آخرین اخبار
پیام نوروزی ترامپ: چالش مردم ایران حاکمانی‌‌اند که به خودشان خدمت می‌کنندحداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷، حدود ۲۰ درصد افزایش یافتمرکز آمار: ۱۰۰هزار خانوار ایرانی در چادر زندگی می‌کنندپیشنهاد اعدام برای مبارزه با مواد مخدر در آمریکا از سوی ترامپموگرینی: بحث افزایش تحریم‌ علیه ایران مطرح نیست و برجام دست‌نخورده باقی می‌ماند

تحقیق میدانی از کنش های اجتماعی و واکنش های حکومت

هر کنشی در جمهوری اسلامی حتی کوچکترین کنش ها و اعتراضات نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و گاها ورزشی، با واکنش لایه های مختلف قدرت مواجه می شود.

23 روز قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

هر کنشی در جمهوری اسلامی حتی کوچکترین کنش ها و اعتراضات نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و گاها ورزشی، با واکنش لایه های مختلف قدرت مواجه می شود.

این واکنش ها در اشکال گوناگون همچون پخش اخبار جهت دهی شده از صدا و سیما، برگزاری سمینار و همایش و کنفرانس و یا گاها در قالب مسابقات وبلاگ نویسی ارزشی نمایان می گردند.

در آخرین واکنش ها، نسبت به حرکت دختران خیابان انقلاب که اعتراضی بدون سازماندهی و کاملا خودجوش می باشد، دو همایش در دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شهید رجایی تهران، یکی برگزار شد و دیگری قرار است به زودی برگزار شود.

حرف هایی که در اینگونه همایش ها رد و بدل می شوند، معمولا به دلیل حضور طیف بسیجی در دانشگاه ها، صرفا به نقد و برخورد صریح با این گونه حرکات است. در این همایش ها که با حمایت کامل نهاد رهبری و بسیج دانشجویی برگزار می شود، جایی برای ابراز نظر آزادانه معترضین نیست و اگر روزنه ای برای اعتراض نیز پیدا شود، با واکنش تمسخر آمیز دانشجویان بسیجی و هوچی گری و شلوغ کاری آنان مواجه خواهد شد.

در نهایت نیز آنطور که پلیس تهران اعلام کرد، اینگونه اقدامات به دلیل مغایرت با قوانین شرعی شده کشور جرم است و مردم می بایست بر طبق قانون رفتار کنند؛ در غیر اینصورت به بازجویی، حبس و دادگاهی شدن محکوم هستند.

در مطلبی که پیشتر بدان اشاره شد، حمیدرضا جلایی پور جامعه شناس- در روزنامه وقایع اتفاقیه شماره 555 مورخ 5 اسفند 1396، نوشت «خوشبختانه در این ماجرا (دختران خیابان انقلاب) حکومت هم خیلی پخته برخورد کرده است و تنها در مورد آخری تندروی کرده‌اند و آن خانم را پایین کشیده‌اند».

درست یک روز پس از این نوشته، شاهد برخورد خشونت آمیز و وحشیانه پلیس تهران با مریم شریعتمداری بودیم که وی را از روی جعبه مخابرات به پایین پرت کرد. در این حادثه، پای خانم شریعتمداری توسط اورژانس معاینه شد و چند بخیه خورد، اما او را به بیمارستان نیز منتقل نکردند. در رویدادهای مشابه به گفته نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر- در تماس هایی که از جانب دختران خیابان انقلاب با وی گرفته شده است، از بدو بازداشت، برخوردهای بسیار خشنی با آنها شده و تقریبا در همه موارد، با شکسته شدن دستان و پاهای معترضین توسط ماموران مواجه بودیم.

خانم ستوده در گفتگویی با بخش فارسی بی بی سی اعلام کرد به خانم شاپرک شجری زاده، یکی دیگر از دختران خیابان انقلاب، بر خلاف میلش آمپولهایی ناشناخته تزریق شده و به خانم نرگس حسینی نیز اتهام تشویق به فساد که همردیف جرم تشکیل دادن خانه فساد است، وارد کرده اند.

در کنار زنانی که با هشتگ دختران خیابان انقلاب، ترند شده اند، زنان و مردان بی شماری هستند که از آنان در شبکه های اجتماعی حمایت می کنند.

فاطمه سادات، 22 ساله است. طراحی پارچه و لباس می خواند و معتقد است حجاب امری است کاملا شخصی!

از او پرسیدیم آیا این مبارزات برای زنان تنها برای آزادی حجاب و حق پوشش خلاصه می شود؟

او پاسخ می دهد «البته که نه، انتخاب نوع پوشش به واسطه حقوق اولیه بودنش برای هر انسانی باید مورد توجه قرار گیرد؛ خصوصا که این موضوع ما را در بحث توریسم و حضور ورزشکاران خانم در مقاطع جهانی دچار مشکلات بسیاری می کند»

فاطمه مردم را بزرگترین مانع برای رسیدن به حقوق زنان می داند:

«با مقایسه ایران و کشوری همچون هند متوجه میشم که مردم به طرز عجیبی تحت تاثیر رسانه های دروغین و تبلیغات کذب در دهه های اخیر، در برابر عقایدی مخالف با عقیده خودشون مقاومت می کنند و علاوه بر اون واکنش های به شدت خطرناکی نشون میدن. اما تنها تبلیغات و رسانه نمیتونه چنین اثر مخربی رو بگذاره، گمون می کنم ]اگر[ مردم تا این حد از مطالعه و تاریخ دور نمی شدند، چنین ناعدالتی اجتماعی رو شاهد نبودیم.»

نگار، دختر جوان دیگری است که ریشه این بی عدالتی ها را در دین و اعتقادات به گفته او کورکورانه و خرافات و جهل می بیند. وی در یک ارزیابی نسبت به حرکت دختران خیابان انقلاب می گوید: «به نظرم هر جنبش و حرکت کوچکی امیدوار کننده و راهگشاست. منم در راستای حمایت و انتشارش پست گذاشتم و دلم میخواد تو این حرکت شجاعانه سهم داشته باشم.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top