آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

پایان خلافت داعش یا آغاز دوران جنگ سرد؟

در حالیکه روز گذشته، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی نامه‎ای پایان داعش را اعلام کرده بود، گمانه زنی ها در مورد ادامۀ فعالیت داعش در ادلب همچنان پابرجاست.

4 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در حالیکه روز گذشته، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی نامه‎ای پایان داعش را اعلام کرده بود، گمانه زنی ها در مورد ادامۀ فعالیت داعش در ادلب همچنان پابرجاست.

اینگونه که تصور شود پایان داعش تنها یک نیروی قدرتمند زمینی و هوایی نیاز داشت، تصوری اشتباه است چراکه داعش صرفا یک نیروی شبه نظامی نبوده و نیست. همچنان که جبهه النصره و القاعده که از دل آنان داعش سر بر آورد، یک نیروی صرفا نظامی نبوده اند.

از دید جامعه شناسان، مسالۀ اساسی خاورمیانه، فقر فرهنگی است و نه گروه های تروریستی!

داعش از کجا آغاز کرد؟

ژوییه 2014 تاریخ مشخصی است که خلافت اسلامی داعش اعلام شد. پس از آن، طی ماه ها، شبکه های مختلف سراسر دنیا، جنایات گروهی را نمایش می دادند که شعارشان «باقِيَة وتَتَمَدَّدُ» بود.

این گروه که توانسته بود سلسله حملات سازماندهی شده ای را در خاورمیانه، اروپا و امریکا ترتیب ببیند، به طور مشخص از سال 2003 فعالیت هایش را آغاز کرده بود.

نقش ایران

جمهوری اسلامی که مدت های مدیدی، دخالت (نظامی) در امور سوریه را نفی می کرد، پس از مدتی زیر بار فشارهای رسانه ای، فعالیت نظامی خود علیه نیروهای داعش را آشکار کرد و سپاه قدس (به طور مشخص) به فرماندهی قاسم سلیمانی، مسئولیت صف آرایی در مقابل شبه نظامیان این گروه را بر عهده گرفت.

دوران پسا داعش

روزنامۀ شرق روز یکم آذرماه در گزارشی به قلم لیلا ابراهیمیان، در ارتباط با نشست سوچی نوشت:

امروز حسن روحاني و رجب‌طيب اردوغان رؤساي‌ جمهوري ايران و ترکيه ميهمان اين شهر و همتاي روس خود هستند. هنوز مشخص نيست که بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه که در سوچي به سر مي‌برد، در اين ديدار حضور خواهد داشت يا نه؛ ولي اين نشست نشان مي‌دهد همبستگي ميان ايران، روسيه و تركيه پررنگ‌تر از قبل ادامه دارد و اين كشورها درگير نقشه راه مشتركي هستند كه براي سوريه ترسيم كرده و تاكنون آن را در نشست‌هاي مختلف پيش برده‌اند.

 حال باید منتظر ماند و اوضاع منطقه را نظاره کرد. اینکه آیا خاورمیانه روی آرامش را خواهد دید و یا اینکه اوضاع منطقه با وجود دوقطبی واشنگتن-مسکو و تهران-ریاض تشدید خواهد شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top