آخرین اخبار

توصیه به مردم ایران: دوری از وحشت و هراس‌زدگی در خرید کالا

مردم و فروشندگان کالا هر دو بر این باورند که به زودی و به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، واردات کالاها قطع خواهد شد و قحطی فرا خواهد رسید اما هر دو گروه دیگر را متهم این نابه‌سامانی می‌دانند.

10 ماه قبل
رضوان رضائی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

نرخ ارز به پاشنه آشیل اقتصاد ایران تبدیل شده است. مردم روزانه قیمت دلار را پیگیری و افت قدرت خرید خود را محاسبه می‌کنند. این حس هراس و نگرانی از آینده سبب رفتارهای غیرمعمول از سوی فروشندگان و مردم شده تا جایی که فروشگاه‌ها و مراکز خرید اقلام اساسی به دلیل هجوم مردم خالی از مایحتاج ضروری هستند و فروشگاه‌های اینترنتی هم برای خرید اقلام خاص سقف عددی تعیین کرده‌اند.

مردم و فروشندگان کالا هر دو بر این باورند که به زودی و به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، واردات کالاها قطع خواهد شد و قحطی فرا خواهد رسید اما هر دو گروه دیگر را متهم این نابه‌سامانی می‌دانند. قفسه‌های خالی سوپرمارکت­‌ها و فروشگاه‌­ها به نگرانی‌ها دامن زده است. برخی از مردم فکر می‌کنند فروشندگان محصولات خود را احتکار کرده و برای فروش با قیمت بالاتر و سود بیشتر عرضه نمی‌­کنند.

فروشندگان نیز از هجوم مردم به فروشگاه‌ها گلایه دارند و کمبود کالا را به گردن افزایش غیرمعمول مصرف می‌اندازند. فروشندگان تقاضای بالای مردم را عامل خالی بودن قفسه‌ها عنوان می‌کنند و اذعان دارند روزانه چندین تُن کالای اساسی به فروشگاه‌­ها تزریق می­‌شود اما در کمتر از یک ساعت قفسه‌ها خالی می‌شود.

هر دو گروه مقدار زیادی از محصولات ضروری بهداشتی و خوراکی را خریداری کرده و در انبارها و خانه‌ها نگهداری می‌کنند. این موج انتظارات منفی به کاهش عرضه، نگرانی‌ها و رشد قیمت‌‍‌ها دامن زده است. مردم در خانه‌ها مصرف چند ماه خود (از پوشک و نوار بهداشتی گرفته تا برنج و گوشت) را خریداری کرده‌اند تا در صورت کمبود، به مشکل برنخورند اما این اتفاق تنها در کوتاه‌مدت برای آنها اطمینان خاطر خواهد آورد. این مساله در خصوص کالاهای دیجیتال مانند تلفن همراه نیز رخ داده است و در حال حاضر مشتری نمی‌تواند گوشی موردنظر را در بازار پیدا کند.

اگر چه هراس و نااطمینانی نسبت به آینده یکی از متغیرهای اساسی اثرگذار بر مصرف و قیمت‌هاست اما باید توجه داشت خرید ناشی از هراس تنها به بالاتر رفتن قیمت‌ها کمک خواهد کرد. علاوه بر این، مصرف‌کننده واقعی ممکن است در شرایط نامتلاطم بازار نتواند کالای موردنیاز خود را تهیه کند و این امر به نابرابری اجتماعی دامن می‌زند.

 

از این رو کارشناسان به مردم عزیز ایران توصیه می‌کنند در این شرایط به قدر نیاز خرید کنند تا همشهری و هم‌وطنانی که قدرت خرید پایین‌تری دارند از این شرایط بیش از این متضرر نشوند. ذخیره مواد غذایی و بهداشتی تنها در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است و با تمام شدن این ذخیره، نگرانی و هراس دوباره باز خواهد گشت. رفتار صحیح می‌تواند آرامش را حداقل در کوتاه‌مدت به بازار کالا باز گرداند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top