آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

احمدی نژاد و زنان؛ معضل تازه اصلاح طلبان

سخنان آتشین احمدی نژاد و حرکت دختران خیابان انقلاب معضلات تازه ای هستند که در برابر اصلاح طلبان قد علم کرده اند. معضلاتی که هر کدام، آنان را از تحلیل شرایط صحیح و واکنش مناسب ناتوان ساخته است.

26 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در حالیکه این روزها، محمود احمدی نژاد رییس دولت های نهم و دهم- در حرکتی پیشتازانه در قامت یک رییس جمهور، بدون آنکه نامی از افراد فهرست 15 نفره خواستار رفراندوم ببرد، در نامه ای به علی خامنه ای، خواستار برگزاری انتخابات آزاد شده بود، اصلاح طلبان که در قالب سمت هایی چون استاد دانشگاه و فعال مدنی و سیاسی به قلم فرسایی مشغول هستند، همچنان و همسو با جمهوری خواهان مقیم کشورهای خارجی، بر طبل مبارزه با نظام پادشاهی می کوبند.

فهرست 15 نفره خواستار رفراندوم، به افرادی گفته می شود که پس از سخنرانی حسن روحانی مورخ 22 بهمن 1396 که در آن خواستار رجوع به اصل 59 قانون اساسی و برگزاری رفراندوم شده بود، با امضای یک نامه مشترک، درخواست برگزاری رفراندوم برای گذار از جمهوری اسلامی را کردند.

محمود احمدی نژاد که خود در زمان تصدی پست ریاست جمهوری، به مدد شورای نگهبان به این درجه رسیده بود، در کنار انتقاد از این شورا، خواستار برکناری رییس قوه قضاییه شده و آن را غیر مستقل می داند. این در حالیست که وی طی سالیان طولانی و در زمان در دست داشتن قدرت، این قوه را کاملا مستقل دانسته بود. همین موضوع باعث انتقادهای فراوان عده ای و نمایش پارادوکس های او شد. موضوعی که به نظر می رسد خیلی خارج از دایره انصاف نباشد.

در این میان، اصلاح طلبان حکومتی در ایران از هیچ نوع عقده گشایی از شخص احمدی نژاد کوتاهی نکردند و کماکان به انتشار مطالبی می پردازند که پر واضح است تنها خود را در میانه میدان آزادیخواهی می بینند.

در دو مطلب جداگانه و دو موضوع مجزا به این موضوع پرداخته می شود.

سایت انصاف نیوز که احتمال نزدیکی آن با اکبر خوشکوشک و مسعود پزشکیان می رود، در مطلبی با در کنار هم قرار دادن محمد نوری زاد و احمدی نژاد، تلاش کرده تا ضمن "اصولگرا" خواندن نوری زاد، اثبات کند که این افراد جملگی از یک جنس هستند. انصاف نیوز، پیشتر نیز، مهدی خزعلی را "آقازاده اصولگرا" خوانده بود.

روزنامه وقایع اتفاقیه نیز در آخرین شماره خود مورخ پنجشنبه سوم اسفند 1396، ستونی را به حمیدرضا جلایی پور جامعه شناس و استاد دانشکده جامعه شناسی دانشگاه تهران- اختصاص داده بود تا در آن ضمن آنکه هشدار می داد که هیچ حرکت سیاسی به نفع مردم تمام نمی شود، اصلاح طلبان را از مصادره حرکت دختران خیابان انقلاب برحذر داشت.

ستونی که در اختیار جلایی پور قرار گرفت، ستونی 600 کلمه ای بود که طبیعتا نمی توان در این حجم محدود نوشته ها را بسط داد و تنها می توان به اتهام زنی پرداخت.

گویا جامعه ایران آنطور که یوسف اباذری استادیار جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران- می گوید نتوانسته تاریخ را سینه به سینه نقل کند و به همین خاطر جوانان امروز در خیابان شعارهایی در حمایت از رضا پهلوی و نظام پادشاهی سر می دهند. اگر همین نقل قول را در همین رابطه نیز به کار گیریم، گویا آقای جلایی پور در جریان در اختیار داشتن رسانه های گوناگون توسط جوانان نیست که می گوید "این پیامد جمهوری ‌اسلامی است که اگر انقلاب رخ نمی‌داد زنان ما همچنان مانند کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان باید زندگی می‌کردند."

سکوت سنگین اصلاح طلبان در موضوع دختران خیابان انقلاب تا آنجا پیش رفته که همگان در انتظار کوچکترین واکنش از سوی مجمع زنان اصلاح طلب در ارتباط با دستگیری اعظم جنگروی از اعضای مجمع- هستند.

اینگونه می توان نتیجه گیری کرد که اصلاح طلبان حکومتی در ایران که هر یک به نوعی و غالبا در مواجهه به افراد تحصیل کرده قرار می گیرند، تمام انرژی خود را صرف این موضوع می نمایند که تمام آنچه در دوران زمامداری 37 ساله محمدرضا شاه پهلوی و 8 سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد رخ داده، مملو از کینه و خرابکاری است و آنچه در دوران "سازندگی" و "اصلاحات" به وقوع پیوسته، نقطه پرشی برای پیش بردن ایران به سوی قله های پیشرفت و آبادانی است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top