آخرین اخبار

زنان ایرانی در سیاه چاله خشونت

خشونت علیه زنان جلوه‌ای از فرهنگ پدرسالاری و مردسالاری در ایران محسوب می‌شود که با حاکم شدن نظام جمهوری اسلامی، رنگ لعاب بیشتری به خود گرفته است.

11 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

خشونت علیه زنان جلوه‌ای از فرهنگ پدرسالاری و مردسالاری در ایران محسوب می‌شود که با حاکم شدن نظام جمهوری اسلامی، رنگ لعاب بیشتری به خود گرفته است.

به گزارش «شبکه بیان» اعمال خشونت فیزیکی و روانی علیه زنان در ایران پدیده‌ای جدید به شمار نمی‌رود؛ اما نادیده گرفتن این آسیب بزرگ که عمدتاً در خانه‌ها اتفاق می‌افتد، به معنای نادیده گرفتن حقوق نیمی از جمعیت کشور است.

طی نزدیک به چهار دهه گذشته که جمهوری اسلامی بر کشور حاکم بوده است، هیچ‌گاه به مسئله خشونت علیه زنان توجه نکرده و در سیاست‌گذاری‌های خود، هیچ اولویتی برای این آسیب اجتماعی قائل نبوده است. زنان و دختران در فرهنگ سنتی حاکم بر ایران و در دستگاه فکری و سیاسی حکومت، انسان‌های درجه دو محسوب می‌شوند و همواره در معرض انواع خشونت‌های کلامی، فیزیکی و جنسی قرار دارند.

آمارهای رسمی درباره این پدیده سیاه اجتماعی گواهی می‌دهند که حداقل دو سوم زنان ایرانی مورد خشونت همسران، برادران و مردان در جامعه قرار گرفته‌اند. همچنین تحقیقی که از سوی وزارت کشور در سال 1380 در ٢٨ استان درباره شیوع خشونت خانگی علیه زنان انجام شده، نشان می‌دهد که در 66 درصد از خانواده‌ها زنان حداقل یک‌بار از ابتدای زندگی مشترک، خشونت را تجربه کرده‌اند. در این تحقیق مشخص شده است که 30 ‌درصد از زنان متأهل حداقل یک بار طعم خشونت فیزیکی و حاد را در طول زندگی زناشویی خود چشیده‌اند. در 10‌ درصد خانواده‌ها خشونت‌های منجر به صدمات موقت و دائم گزارش شده است.

لایحه‌ای برای منع خشونت

در قوانین جمهوری اسلامی جایی برای حمایت از زنانی که مورد خشونت قرار گرفته‌اند، وجود ندارد. دراین‌بین اگر ماده یا تبصره‌ای دراین‌باره وجود داشته باشد، پلیس و قاضی دادگاه توجه چندانی به آن ندارند و به راحتی از آن عبور می‌کنند.

بااین‌حال لایحه‌ای در دولت یازدهم تدوین شده است که در صورت تصویب در مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان، می‌تواند بخش اندکی از حقوق زنان را احیا کند. «لایحه منع خشونت علیه زنان» که در سال 1395 در معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تدوین شده، قرار است هفته آینده به مجلس ارسال شود تا نمایندگان پس از بررسی، آن را به رأی بگذارند.

رسانه‌های تندرو غالباً این لایحه را مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند و آن را یک توطئه علیه جمهوری اسلامی قلمداد کرده‌اند. زهرا آیت‌اللهی، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی 4 دی 1396 در مصاحبه با روزنامه حکومتی کیهان گفته بود: «به تعبیر خانم معاون رئیس‌جمهور (شهیندخت مولاوردی) چهاردیواری دیگر اختیاری نیست و باید چشمان و دستانی از قانون و قاضی مراقب باشد تا در خانواده کسی به زن نگوید بالای چشمت ابروست.» صحبت‌های آیت‌اللهی واکنش‌های زیادی را در پی داشت؛ از جمله اینکه  پروانه سلحشوری، نماینده مجلس در پاسخ به او گفته بود: «وقتی صحبت‌های او [زهرا آیت اللهی] را می‌خوانیم، گویی یک مرد ضد زنِ خشونت‌طلب درباره لایحه منع خشونت علیه زنان موضع گرفته‌ است.» روزنامه کیهان نیز این لایحه را کپی‌برداری از سند 2030 سازمان ملل دانسته و نوشته بود: «این لایحه در جهت اطاعت از بند 2 هدف 5 سند ۲۰۳۰ تهیه شده ‌است.»

مانع‌تراشی مسئولان

لایحه منع خشونت علیه زنان بارها مورد انتقاد مسئولان تندرو در حکومت قرار گرفته است. موضع‌گیری‌های غیرمنطقی علیه این لایحه و ایجاد جو روانی توسط رسانه‌های نزدیک به طیف اصولگرا باعث شده تصویب این لایحه بیش از دو سال به تعویق بیفتد. این در حالی است که اگر این لایحه تصویب و اجرا می‌شد، بسیاری از ظلم و ستم‌ها و اقدام‌های غیرانسانی که در خانه‌ها و در سطح جامعه علیه زنان و دختران اتفاق می‌افتد، متوقف شود. فشارهای جناح افراطی حکومت سبب شد لایحه منع خشونت علیه زنان قبل از تصویب، به قوه قضائیه ارسال شود تا سلیقه‌های این قوه نیز در آن اعمال شود.

دستگاه‌های حکومتی باید بپذیرند که زنان نیز مانند مردان از حقوقی برخوردارند و آن‌ها نیز مانند مردان از قوه احساس، عقل و شعور بهره‌مند هستند. در هیچ کشور توسعه‌یافته‌ای توجه به حقوق زنان هرگز به‌مثابه مردستیزی پنداشته نشده و هیچ‌گاه تصویب قوانین حمایتی از زنان به این بهانه روی زمین نمانده است. بسیاری از کارشناسان پویایی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جوامع را در گرو محترم شمردن حقوق زنان و مردان می‌دانند و بر این باورند که توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که بین زنان و مردان عدالت برقرار شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top