آخرین اخبار

درد بی‌دوا/ مافیای دارو در ایران

کمبود و گرانی دارو امان بیماران را بریده و بی‌مسئولیتی‌ نهادهای حکومتی در زمینه توزیع دارو، بیماران خاص را به دردی بی‌پایان دچار کرده است.

11 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

کمبود و گرانی دارو امان بیماران را بریده و بی‌مسئولیتی‌ نهادهای حکومتی در زمینه توزیع دارو، بیماران خاص را به دردی بی‌پایان دچار کرده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» افزایش قیمت ارزهای خارجی به مشکلات دارویی بیماران دامن زده و بیماران خاص نیز از برخی داروهای ضروری خود محروم شده‌اند. بسیاری از داروخانه‌ها در شهرهای ایران دیگر دارویی برای بیماران کلیوی، هموفیلی، ام‌اس، سرطان، صرع و... ندارند و شرکت‌های داروسازی نیز از توزیع این داروها را سر باز می‌زنند.

برخی مقامات حکومتی کمبود و گرانی دارو را به گردن تحریم‌ها می‌اندازند؛ اما آمریکا بر اساس مباحث بشردوستانه، غذا و دارو را هرگز وارد لیست تحریم‌ها نکرده است. احمد قویدل، رئیس انجمن هموفیلی با اشاره به اینکه مشکلات دارویی اساساً مربوط به بحث اقتصاد و تحریم نیست، به روزنامه همشهری گفته است: «بدهی‌های کلان سازمان‌های بیمه‌گر سبب شده برخی شرکت‌ها، داروها را انبار کنند تا بعداً گران‌تر بفروشند. در واقع این داروها را گرو نگه داشته‌اند و سهمیه بیماران را به درستی نمی‌دهند.»

این در حالی است که اغلب شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده دارو در ایران، تحت مالکیت و انحصار تولیت آستان قدس رضوی، بنیاد مستضعفان و برخی افراد وابسته به حکومت قرار دارد. این نهادهای تحت امر رهبر جمهوری اسلامی، بازار داروهای خارجی و داخلی را همواره به نحو دلخواه خود تنظیم می‌کنند.

علاوه بر این، مرداد امسال یک انبار دارو در استان البرز کشف و ضبط شد که متعلق به دختر محمدرضا نعمت زاده، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت بود. ارزش داروهای احتکارشده توسط دختر وزیر سابق، به بیش از 5 میلیارد تومان می‌رسد.

داروها سر از بازار آزاد در می‌آورند

سودآور بودن صنعت دارو، بحران دارو در ایران را هر روز عمیق‌تر می‌کند. شرکت‌های داروسازی و واردکنندگان که داروها را با دلار 4200 تومانی وارد کشور می‌کنند، به جای توزیع این داروها بین داروخانه‌ها، به بازارهای سیاه منتقل می‌کنند و به قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسانند. ناصرخسرو محل فروش داروهایی است که سودهای کلانی برای مافیای دارو دارد. البته این روزها بسیاری از داروهای بیماران خاص در این بازار هم پیدا نمی‌شوند و مردم برای تأمین نیازشان مجبورند از این داروخانه به آن داروخانه سر بزنند و در صف‌های طولانی منتظر بمانند.

البته رئیس سازمان غذا و دارو بارها کمبود و گرانی دارو را به شدت تکذیب کرده است؛ اما داریوش آرمان، مدیرعامل انجمن بیماران کلیوی به روزنامه همشهری می‌گوید: «نه‌تنها با کمبود دارو مواجه هستیم بلکه با گرانی چند برابری دارو هم روبه‌رو شده‌ایم.»

ناصر ریاحی، رئیس انجمن وارد‌کنندگان دارو نیز گفته است: «کمبود دارو افزایش پیدا کرده است. اگرچه وزارت بهداشت مرتب داروی جایگزین وارد بازار دارویی می‌کند اما مشکل اصلی بازار دارو، گرانی‌ها و نایاب شدن داروهای خارجی و حتی داخلی و به‌ویژه آنتی‌بیوتیک‌هاست که نباید نادیده گرفته شود.»

کمبود و گرانی دارو در حالی است که بسیاری از مردم توان مالی خود را طی ماه‌های گذشته از دست داده‌اند و نمی‌توانند نیاز دارویی خود را از بازارهای بی‌رحمی همچون ناصرخسرو تأمین کنند. شرکت‌های بیمه نیز بسیاری از داروهای بیماران خاص و عادی را به بهانه‌های مختلف تحت پوشش قرار نمی‌دهند.گفته می‌شود هم‌اکنون 14 استان در ایران درگیر مشکلات توزیع دارو هستند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top