آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

جنبش جدایی طلبانۀ کردستان به کجا راه می برد؟

درست چند ساعت پس از برگزاری همه پرسی در کردستان عراق، مردم شهرهای سنندج، بانه، مریوان و برخی دیگر از شهرهای کردنشین، به خیابان‎ها آمدند و به شادی و پایکوبی پرداختند.

4 ماه قبل
بهروز مفید
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

درست چند ساعت پس از برگزاری همه پرسی در کردستان عراق، مردم شهرهای سنندج، بانه، مریوان و برخی دیگر از شهرهای کردنشین، به خیابان‎ها آمدند و به شادی و پایکوبی پرداختند.

موضوع استقلال کردستان، سالهاست مطرح است و برای این موضوع، شبکه‏های تلویزیونی و ایستگاه‎های رادیویی زیادی تاسیس شده است. اما اینکه آیا این همه پرسی به کردستان ترکیه و ایران نیز مربوط می‎شود یا خیر، بحث جدایی است که به آن می‎پردازیم.

از نظر حقوق بین الملل، شناخت یک کشور جدید بر دو پایه قرار دارد؛ نخست شناخت رسمی و دوم شناخت غیر رسمی تا زمان مشخص شدن وضعیت نهایی یک کشور. در شناخت رسمی، باید کشورهای دیگر با در نظر گرفتنِ شرایطشان با کشورِ پیشین تکلیف خود را با کشور جدید روشن کنند. گرچه این امر غیر اخلاقی است.

به طرح چند پرسش در خصوص اقلیم کردستان می‎پردازیم.

1- روند دولت-ملت سازی در کردستان عراق چگونه است؟

کردستان عراق از حدود صد سال پیش روند دولت-ملت سازی را طی کرده تا به اینجا رسیده است. رفراندومِ انجام شده گامی است در جهت تقویت یک دولت (که پیشتر به صورت دوفاکتو رسمیت داشت) برای داشتن استقلال.

2- علت مخالفت و موافقت کشورهای مختلف با موضوع همه پرسی چیست؟

ایالات متحده آمریکا، دولت مرکزی عراق و سایر کشورهای همسایه منجمله ایران و ترکیه با برگزاری این رفراندوم مخالفت کرده‎اند و در مقابل دولت اسراییل دست تنها با برگزاری این رفراندوم موافقت نمود.

اینکه آمریکا چرا با این موضوع به مخالفت پرداخته است در گفتگوهای مقامات امریکایی کاملا روشن است. ایالات متحده به دنبال یک عراق یکپارچه است که بتواند سد راهِ داعش و همچنین "زیاده خواهی‎های ایران" شود. صدای امریکا در مطلبی کوتاه به این موضوع پرداخته و نوشت:

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه چهارم مهر بار دیگر موضع آمریکا در قبال برگزاری این همه پرسی اعلام کرد.

او گفت: «به نظرم موضع دولت ایالات متحده درباره همه پرسی کردستان را بارها اعلام کردیم. آمریکا از برگزاری آن حمایت نمی‌کند. به رغم تلاشها و گفتگوهای مداوم آقای تیلرسون با آقایان بارزانی و عبادی طی روزهای گذشته و ابراز نگرانی و ناامیدی ما، کردها تصمیمشان را اجرایی کردند. دیدگاه آمریکا اینست که این رفراندم یکجانبه است و حتی یکی از کشورهای عضو ائتلاف علیه داعش از آن حمایت نکرده است.»

ایران و ترکیه

مسعود بارزانی، در گفتگویی با روزنامه‎های کویتی، علت مخالفت ایران و ترکیه را حضور کردها در این کشورها می‎داند. همچنین این نکته را خاطر نشان می‎سازد که کردها در سال 2003 با امکانات سیاسی، امنیتی و اداری خود شالوده دولت عراق را بنیان نهادند و در تهیه قانون اساسی مشارکت کردند و باعث رای آوردن آن شدند، اما طی چند سال گذشته مقامات بغداد مواد قانون اساسی را اجرا نکردند، بویژه ماده 140 قانون اساسی و تامین بودجه و تسلیح نیروهای پیشمرگه از دستور کار خارج ساختند و در آخر هم سهمیه کردستان را از بودجه عمومی قطع کردند.

وی همچنین در گردهم‌آیی در استان دهوک گفت: «ما خواهان بهترین روابط با همسایگان خود بوده و تمایلی به ایجاد هرگونه مشکل بین خود و همسایگانمان نداریم. بیست و پنج سال است که ثابت کرده‌ایم عاملی برای صلح، رفاه و همزیستی بوده و تهدیدی علیه هیچکس نیستیم».

رئیس حکومت کردستان عراق در ادامه افزود: «اما موردی که موجب تعجبم شده این است که ای کاش می‌فهمیدیم از چه زمانی شما آن‌قدر نگران تمامیت ارضی، استقلال و قانون اساسی عراق شده‌اید؟ این مسئله برایم مهم است که چگونه این موارد این روزها برای همسایگان ما مهم شده‌اند.»

اسراییل

بنیامین نتانیاهو از سال 2005 در حال مذاکره است که نفت کرکوک و موصل از طریق سوریه به مدیترانه منتقل شود تا اسرائیل به یک منبع انرژی پایدار دست پیدا کند. این موضوع را احمد الشریفی به آژانس اسپوتنیک مطرح کرده بود.

3- چرا دولت مرکزی عراق از راه نظامی، سدِ راه همه پرسی و استقلال کردستان نشد؟

 تا زمان تهیه این گزارش، دولت اسپانیا در صدد است تا با استفاده از نیروی نظامی و پلیس، همه پرسیِ استقلال منطقۀ کاتالونیا از اسپانیا را پاسخ دهد. اما چرا دولت مرکزی در بغداد از همین نیروها بهره نمی‎گیرد؟ پاسخ به صورت نسبی مشخص است. روابط ایران با کردهای عراق سالهای زیادی است که رو به رشد بوده و ایران درصددِ ایجاد جدال با این منطقه نیست. اما اینکه دولت مرکزی بغداد چرا با این وضعیت به صورت نظامی برخورد نمی‎کند، دلیلی ندارد جز اینکه ضعف دولت مرکزی را، علت قرار دهیم. سالها مبارزه با داعش و سایر گروه‎های اسلام‎گرا، رمقی برای دولت مرکزی در بغداد باقی نگذاشته تا با استفاده از نیروی نظامی به این همه پرسی پاسخ دهد. مضاف بر اینکه نیروهای کرد، سالها زجر و شکنجه و مبارزۀ پیشمرگه‎هایشان با داعش و گروه‎های جهادی دیگر را در پروندۀ خود دارند و بعید است با استفاده از این اهرم، عقب نشینی کنند. البته دولت مرکزی نیک می‎داند که ایجاد یک جنگ دیگر در این منطقه، می‎تواند منجر به قدرت یافتن تتمه قدرتِ گروه‎های جهادی شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top