آخرین اخبار

کابوس خرید جهیزیه

شیوا دو سال است که عاشق شده و حالا منتظر تکمیل شدن جهیزیه‌اش است تا به خانه بخت برود؛ اما طی چند ماه گذشته که قیمت ارزهای خارجی افزایش پیدا کرده، قیمت لوازم‌خانگی هم سر به فلک گذاشته و خانواده‌اش توانایی تهیه جهیزیه او را ندارند.

10 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

شیوا دو سال است که عاشق شده و حالا منتظر تکمیل شدن جهیزیه‌اش است تا به خانه بخت برود؛ اما طی چند ماه گذشته که قیمت ارزهای خارجی افزایش پیدا کرده، قیمت لوازم‌خانگی هم سر به فلک گذاشته و خانواده‌اش توانایی تهیه جهیزیه او را ندارند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» پدر شیوا در صافکاری خودرو کار می‌کند. او در مصاحبه با ما می‌گوید با خون‌دل 20 میلیون تومان پس‌انداز کردم تا جهیزیه دخترم را تهیه کنم؛ ولی در چند ماه گذشته روزبه‌روز از ارزش پولمان کم شد و وقتی به بازار رفتیم، دیدیم که با این پول فقط می‌توانیم یک یخچال‌فریزر ساده و یک لباسشویی بخریم.

شیوا به خبرنگار شبکه بیان می‌گوید چند روزی است که با پدرش قهر کرده و با هم صحبت نمی‌کنند. مادر شیوا هم گوشه‌ای از خانه نشسته و با چهره‌ای غمگین به مصاحبه من و دخترش گوش می‌دهد و سرش را به نشانه تأسف برای شرایط پیش‌آمده تکان می‌دهد.

این روزها خانواده‌های زیادی هستند که به دلیل افزایش قیمت لوازم‌خانگی دخترانشان همچنان در انتظار تهیه جهیزیه در خانه‌ مانده‌اند. تهیه جهیزیه از سوی خانواده دختر یک رسم قدیمی در ایران است که هنوز هم بسیاری از خانواده‌ها به آن پایبند هستند. این رسم قدیمی حالا تبدیل به یک چالش دشوار شده و اقشار متوسط و ضعیف جامعه را تحت‌فشار گذاشته است.

محمد طحان‌پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی تهران درباره گرانی‌ها می‌گوید: «سازمان حمایت، مجوز افزایش ۱۰ درصدی قیمت لوازم‌خانگی را برای تولید‌کنندگان صادر کرده است، درحالی‌که تولید‌کنندگان به دلیل افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی قیمت مواد اولیه، کالاهای تولیدی خود را با قیمت بالا عرضه می‌کنند.»

دولت برای حمایت از تولید داخل، تا حدودی جلوی واردات لوازم‌خانگی خارجی را گرفته است؛ اما گفته می‌شود تولیدکنندگان داخلی از این فرصت سوءاستفاده کرده‌اند و با احتکار محصولات خود در پی بالا بردن قیمت‌ها هستند. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی این مسئله را رد می‌کند و تقصیر را به گردن تولیدکنندگان می‌اندازد: «همه می‌گویند مغازه‌دارها لوازم‌خانگی را احتکار کرده‌اند؛ اما من این حرف را رد می‌کنم. مقایسه 4 ماهه ابتدای سال 96 با مدت مشابه سال 97 نشان می‌دهد که حداقل 50 درصد کاهش تولید داشته‌ایم.»

سه‌راه امین‌حضور و خیابان ری که بورس لوازم‌خانگی تهران محسوب می‌شود، دیگر آن همهمه سابق را ندارد. مغازه‌ها خالی از مشتری هستند و روی همه اجناس یک لایه گردوغبار نشسته است. یکی از فروشنده‌های لوازم‌خانگی درباره افزایش قیمت‌ها به شبکه رسانه‌ای بیان می‌گوید: «خدا شاهد است که ما هم دوست نداریم قیمت‌ها بالا برود، چون خودمان هم بعداً باید گران بخریم. ما دوست داریم قیمت‌ها متعادل باشند تا مردم قدرت خرید داشته باشند. از اواسط پارسال که قیمت ارز روند صعودی پیدا کرده، مشتری کم شده و دچار رکود شده‌ایم.»

این فروشنده قدیمی با افسوس از روزهایی یاد می‌کند که بورس لوازم‌خانگی سه‌راه امین‌حضور و خیابان ری پر از خریداران و خانواده‌هایی بودند که قصد تهیه جهیزیه برای دخترانشان را داشتند. فرهاد ادامه می‌دهد: «قیمت‌ها هرلحظه در حال افزایش هستند؛ به طوری که نمی‌توانیم به مشتری قیمت بدهیم. اگر فروش هم داشته باشیم فاکتور را باز نگه می‌داریم و موقع تحویل، قیمت نهایی را محاسبه می‌کنیم، چون از لحظه نوشتن فاکتور تا خرید جنس از انبار، ممکن است قیمت‌ها تغییر پیدا کنند.»

قیمت کالاها در ایران به حدی افزایش یافته که مادر شیوا می‌گوید دیگر امیدی به خرید کامل جهیزیه نداریم. او قصد دارد با خانواده داماد صحبت کند تا بلکه بخشی از خرید جهیزیه را تقبل کنند. ناراحتی شیوا هم به همین دلیل است؛ او می‌گوید جلوی خانواده نامزدش آبرو دارند، نباید از آن‌ها بخواهند جهیزیه‌اش را تهیه کنند. دلیل قهر شیوا با پدرش هم همین مسئله است؛ پدر می‌گوید بخشی از جهیزیه را خانواده داماد بدهد؛ اما شیوا می‌گوید نه. این چالشی است که بسیاری خانواده‌ها با آن روبرو هستند.

ایران یکی از بالاترین آمارهای تجرد را در دنیا دارد. ناهید تاج‌الدین، عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس دراین‌باره به خبرگزاری خانه ملت گفته است: «طبق آمار سازمان ثبت‌احوال کشور بیش از ۱۱ میلیون جوان ایرانی مجرد داریم که سن متعارف ازدواج را رد کرده‌اند و هرگز ازدواج نکرده‌اند.» پیش‌بینی می‌شود با کاهش قدرت خرید مردم، این آمار بازهم افزایش پیدا کند.

شیوا و خانواده‌اش هم قربانیان همین کاهش قدرت خرید و سقوط ارزش ریال هستند. طی یک سال گذشته بیش از دوسوم از ارزش پول ایران کاسته شده و قیمت ارزهای خارجی به‌ویژه دلار افزایش یافته‌اند. عمده کالاهای با دوام و مصرفی در ایران، وارداتی هستند و به همین دلیل افزایش قیمت ارز تاثیر مستقیمی در آن‌ها دارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top