آخرین اخبار

محروم از مهر مدرسه!

چند روزی بیشتر تا آغاز مهر و بازگشایی مدارس باقی نمانده اما ده‌ها هزار کودک و نوجوان به دلیل فقر و بی‌پولی والدین‌شان از تحصیل باز مانده‌اند و مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.

1 سال پیش
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

چند روزی بیشتر تا آغاز مهر و بازگشایی مدارس باقی نمانده اما ده‌ها هزار کودک و نوجوان به دلیل فقر و بی‌پولی والدین‌شان از تحصیل باز مانده‌اند و مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» آمارهای ضدونقیض و پراکنده درباره کودکان و دانش آموزان بازمانده از تحصیل فراوان است؛ اما سازمان‌های مردم‌نهاد در ایران از وجود بیش از یک میلیون و 500 هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل خبر می‌دهند. انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی نیز شهریور سال گذشته به خبرگزاری تسنیم گفته بود: «در سه ماه نخست امسال حدود 327 هزار کودک بازمانده از تحصیل در بین کودکان کار و خیابان شناسایی شدند.»

نبود یک آمار دقیق و متقن از کودکان و دانش آموزان بازمانده از تحصیل را می‌توان نشانه شکست سیاست‌ها و رویکردهای مدیریتی وزارت آموزش‌وپرورشی دانست که سال گذشته 31 هزار و 681 میلیارد تومان و امسال نیز 49 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است. به نظر نمی‌رسد بدون آماری دقیق از کودکان بازمانده از تحصیل بتوان کاری برای آن‌ها انجام داد.

دراین‌بین سایت خبری «رویداد 24» محاسبه قابل‌تأملی را درباره کودکان بازمانده از تحصیل انجام داده است. این سایت خبری در گزارشی با عنوان «آمار تکان‌دهنده کودکان محروم از تحصیل» نوشته است: «آن‌گونه که در آخرین سرشماری آمده است، جمعیت ۷ تا ۱۹ ساله کشور چیزی حدود ۲۰ میلیون نفر هستند. اگر این رقم را در کنار آخرین آمار ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش‌آموزی ایرانی بگذاریم، به نتیجه خوبی نخواهیم رسید: ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک محروم از تحصیل!»

در این گزارش مصاحبه‌ای هم با فریده اولادقباد، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس انجام شده است. این نماینده گفته است: «تعداد کودکان بازمانده از تحصیل در قسمت‌های مختلف کشور و بنا به شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حاکم بر هر استانی، متفاوت است. برای مثال استان سیستان و بلوچستان در این زمینه شرایط خوبی ندارد و آماری که ما از کودکان بازمانده از تحصیل در این استان داریم چیزی حدود 100 هزار نفر است ولی نمی‌دانیم آیا استانی با شرایط بغرنج‌تر از این هم وجود دارد یا نه.»

سیلی فقر به کودکان

ریشه بسیاری از آسیب‌ها و معضل‌های اجتماعی را می‌توان در مشکلات اقتصادی و فقر مالی خانواده‌ها جست‌وجو کرد. می‌توان دلیل عمده محرومیت کودکان از تحصیل را هم فقر و بی‌پولی خانواده‌ها دانست. خانواده‌هایی که پدر در آن به عنوان نان‌آور خانواده شناخته می‌شود و این روزها به دلیل شرایط آشفته اقتصاد ایران تحت شدیدترین فشارهای مالی قرار دارد.

بی‌گمان وخیم‌تر شدن شرایط اقتصادی ایران طی یک سال گذشته در افزایش شمار کودکان بازمانده از تحصیل بی تاثیر نخواهد بود. علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه 72 درصد از قدرت خرید مردم کاسته شده است، می‌گوید: «در حال حاضر میزان دستمزد کارگران تنها 25 تا 30 درصد هزینه‌های خانواده‌ها را پوشش می‌دهد؛ به جرئت می‌توان گفت که امروز اوضاع بسیار نگران‌کننده‌تر از گذشته است.»

هم‌زمان با سخت‌تر شدن شرایط اقتصادی، خبرگزاری‌ها در ایران اعلام کرده‌اند که مدارس خصوصی هزینه ثبت‌نام دانش آموزان را بین 15 تا 30 درصد افزایش داده‌اند. مدارس دولتی نیز با وجود تکذیب مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش، مانند گذشته و برخلاف اصل 30 قانون اساسی هزینه ثبت‌نام و شهریه دریافت می‌کنند.

لوازم‌التحریر، دفتر، لباس فرم و کیف مدرسه‌ای نیز بیش از 60 درصد افزایش قیمت داشته و قیمت کتاب‌های درسی و کمک‌درسی نیز به دلیل گرانی کاغذ و چاپ، افزایش یافته است. همه این موارد می‌توانند دلایل مهمی برای ترک تحصیل کودکان و محرومیت دانش آموزان از رفتن به مدرسه باشد. دراین‌بین نباید از کودکان بی شناسنامه، کودکان کار و خانواده‌هایی غافل شد که به دلیل فقر فرهنگی مانع تحصیل فرزندان خود می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top