آخرین اخبار

وجود سه هزار «محله پرخطر» در ایران

معاون پیشگیری و درمانِ مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور از وجود 3000 هزار «محله پرخطر» در کشور خبر داده است که اغلب درگیر اعتیاد به مواد مخدر هستند.

1 سال پیش
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

معاون پیشگیری و درمانِ مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور از وجود 3000 هزار «محله پرخطر» در کشور خبر داده است که اغلب درگیر اعتیاد به مواد مخدر هستند.

به گزارش «شبکه بیان» اعتیاد به مواد مخدر یکی «ابَر بحران»های اجتماعی در ایران محسوب می‌شود که نه‌تنها حکومت تاکنون از پس حل آن بر نیامده، بلکه این پدیده طی سال‌های گذشته رشد چشم‌گیری داشته است. آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر نشان می‌دهند از ابتدای دهه 90 خورشیدی، مصرف مواد مخدر صنعتی در ایران بیشتر شده و 8 درصد معتادان به استفاده از «شیشه» روی آورده‌اند.

فرید براتی سده، معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی ایران در حالی از وجود 3000 محله پرخطر در ایران خبر داده است که پیش‌ازاین ستاد مبارزه با مواد مخدر، تعداد مصرف‌کنندگان «مستمر» مواد مخدر در ایران را 2 میلیون و 808 هزار نفر اعلام کرده بود. این آمار نشانگر افزایش بیش از دو برابری شمار معتادان به نسبت سال ۱۳۹۰ است.

با وجود این آمار رسمی، گفته می‌شود تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر بسیار فراتر از آمار سه‌میلیونی می‌رود که دولت اعلام کرده است. براتی سده با اشاره به برنامه سازمان بهزیستی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد به مواد مخدر در محله‌های پرخطر، به خبرگزاری ایسنا گفته است: «یکی از مصوبات جلسه ۱۳۴ ستاد مبارزه با مواد مخدر این بوده است که طرح‌های تحولی و فوق‌العاده‌ای در حوزه مواد مخدر توسط دستگاه‌های مختلف اجرا شود. چند طرح فوق‌العاده نیز بر عهده سازمان بهزیستی قرار داده شده که یکی از آن‌ها اجرای برنامه‌های پیشگیرانه در ۵۰۰ محله آسیب خیز است.»

او به طرحی تحت عنوان «پازک» اشاره و اضافه کرده است: «در این محلات تیم‌های اجتماع‌محور را فعال می‌کنیم و آن‌ها سراغ خانواده افراد معتاد و نه خود معتادین می‌روند.» براتی سده دراین‌باره افزوده است: «بر اساس این طرح، فعالیت‌ها و اقدامات پیشگیرانه در ۱۰ گام که مربوط به فاز اول این طرح هستند انجام می‌شوند. برای فرزندان این خانواده‌ها ۶ جلسه و برای زنان ۸ جلسه دوره‌های آموزشی پیشگیری از مصرف مواد را برگزار می‌شود و در انتها تیم اجتماع‌محور با همکاری خود زنان و بچه‌ها پروژه‌های پیشگیرانه برای همان منطقه پرآسیب شهری می‌نویسد.»

ایران یکی بزرگ‌ترین هاب‌های (توزیع کننده) مواد مخدر در جهان شناخته می‌شود. آمارهای دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) نشان می‌دهند شیوع سالانه اعتیاد به تریاک در ایران به 9 دهم درصد جمعیت بین 15 تا 64 سال می‌رسد؛ به‌بیان‌دیگر هرسال 0.9 درصد جمعیت بین 15 تا 64 سال ایران به مصرف تریاک روی می‌آورند. ایران در این فهرست پس از ماکائو، تایلند و سیشل، جایگاه نهم را به خود اختصاص داده است.

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که در زمینه شیوع اعتیاد به مواد مخدر در جامعه وجود دارد، رسیدن اعتیاد به سنین کودکی و نوجوانی است. پیش از این، سعید قاسمیان، مدیرکل برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با مواد مخدر اذعان کرده بود که «8 میلیون کودک به طور مستقیم و غیرمستقیم درگیر مسئله اعتیاد در کشور هستند.» اشاره او به کودکان معتاد و همچنین کودکانی است که والدین یا یکی از اعضای خانواده آن‌ها دچار اعتیاد هستند.

بر اساس گزارشی که سایت «فرارو» در سال گذشته منتشر کرده است تریاک، شیره و مشتقات آن همچنان شایع‌ترین مواد مخدر در ایران محسوب می‌شوند. درعین‌حال همچون سال‌های گذشته مصرف مواد محرک و توهم‌زا نیز رو به افزایش است. علف، ماری‌جوانا و گل نیز پس از تریاک و شیره شایع‌ترین مواد مخدر در ایران هستند.

بر اساس آمارهای ستاد مبارزه با مواد مخدر، ۶۷ درصد از معتادان به مواد مخدر در ایران تریاک و شیره، ۱۲ درصد علف، ماری‌جوانا و گل، ۱۱ درصد هروئین و کراک و ۸ درصد نیز شیشه مصرف می‌کنند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top