آخرین اخبار

هر ساعت 50 نفر در ایران زندانی می‌شوند

رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان اینکه در هر ساعت 50 مجرم روانه زندان‌ها می‌شوند، گفته است: «رویکرد بسیاری از قضات بهره‌گیری از مجازات زندان است.»

8 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان اینکه در هر ساعت 50 مجرم روانه زندان‌ها می‌شوند، گفته است: «رویکرد بسیاری از قضات بهره‌گیری از مجازات زندان است.»

به گزارش «شبکه بیان» ایران یکی کشورهای با تعداد زندانیان بالا محسوب می‌شود. بر اساس آماری که خرداد سال گذشته اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌های ایران اعلام کرده است تعداد زندانیان در ایران 223 هزار نفر است. آمارهای جهانی نیز بیانگر این است که ایران در تعداد زندانیان، رتبه هشتم جهان را به خود اختصاص داده است.

حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاری ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» با انتقاد از رویه‌های قضایی و قضات، به ماده 64 قانون مجازات اسلامی اشاره کرده و گفته است که قضات می‌توانند بر اساس این ماده قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس، استفاده از ظرفیت ارائه خدمات عمومی رایگان به مردم، جزای نقدی، غیرنقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی استفاده کنند.

رشد 333 درصدی تعداد زندانیان در ایران

پس از انقلاب اسلامی تعداد زندانیان در ایران رشد چشمگیری داشته است. کارشناسان قضایی یکی از دلایل افزایش زندانیان را ایرادهای موجود در قانون مجازات اسلامی می‌دانند. قانون مجازات اسلامی سال 1394 اصلاح شده است؛ اما به نظر می‌رسد هنوز هم تعداد بالایی ماده غیرضروری در این قانون وجود دارد که هرکدام به افزایش شمار زندانیان دامن زده‌اند.

رئیس سازمان زندان‌های ایران سال گذشته در همايش مراقبت الكترونيكي زندانيان، با اشاره به شلوغی زندان‌های ایران گفته بود: «سال 58 با 37 ميليون جمعيت، 8557 نفر زنداني داشتيم. سال 1360 با  40 ميليون جمعيت، 34 هزار و 590 نفر در زندان‌ها بودند و سال 95 با 78 ميليون جمعيت، 223 هزار نفر در زندان‌ها بودند.»

اين موضوع نشان‌دهنده اين است كه اگرچه جمعيت كشور از سال 64 تا 95، 66 درصد افزايش يافته اما آمار زندانيان 333 درصد رشد داشته است؛ يعني در طول اين سال‌ها جمعيت زندانيان با رشد 5 برابري مواجه بوده است.

رشد 5 برابری تعداد زندانیان در ایران در حالی است که بسیاری از زندان‌های ایران وضعیت نامناسبی دارند و برخورد با زندانیان نیز غیرانسانی گزارش شده است. شرایط بد زندانیان در ایران همواره مورد اعتراض نهادهای بین المللی و گروهای حقوق بشری قرار داشته است.

یکی از دلایل پائین آمدن کیفیت زندان‌ها و عدم تأمین امکانات حداقلی برای زندانیان، افزایش تعداد زندانیان و نبود گنجایش مناسب زندان‌هاست. یک منبع قضایی دراین‌باره به روزنامه همشهری می‌گوید: «ظرفيت زندان‌هاي كشور حدود 88 هزار نفر است.»

با توجه به جمعیت 223 هزار نفری زندانیان در ایران، می‌توان گفت در حال حاضر زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت خود، مهمان‌های ناخوانده دارند. این مسئله قطعاً در کیفیت و کمیت امکانات زندان‌ها تاثیرگذار است. به نظر می‌رسد سازمان زندان‌ها هیچ برنامه‌ای برای حل این مسئله یا ساخت زندان‌های جدید ندارد؛ چراکه اصغر جهانگیر سال گذشته گفته بود: «ساخت زندان هنر نيست. زندان‌هاي ما گنجايش جمعيت كيفري را ندارند و بايد ورودي زندان‌ها را كم كرد. اين وضعيت زيبنده نظام اسلامي ما نيست.»

مددکاران اجتماعی بر این باورند که علاوه بر یافتن راهکارهای ریشه‌ای برای کاهش جرم، برای حفظ کرامت انسانی زندانیان نیز باید امکانات زندان‌ها بنا بر استانداردهای جهانی بازنگری شوند و اگر نیاز است، زندان‌های جدید ساخته شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top