آخرین اخبار

دریاچه ارومیه نفس‌های آخر را می‌کشد!

دریاچه ارومیه مدت‌هاست با بحرانی به سابقه روبرو شده است؛ بحرانی که گریبان مردم روستاهای اطراف را گرفته و نفس کشیدن را برای آن‌ها سخت کرده است.

12 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 دریاچه ارومیه مدت‌هاست با بحرانی به سابقه روبرو شده است؛ بحرانی که گریبان مردم روستاهای اطراف را گرفته و نفس کشیدن را برای آن‌ها سخت کرده است.

به گزارش «شبکه بیان» دریاچه ارومیه که زمانی محل امرار معاش و کسب روزی هزاران نفر بود، حالا به بلایی ترسناک برای مردم آن منطقه تبدیل شده است. بر بستر این دریاچه قدیمی میلیون‌ها تن کریستال‌های نمک و فلزات سنگین خوابیده که با یک طوفان می‌تواند وارد حلق ساکنان روستاهای اطراف دریاچه شود.

نشنال جئوگرافیک در تازه‌ترین گزارش خود از دریاچه ارومیه، شرایط ناگوار آن را این‌گونه توصیف کرده است: «آنچه باقی مانده، لاشه‌های زنگ‌زده کشتی‌هایی است که در گل‌ولای نیمه مدفون هستند. باد‌هایی که بر بستر دریاچه می‌وزند، طوفان نمک را به مزارع منتقل می‌کنند و به آهستگی حاصلخیزی خاک آن‌ها را از بین می‌برند. ریزگرد‌های نمکی و سمی، چشم‌ها، پوست و ریه‌های مردم را در تبریز هم ملتهب می‌کند.»

اوایل فروردین امسال طوفانی در این منطقه اتفاق افتاد که باعث پخش شدن گردوخاک بستر خشک دریاچه ارومیه در هوا شد. مدیر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه درباره اثرات خشکی این دریاچه می‌گوید: «طی مطالعه روی ۸۸ نفر از دانش‌آموزان ۸ تا ۱۳ ساله سه روستا در حوضه آبریز دریاچه ارومیه پی بردیم که ۱۰ نفر از این تعداد تا ۸۰ درصد دچار مشکلات ریوی شده بودند، ۳۰ نفر دچار خس‌خس سینه و درصد دیگری دارای مشکلات تنفسی شدند.»

 

 

 

نابودی 70 درصد دریاچه ارومیه

خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه در حالی اتفاق افتاده که حکومت هیچ‌گاه مسئولیتی دراین‌باره قبول نکرده است. علاوه بر شانه خالی کردن حکومت از زیر بار مسئولیت این فاجعه زیست‌محیطی، دولت نیز گام مؤثری در جهت احیای دریاچه ارومیه بر نداشته است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ایران شهریور پارسال به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «دریاچه ارومیه نفس‌های آخر را می‌کشد. در حال حاضر ۷۰ درصد از دریاچه ارومیه خشک شده و حداکثر ۳۰ درصد آن باقی مانده است؛ پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در کوتاه‌مدت تأثیر ملموسی نداشته‌اند.»

این شرایط بحرانی در حالی است که ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال 1395 شش هزار میلیارد تومان بودجه برای احیای این دریاچه درخواست کرده بود که این مبلغ به تائید سازمان برنامه‌وبودجه نرسید. در نشست‌های مشترک کارشناسان ستاد احیا و این سازمان، مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان به تائید رسید؛ اما این بار هیئت‌وزیران با این مبلغ مخالفت کرد و در نهایت قرار شد 300 میلیارد تومان برای حل این بحران زیست‌محیطی اختصاص یابد. این در حالی است که بودجه نهادهای حوزوی در همان سال معادل یک هزار و 503 میلیارد تومان بود.

 

 

سدهای بی‌رحم!

به گفته کارشناسان حوزه آب و محیط‌زیست، یکی از دلایل اصلی از بین رفتن دریاچه ارومیه ساخت سدهای متعدد اطراف این دریاچه است. آب بسیاری از رودخانه‌هایی که به این دریاچه ختم می‌شدند با سدهای کوچک و بزرگی که وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی تأسیس کردند، مهار شدند و روند خشک شدن دریاچه را تسریع کردند.

مرتضی حقوقی، عضو هیئت‌رئیسه جامعه مهندسین مشاور و رئیس کمیته محیط‌زیست این جامعه در مصاحبه‌ای که آذر سال 1391 با سایت «عصر ایران» داشته است، یکی از دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه را ساخت سدهای متعدد در مناطق اطراف این دریاچه دانسته و گفته است: «در دو دهه گذشته 22 سد در حوزه ارومیه احداث شده که البته 8 سد به بهره‌برداری رسیده و مابقی در مرحله مطالعه و اجرا هستند. در منطقه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی، 36 سد احداث شده و 22 سد به بهره‌برداری رسیده است.»

کاهش بارندگی و بی‌تدبیری‌های حکومت

بحران خشکسالی فقط به دریاچه ارومیه ختم نمی‌شود. کاهش متوسط بارندگی‌ها در بلندمدت که با بی‌تدبیری‌های حکومت در مدیریت منابع آبی روبرو شده است، یک بحران ملی را به وجود آورده است. بحرانی که هوا را از خوزستانی‌ها و کشاورزی را از اصفهانی‌ها گرفته و مردم بسیاری از روستاها را از آب شرب و سالم محروم کرده است.

بسیاری از متفکران سیاسی و کارشناسان محیط‌زیست هرروزه در تحلیل‌هایشان به عمیق بودن بحران آب در ایران اشاره می کنند و با پیوند دادن این مسئله به امنیت ملی، هشدار می‌دهند که اگر قرار است یک بحران ایران و حکومتش را از پای درآورد، آن بحران زیست‌محیطی‌ و خشکسالی خواهد بود.

نماینده مردم شاهین‌شهر و میمه نیز در مجلس هشدار داده است که اصفهان آب شرب کافی ندارد. حسینعلی حاجی دلیگانی امروز (19 فروردین 1396) در صحن علنی مجلس ایران گفته است: «پنج میلیون نفر در استان اصفهان از مرداد آب‌ آشامیدنی ندارند. با وجود نیاز به 420 میلیون مترمکعب فقط 100 میلیون مترمکعب آب پشت سدها ذخیره است.»

 این هشدارها در حالی است که فلات مرکزی ایران مهم‌ترین کانون خشکسالی محسوب می‌شود. کشاورزان اصفهانی هرروز در مرکز شهر خواهان آب برای ادامه فعالیت خود هستند؛ اما تاکنون پاسخی جز سرکوب و کتک دریافت نکرده‌اند.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top