آخرین اخبار
آغاز سفر اروپایی وزیر خارجه آمریکا: «ایران محور گفت‌وگوها در لندن و پاریس»نمایندگان مجلس هشتم بهمن از زندان اوین بازدید می‌کنندوزیر خارجه فرانسه برای گفت‌وگو در مورد مسائل منطقه و برجام به ایران می‌رود

از راه‌ آهن تا اعدام/ بابک در زندان چه می‌کند؟

حدود چهار ماه است که حکم اعدامش در دیوان عالی ایران تائید شده است؛ اما قوه قضائیه دست نگه‌داشته و وزارت نفت ایران نیز به‌شدت در پی وصول مطالباتی است که به گفته آن‌ها بابک زنجانی قصد ندارد مسترد کند.

3 ماه قبل
مجتبی احمدی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

حدود چهار ماه است که حکم اعدامش در دیوان عالی ایران تائید شده است؛ اما قوه قضائیه دست نگه‌داشته و وزارت نفت ایران نیز به‌شدت در پی وصول مطالباتی است که به گفته آن‌ها بابک زنجانی قصد ندارد مسترد کند. اموال این متهم به فساد اقتصادی در ایران توقیف شده است و برخی دیگر از دارایی‌های نقدی و غیرنقدی او در کشورهای خارجی ازجمله مالزی و تاجیکستان قرار دارد. دادستانی تهران می‌گوید ارزش اموال زنجانی در ایران 2 هزار و 600 میلیارد تومان است. وکیل شرکت نفت اما حریف را گوشه رینگ قرار داده و ادعا کرده است ارزش دارایی‌های بابک در ایران چیزی حدود یک هزار و 600 میلیارد تومان است. رسول کوهپایه زاده، وکیل بابک زنجانی ادعای دادستانی و شرکت نفت را رد کرده است و می‌گوید ارزش دارایی‌های موکلش در ایران بالغ بر 3 هزار و 600 میلیارد تومان است. اما این عدد هرچه می‌خواهد باشد، جمهوری اسلامی که گمان می‌کند در پرونده نفتی کلاه گشادی سرش رفته، به دنبال تصاحب همه داروندار بابک است.

بدهی دو میلیارد یورویی

بابک زنجانی شاید یکی از پیچیده‌ترین روابط را در سیستم فاسد سیاسی اقتصادی ایران داشت. او به دلیل تحریم‌های فلج‌کننده کشورهای غربی، به‌عنوان «واسطه‌گر» نفت ایران را به دیگر کشورها می‌فروخت تا از این طریق پوششی باشد برای دور زدن تحریم‌ها و انتقال پول آن به ایران. سرانجام وزارت خزانه‌داری آمریکا به این تقلب پی برد و دیوید کوهن وزیر وقت خزانه‌داری ایالات‌متحده در پیامی اعلام کرد که «ما در رسوا و خنثی کردن تلاش‌های ایران از طریق بابک زنجانی یا دیمیتری کامبیس یا هر شریک جرم دیگری در آینده، برای فرار از تحریم‌های بین‌المللی و سوءاستفاده از نظام مالی جهانی بی‌رحمانه اقدام خواهیم کرد.» پس از اطلاع وزارت خزانه‌داری آمریکا از زیر پا گذاشتن تحریم توسط ایران، پول‌های نفتی که زنجانی در دیگر کشورها فروخته بود بلوکه شد. البته زنجانی هم چندان از این موضوع ناراحت نبود؛ چراکه مبالغ توقیف‌شده به حدی بزرگ بودند که شاید بابک با خود فکر کرده است اگر این مبلغ به دست جمهوری اسلامی نرسد، در آینده می‌توانم صاحبش شوم. شرکت نفت ایران ادعا کرده است بابک بیش از 2.5 میلیارد یورو بابت نفتی که در پوشش بخش خصوصی برای ایران فروخته به وزارت نفت بدهکار است. اما در دادنامه صادرشده از سوی قاضی صلواتی، بابک به رد یک میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در حق شرکت نفت محکوم شده است.

شاگرد طلاساز در بانک مرکزی

بابک مرتضی زنجانی که خود را یکی بسیجی اقتصادی معرفی کرده است در میدان راه‌آهن تهران متولد شده است. پدر او یکی از بنیان‌گذاران شرکت حمل‌ونقل «تی.بی.تی» بود که پس از انقلاب اسلامی این شرکت را به شرکایش واگذار کرد. بابک از نوجوانی علاقه زیادی به فعالیت‌های اقتصادی داشت. به گفته خودش هم‌زمان که در هنرستان رسالت رشته برق می‌خوانده، در یکی از کارگاه‌های طلاسازی نیز مشغول بوده است. او در جایی گفته است: «احساس می‌کردم طلافروشی رشته پرسود و مناسبی است. برای همین رفتم و شاگرد یک طلاساز و طلافروش شدم.» پس‌ازاینکه کار طلاسازی را یاد می‌گیرد، در اواسط دهه هفتاد مغازه‌ای را در سبزه‌میدان تهران به‌صورت قسطی از شهرداری به مبلغ 14 میلیون تومان می‌خرد و این بار کار طلاسازی را به‌صورت مستقل ادامه می‌دهد. دوران جوانی بابک از راه می‌رسد و او راهی خدمت سربازی می‌شود. روایت شده است که او در دوران خدمت، به‌عنوان راننده محسن نوربخش، رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی انتخاب می‌شود. اگر این روایت صحت داشته باشد، می‌توان این پست بابک را نقطه عطف زندگی‌اش دانست. گفته می‌شود بابک در کنار رانندگی برای نوربخش، مسئولیت ثبت نامه‌های بانک مرکزی را نیز بر عهده داشته است. هنگامی‌که محسن نوربخش از دنیا می‌رود بابک زنجانی فعالیتش را با بانک مرکزی تا مدتی ادامه می‌دهد. او این بار مسئولیت تزریق دلار را به‌منظور کنترل قیمت‌ها در بازار ارز برعهده می‌گیرد. بابک بابت انتقال هر 17 میلیون دلار، 17 میلیون تومان از بانک مرکزی کارمزد می‌گرفته است.

