آخرین اخبار

حواشی توزیع افطاری در غزه با صدقات مردم

فیلم توزیع غذای گرم بین فلسطینیان در نوار غزه از سوی کمیته امداد امام خمینی موجی از خشم و عصبانیت را در بین ایرانی‌ها ایجاد کرده است.

1 سال پیش
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

فیلم توزیع غذای گرم بین فلسطینیان در نوار غزه از سوی کمیته امداد امام خمینی موجی از خشم و عصبانیت را در بین ایرانی‌ها ایجاد کرده است.

به گزارش «شبکه بیان» به تازگی کلیپ کوتاهی از توزیع افطاری در بین مردم نوار غزه منتشر شده است که برخی افراد از «جمهوری اسلامی» و «کمیته امداد امام خمینی» تشکر می‌کنند. در این کلیپ بنرهایی مشاهده می‌شوند که آرم کمیته امداد روی آن درج شده است.

یک فرد عرب در این فیلم با سپاس‌گزاری از جمهوری اسلامی و کمیته امداد امام خمینی، می‌گوید: «کمک‌های ایران امسال شامل 300 هزار افطاری» است که در بین مردم نوار غزه توزیع می‌شود.

در حالی که فشارهای اقتصادی بر مردم افزایش یافته، انتشار این فیلم موجی از خشم و عصبانیت را در جامعه ایجاد کرده است. عده زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی طی روزهای اخیر به این فیلم واکنش نشان داده‌اند و با جمله «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است» مخالفت خود را با این کمک‌ها نشان داده‌اند.

برخی معتقدند پول‌هایی که کمیته امداد از مردم جمع‌آوری می‌کند باید صرف اقشار آسیب‌پذیر شوند و نباید مسئولان این نهاد، منابع را برای کمک به فلسطین، لبنان، سوریه و عراق از کشور خارج کنند. افزایش بی‌اعتمادی به کمیته امداد امام خمینی باعث شده تا برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «نه به کمیته امداد» نارضایتی خود را از فعالیت‌های این نهاد ابراز کنند. انداختن صندوق‌های صدقات در سطل زباله و انتشار فیلم آن در فضای مجازی، از دیگر واکنش‌های مردم به توزیع افطاری در نوار غزه بوده است.

تکذیب رئیس کمیته امداد

با وجود همه شواهد و مدارکی که نشان‌دهنده توزیع افطاری در بین مردم نوار غزه از سوی ایران است، رئیس کمیته امداد امام خمینی این موضوع را تکذیب کرده و با اشاره به اینکه در برون از مرزها صرفاً به پیاده‌سازی مدل سازمانی کمیته امداد به صورت خودگردان اقدام می‌کند، در صفحه اینستاگرامی خود نوشته است: «قول داده‌ایم که همچون گذشته هیچ پولی از کمک‌های مردم، در خارج از مرزهای ایران اسلامی مصرف نشود و بر این وعده خود صادق بوده‌ایم و خواهیم ماند.»

پرویز فتاح بدون توضیح دادن درباره شواهد موجود از توزیع کمک‌های کمیته امداد در غزه در ادامه نوشته است: «اکنون که توفیقات کمیته امداد امام (ره) باعث سرخوردگی و عصبانیت آنان شده، برخی شیطنت‌های هدایت شده از آن سوی مرزها سعی در ایجاد خدشه بر اعتماد مردم عزیز به کمیته امداد، ضرورت هوشیاری ملت عزیز ایران را نمایان می‌کند.»

گزارش ایرنا از افطاری در غزه که حذف شد!

تکذیب خبر توزیع 300 هزار افطاری در نوار غزه از سوی پرویز فتاح در حالی است که سایت رادیو فردا می‌نویسد: خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، در آستانه ماه رمضان در گزارشی با عنوان «افطاری ایرانی در فلسطین» از توزیع افطاری اهدایی کمیته امداد میان فلسطینی‌ها خبر داد و یادآور شد که کمیته امداد امسال برای چهارمین سال پیاپی به مردم غزه در ماه رمضان کمک می‌کند.

پس از تکذیب خبر توزیع افطاری در غزه، ایرنا گزارش خود را از روی خروجی این خبرگزاری حذف کرد. این موضوع به نوعی ناهماهنگی در موضع‌گیری دولت و کمیته امداد را نشان می‌دهد. با همه این تائیدها و تکذیب‌ها، مقامات جمهوری اسلامی هرگز کمک‌های گسترده خود را به فلسطین انکار نکرده‌اند.

اخیراً علی لاریجانی در اجلاس اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی صراحتاً کمک‌های مالی، نظامی و سیاسی به فلسطین را تائید کرده و گفته بود: «جمهوری اسلامی اگر انرژی و نیرویی دارد برای ملت فلسطین آن را خرج خواهد کرد. ابایی هم نداریم که بگوییم از نیروی مقاومت حمایت می‌کنیم. هم حمایت مالی می‌کنیم، هم حمایت سیاسی می‌کنیم و هم حمایت نظامی می‌کنیم.»

حمایت‌های آشکار ایران از کشورهای عربی در حالی است که به گفته خود رئیس کمیته امداد «حدود 10 تا 12 میلیون نفر از افراد جامعه در فقر مطلق به سر می‌برند.» او تصریح کرده است که اگر بخواهیم شاخص‌های خود را توسعه و سطح رفاه را در جامعه افزایش دهیم، می‌توان 16 تا 20 میلیون نفر را در کشور در دایره فقر مطلق قرار داد.

رویکرد سخاوتمندانه جمهوری اسلامی در قبال کشورهای عربی که آن‌ها را «محور مقاومت» می‌نامد، در حالی است که طی سال یک سال گذشته قدرت خرید مردم به شدت کاسته شده است. همچنین اقتصاد ایران طی ماه‌های اسفند 96، فروردین و اردیبهشت 97 صحنه سقوط 40 درصدی ارزش ریال بوده است که می‌تواند پیامدهای فراوانی برای اقشار آسیب‌پذیر در پی داشته باشد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top