آخرین اخبار

فقر و گرسنگی طبقات فرودست را می‌بلعد!

حقوق ناچیز پدر دیگر کفاف مخارج زندگی خانواده را نمی‌دهد، یخچال‌فریزر خانه خالیست و اجاره خانه هم دو ماه می‌شود عقب افتاده است؛ انگار هیولای فقر و گرسنگی برای بلعیدن مردم دندان تیز کرده است.

1 سال پیش
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

 

حقوق ناچیز پدر دیگر کفاف مخارج زندگی خانواده را نمی‌دهد، یخچال‌فریزر خانه خالیست و اجاره خانه هم دو ماه می‌شود عقب افتاده است؛ انگار هیولای فقر و گرسنگی برای بلعیدن مردم دندان تیز کرده است.

 

به گزارش «شبکه بیان» هرروز که می‌گذرد مردم ناامیدتر و بی‌پول تر می‌شوند. حکومت به بن‌بست سیاسی و اقتصادی رسیده و دولت حسن روحانی دیگر طبقات فرودست را نمایندگی نمی‌کند. این در حالی است که همین پارسال مردم با ترس از برنده شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات، برای رأی دادن به روحانی صف کشیده بودند تا دلار به نرخ 5 هزار تومان نرسد که مبادا فقیرتر شوند.

 

اما دلار نه‌تنها نرخ 5 هزار تومان را رد کرد، بلکه در کمتر از یک سال به بیشتر از 17 هزار تومان رسیده و یکی از وزرای دولت هم خطاب به مردم معترض می‌گوید «فعلاً مدیریت همین است، شما مردم رأی داده‌اید، رئیس‌جمهور و مجلس انتخاب کردید و آنان هم وزیر و مدیر انتخاب کردند.»

 

این چیزی نبود که مردم انتظار شنیدنش را از دولت داشتند؛ چراکه به آن‌ها گفته شده بود «آن‌چنان رونق اقتصادی ایجاد می‌شود که دیگر نیازی به یارانه 45 هزارتومانی نداشته باشند.» حالا با سقوط ارزش ریال، یارانه ایرانی‌ها به چیزی حدود 2 دلار 60 سنت رسیده و دیگر قدرت خرید سابق را ندارند.

 

دولت برای «جبران کاهش قدرت خرید مردم» تصمیم گرفته است بسته غذایی در بین مردم توزیع کند؛ یک بطری روغن، چند عدد تخم‌مرغ، یک بسته پنیر و کمی برنج در این بسته‌ها گنجانده شده ولی به نظر نمی‌رسد این بسته غذایی بتواند دردی را از مردم دوا کند.

 

این روزها چهره فقر را بهتر و بیشتر می‌توان در کوچه و خیابان‌های ایران مشاهده کرد. کارتن‌خواب‌ها و متکدیان بیشتر شده‌اند و هرروز صف‌های طویلی مقابل مراکز کمیته امداد در شهرها شکل می‌گیرند. پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد دراین‌باره گفته است: «مراجعه‌کنندگان به کمیته امداد 50 درصد نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است.» او پیش‌ازاین، در مجلس اذعان کرده بود که «بیش از 20 میلیون فقیر» در ایران وجود دارند.

 

کارشناسان می گویند راه کمک کردن به طبقات فرودست، توزیع بسته غذایی یا پرداخت یارانه نقدی نیست؛ چراکه بر این باورند این سیاست تحقیرآمیز و اشتباه، شرایط را بدتر می‌کند و دودش بازهم به چشم فقرا می‌رود. اقتصاددانان نیز می‌گویند برای حل معضل فقر باید شغل ایجاد کرد و به سیاست خصوصی‌سازی بخش‌های دولتی تن داد.

 

اما فعلاً هیچ‌کدام از این حرف‌ها برای مردمی که یخچال‌فریزرشان خالی است و فرزندانشان شب‌ها گرسنه می‌خوابند، آب‌ونان نمی‌شود. حقوق یک میلیون و 200 هزارتومانی دیگر به‌هیچ‌وجه کفاف مخارج کارگران را نمی‌دهد و آن‌ها نمی‌دانند چگونه زندگی‌شان را مدیریت کنند تا به بن‌بست نرسند.

 

درحالی‌که جمهوری اسلامی مشغول شاخ‌وشانه کشیدن برای آمریکا و خرابکاری در منطقه خاورمیانه است، اقتصاد ایران رو به فروپاشی می‌رود و سقوط ارزش ریال در حال نابود کردن زندگی اقشار آسیب‌پذیر است.

 

فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها اخیراً با اشاره به اینکه 72 درصد از قدرت خرید کارگران کاسته شده به خبرگزاری ایلنا گفته است: «۳۲ درصد لبنیات گران شده، ۸۵ درصد افزایش قیمت گوشت قرمز داشته‌ایم، بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمتِ گوشت مرغ، بیش از 100 درصد افزایش نرخ گوشت سفید، بیش از ۳۰ درصد افزایش قیمت میوه، در بخش مسکن بیش از ۱۴۰ درصد افزایش هزینه داشته‌ایم، در ارتباطات ۵۳ درصد افزایش داشته‌ایم. شما سر این طناب را بگیرید و همین‌طور جلو بروید...»

 

با وجود این شرایط سخت، رژیم ایران انگار نمی‌خواهد حرف مردم را بشنود و مشکلات را بپذیرد و در پی حل مسائل برآید. درحالی‌که سفره‌های مردم هرروز کوچک و کوچک‌تر می‌شود، همه تمرکز حکومت بر ستیزه‌جویی با آمریکا و عربستان معطوف شده و با افزایش فساد اقتصادی، سوء مدیریت حکومت و آغاز تحریم‌ها کشور به هرج‌ومرج غیرقابل‌کنترل نزدیک می‌شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top