از سالامبور فروشی تا مطالعه در زندان

فعالیت بابک در بانک مرکزی پایان می‌یابد؛ البته او در این مقطع پول هنگفتی به دست آورده است که می‌تواند تجارتی را برای خودش راه‌اندازی کند. این بسیجی اقتصادی به توصیه برخی بازرگانان وارد خریدوفروش سالامبور (پوست تمیز شده و دباغی‌شده گوسفند) می‌شود. بابک هر پوست را یک یا دو دلار خریداری می‌کرده و در ترکیه به قیمت 20 دلار می‌فروخته است. این تجارت پرسود باعث می‌شود روز به روز ثروتمندتر شود؛ اما در مقطعی برخی چک‌های او پاس نمی‌شود و در سن 22 سالگی به زندان می‌افتد. او دراین‌باره گفته است: «هر چه به مردم زنگ می‌زدم که اجازه بدهید من بیایم بیرون تا بتوانم پول‌ها را از ترکیه برگردانم، فایده نداشت. کسی به حرف یک جوان 22 ساله گوش نمی‌داد. تنها کسی که از خانواده‌ام مدام در زندان به سراغم می‌آمد، مادرم بود.» بابک زنجانی دو خواهر کوچک‌تر از خود هم دارد که یکی از آن‌ها به اسم بهار، این روزها به او در زندان سر می‌زند. این بازرگان ایرانی برخی ساعات روز را در زندان به کتاب خواندن اختصاص می‌دهد و گاهی اوقات نیز با دوستان نزدیکی که در زندان پیدا کرده است صحبت می‌کند. اخیراً نیز خواهر بابک تعدادی کتاب برای او به دادسرا برده بود که برخی رسانه‌ها گمان زنی کرده بودند مقامات قضایی او را احضار کرده‌اند. بابک به‌طورکلی شخصیت آرامی دارد و ترجیح می‌دهد بیشتر شنونده صحبت‌های هم بندانش باشد.

مهره‌های نامعلوم

گفته می‌شود دارایی‌های بابک چیزی حدود 13 میلیارد دلار است؛ یعنی به دلار امروز او صاحب 52 هزار میلیارد تومان است. بابک همچنین 70 شرکت ازجمله هلدینگ توسعه سورینت را در اختیار دارد و به دلیل همکاری بانک‌های او با جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌ها، نامش در لیست سیاه اتحادیه اروپا قرار گرفته است. او به دلیل همکاری با جمهوری اسلامی در زمینه پول‌شویی مورد غضب کشورهای غربی قرار گرفته است و جمهوری اسلامی نیز چند سالی است به او پشت کرده و برایش مهره سوخته محسوب می‌شود. هرچه بود بابک در زمان تحریم‌های فلج‌کننده به داد دولت احمدی‌نژاد رسید و نفتی را که دولت او نمی‌توانست بفروشد و پولش را دریافت کند، بابک زنجانی به‌راحتی برای جمهوری اسلامی به پول تبدیل می‌کرد. اکنون نه از احمدی‌نژاد خبری است و نه معلوم است چرا یقه رستم قاسمی، وزیر نفتِ آن دوران را نمی‌گیرند. علاوه بر این ده‌ها نفر دیگر از باند احمدی‌نژاد در این معما نقش ایفا کرده‌اند که هیچ‌کس حتی از نامشان هم خبر ندارد.

از اعدام نمی‌ترسم

شخصیت و عملکرد بابک زنجانی از هر بُعدی که بررسی شود در نهایت به یک نقطه ختم می‌شود: «او نخبه اقتصادی است.» او نخبه‌ای است که تفکری ثروت ساز دارد؛ اما در یک سیستم فاسد سیاسی اقتصادی خواسته یا ناخواسته به ورطه انحطاط کشیده شده است. بابک زنجانی، شهرام جزایری یا هر غول اقتصادی دیگری که قصد فعالیت در این سیستم را داشته باشد، ناگزیر به کانال‌های فاسدی کشیده خواهد شد که نقطه ابتدایی و انتهایی این کانال‌ها به باندهای دولتی ختم می‌شوند. بابک نیز مانند مه‌آفرید امیرخسروی قربانی باندهای دولتی شده است؛ باند احمدی‌نژاد و لاریجانی‌ها او را به دو روش خاص قربانی کردند تا به اهداف سیاسی و اقتصادی خود برسند. اکنون نیز باند روحانی با نقشه بیژن زنگنه، وارد معرکه شده است و با سرسختی و به نام «مردم» در پی وصول مطالبات وزارت نفت از بابک زنجانی است. بااین‌حال حکم اعدام بابک زنجانی تائید و حتی درخواست اول اعاده دادرسی‌ای که از سوی کوهپایه زاده به دیوان عالی ارسال شده نیز رد شده است. به گزارش خبرگزاری «تسنیم» البته وکیل زنجانی درخواستی دیگر را برای اعاده دادرسی به دیوان عالی ارسال کرده که هنوز ثبت نشده است. بابک در یکی از دادگاه‌های خود گفته بود: «ما این‌همه خدمات انجام دادیم، آن‌هم با کارمزدهای زیر یک درصد. امروز ما را اخلالگر نشان می‌دهند و من را از زندان و اعدام می‌ترسانند. من را از زندان و اعدام نترسانید.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top