان داد . در حال حاظر بقایی ,جوانفکر و مشایی از نزدیک ترین افراد به  احمدی نژاد هستند که هر کدام پرونده های مفتوحی در قوه ی قضائیه دارند . احمدی نژاد میداند که در صورت موفق شدن قوه ی قضائیه در محکوم کردن این افراد , نفر بعدی این لیست خود او خواهد بود . از همین سبب هم وی از هیچ اقدامی برای محافظت و حمایت از یاران باقی مانده اش فروگذار نمیکند . محمود احمدی نژاد دیروز به همراه مشایی در محل امام زاده "شاه عبدالعظیم " حضور پیدا کرده و در جمع محدودی از خبرنگاران سخنرانی تندی را ایراد نمود . او مجددا بر اختلاف خود با خانواده لاریجانی ها تاکید کرده و آنها را به مصادره ی ایران و انقلاب متهم کرد . اما سوالی که مطرح میشود این است که چرا این بار حلقه ی احمدی نژاد تصمیم به تحصن و آن هم در امام زاده "شاه عبدالعظیم " گرفته اند ؟ همچنین چرا نوک تیز حملات آنها و خصوصا شخص احمدی نژاد بر روی خانواده لاریجانی متمرکز شده است ؟

در خصوص سوال اول میتوان گفت که تحصن در اماکن مقدس و مذهبی در تاریخ ایران بسیار رواج داشته است .یکی از این موارد که مشابهت هایی هم با اقدام دیروز آقایان داشته در زمان قاجار بود که حرم امام زاده "شاه عبدالعظیم " میزبان تعدادی از منتقدان حکومت وقت بود تا از تعرض ماموران در امان باشند . بقایی در کانال تلگرامی اش این اقدام را هم سنگ با  اعتراض های سید جمال الدین اسدآبادی و شیخ فضل الله نوری دانسته است . تشبیه ضمنی جمهوری اسلامی به قاجاریه در حالی صورت می گیرد که قبلا آیت الله خامنه ای درسخنرانی هایش از «دولتمرد قاجاری» به عنوان نماد تحقیر و نادانی استفاده کرده است. در نمونه ای دیگر میتوان از تحصن هفتم بهمن ۵۷ روحانیون در اعتراض به مشکل تراشی برای بازگشت آیت الله خمینی یاد کرد.

محمود احمدی نژاد نیک آگاه است که امروز قوه ی قضائیه و شخص رئیس این قوه یعنی صادق لاریجانی , به دلیل عملکرد جانبدارانه  و در راستای خواست و نظر رهبر و نهادهای زیر نظر وی , مواجه با  انتقادهای  بسیاری زیادی در داخل و خارج کشور است  . همچنین مواردی از قبیل فاش شدن فساد مالی فاضل لاریجانی , یکی دیگر از افراد این خانواده ,  باعث شده است تا احمدی نژاد تصور کند میتواند با سوار شدن و همراهی بر این موج نارضایتی عمومی  میتواند در میان توده ی جامعه برای خود پشتوانه ای ساخته تا هزینه های نظام در برخوردهای بیشتر با وی را بالا ببرد .

 هر چند بعید به نظر نمیرسد که اقدامات , بیانات و مواضع احمدی نژاد در این خصوص بتواند تا حدودی خصوصا در میان قشر پایین دستی جامعه مقبولیتی برای وی و نزدیکانش به همراه داشته باشد اما بسیار بعید به نظر میرسد که این مقبولیت بتواند باعث نوعی خیزش یا حمایت از وی در بزنگاههای خاص شود . یعنی بر خلاف آنچه احمدی نژاد تصور میکند حامیانی که در این مسیر برای وی کف و صوت میزنند در شرایط دستگیری احتمالی وی قطعا حاظر به پرداخت  هیچ گونه هزینه ای برای او و نزدیکانش نخواهند بود . هنوز زمان زیادی از سال 1388 و سخنان او در مورد مردم و رای مردم نمیگذرد . نسبت دادن واژ ه ی خس و خاشاک به مردمی که به دنبال عدالت و رای خود بودند به سادگی از حافظه ی جامعه ایران زدوده نخواهد شد . 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top