آخرین اخبار

دختران دودی!

اگرچه استعمال دخانیات در همه کشورها امری عادی است؛ اما اخیراً در جامعه سنتی ایران، زنان و دختران کم سن و سال نیز پا به این عرصه گذاشته‌اند.

8 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

در جامعه ایران استفاده از آن عادی است؛ اما نه برای زنان و دختران. پزشکان می گویند مضرات زیادی دارد، به طوری که نامش با واژه‌های منفی چون سرطان، تنگی نفس، چروکیدگی پوست و... عجین شده است؛ «سیگار»! واژه‌ای آشنا، پدیده‌ای که سالانه بیش از 7 هزار میلیارد تومان خسارت مستقیم و غیرمستقیم به اقتصاد ایران وارد می‌کند. اگرچه استعمال دخانیات در همه کشورها امری عادی است؛ اما اخیراً در جامعه سنتی ایران، زنان و دختران کم سن و سال نیز پا به این عرصه گذاشته‌اند؛ تا جایی که درصد قابل‌توجهی از خسارت هفت هزار میلیاردی ناشی از مصرف سیگار مربوط به آن‌هاست.

دختران 16 تا 25 ساله در دام دودهای مرگبار

در گذشته، جامعه به هیچ‌وجه یک دختر سیگاری را نمی‌پذیرفت و قبح بزرگی بر این عمل حاکم بود؛ اما با گذشت زمان، این امر کم‌کم عادی شد، به طوری که بر اساس تحقیقات، جمعیت زیادی از دختران 16 تا 25 سال به دخانیات روی آورده‌اند. اگرچه قبح سیگار کشیدنِ دختران در ملأ عام هنوز به طور کامل نریخته است اما آن‌ها هر زمان که به این ماده دخانی نیاز پیدا کنند، مکان‌هایی مانند پارک‌ها، کافی‌شاپ‌ها و داخل خودروی شخصی را برای این کار انتخاب می‌کنند تا دور از چشم دیگران پکی بر سیگار بزنند. بخش دیگری از بانوان سیگاری، حتی در پیاده‌روها و سطح شهر از سیگار استفاده می‌کنند.

در حال حاضر نگاه ایرانیان به این پدیده به نحوی است که دختران شرم دارند مانند پسران آزادانه در کوچه و خیابان سیگار به دست گیرند؛ جز در برخی مکان‌های خاص هنوز هم این کار برای دختران زشتی خاص خود را دارد؛ اما نباید از این مسئله غافل بود که در فرهنگ غرب سیگار کشیدن دختران امری عادی به شمار می‌آید و با توجه به گرایش برخی از جوانان به این فرهنگ، این نگرانی وجود دارد که به مرور زمان بر تعداد دختران سیگاری افزوده شود.

ژست‌های روشنفکرانه با سیگار

چرا دختران به سیگار روی می‌آورند؟ این سؤالی است که شاید برای هرکسی پیش بیاید. اگرچه به طور کلی پدیده سیگار کشیدن دختران ایرانی در مباحث روان‌شناختی و جامعه‌شناسی می‌گنجد؛ اما چند دلیل بسیار روشن نیز برای این عمل مطرح است. یکی از این دلایل، تبلیغات اینترنتی برندهای سیگار است که زیرکانه با همسو کردن تبلیغات خود با تمایلات دختران، به نفس‌هایی که می‌شد همچنان سپید بمانند دود مرگ می‌فروشند. به‌این‌ترتیب صنایع دخانی دنیا جوانان را نشانه گرفته‌اند و با سوءاستفاده از حس زیبایی طلبی آن‌ها و با بهره‌گیری از عناوینی همچون سیگارهای لاغری، سیگارهای مخصوص زنان باردار و سیگارهای لایت و طعم دار، در پی بازاریابی و سودهای میلیاردی هستند.

در کشاکش تلاش‌های کمپانی‌های تولید سیگار، ژست‌های روشنفکری و استقلال‌طلبانه بعضی از دختران که پا به سن جوانی گذاشته‌اند نیز مزید بر علت شده تا روز به روز این پدیده شکلی گسترده‌تر به خود گیرد. آن‌ها در کافی‌شاپ‌هایی دودگرفته، با ژست‌هایی گهگاه شکست‌خورده و یا ژست‌هایی با اعتمادبه‌نفس فراوان، علیرغم اینکه هیچ‌گونه اعتیادی ندارند، سیگار را هرچند ناشیانه بین دو انگشت خود می‌گیرند و یا پکی بر قلیان می‌زنند تا بلکه این‌گونه به دیگران ثابت کنند بزرگ ‌شده‌اند و عقلشان کار می‌کند.

مصرف سیگار بین دختران رو به رشد است

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات در یکی از برنامه‌های تلویزیونی رژیم به نام «مناظره سیما» وضعیت استفاده از دخانیات در کشور را نامطلوب ارزیابی و اظهار کرده بود: «با وجود اینکه باید تا 10 سال آینده 30 درصد اُفت در تعداد مصرف‌کنندگان دخانیات داشته باشیم، نتوانستیم اقدام‌های جدی انجام دهیم.»

خسرو صادق نیّت اضافه کرده بود که «ایران در 40 سال آینده جزء سه کشور اول مصرف‌کننده دخانیات در جهان» خواهد شد. درصد رشد «مصرف سیگار در بین نوجوانان و دختران» ما رشد فزاینده‌ای را نشان می‌دهد و نگرانی دیگر ما در مورد مرگ 9 هزار نفری است که در معرض دود سیگار هستند. وی با ابراز نگرانی از وضعیت کودکانی که در معرض خطر قرار دارند؛ گفته بود: «30 درصد کودکان زیر پنج سال با دود سیگار مواجه هستند و احتمال اینکه در بزرگ‌سالی مصرف‌کننده دخانیات شوند بالا است.» رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات، عملکرد ایران در شش روش سازمان بهداشت جهانی WHO را ضعیف ارزیابی کرده و تصریح کرده بود: «مطالعات در 76 کشور موفق در کنترل دخانیات نشان می‌دهد که توانسته‌اند برنامه دریافت مالیات در این خصوص را با موفقیت به انجام رسانند.»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top