آخرین اخبار

دیوار ظلم حکومت بر سر «دنیا» آوار شد

نامش دنیا بود و 6 سال بیشتر نداشت. در یکی از دورافتاده‌ترین روستاهای کردستان زندگی می‌کرد و خوشحال بود که اولین سال تحصیلی‌اش را تجربه می‌کند؛ اما در روز جهانی کودک، دیوار بی‌تدبیری و ظلم حکومت بر سر دنیا آوار شد و جانش را گرفت.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

نامش دنیا بود و 6 سال بیشتر نداشت. در یکی از دورافتاده‌ترین روستاهای کردستان زندگی می‌کرد و خوشحال بود که اولین سال تحصیلی‌اش را تجربه می‌کند؛ اما در روز جهانی کودک، دیوار بی‌تدبیری و ظلم حکومت بر سر دنیا آوار شد و جانش را گرفت.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» روستای «گرماش» جایی است که دنیا ویسی، دخترک کرد به همراه خانواده‌اش در آن زندگی می‌کرد. جمعیت این روستای محروم به 130 نفر هم نمی‌رسد. این روستا مدرسه‌ای قدیمی و فرسوده دارد که ساخت آن به سال 1359 بازمی‌گردد. ماجد احمدی، مدیرکل سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کردستان به خبرگزاری ایرنا گفته است: «این مدرسه دارای سه کلاس درس است که 2 کلاس آن کاملاً غیر استفاده است و 13 دانش‌آموز چندپایه در یک کلاس باقی‌مانده مشغول به تحصیل هستند.»

مسئولان اداره کل آموزش‌وپرورش کردستان آن‌قدر به فرسودگی ساختمان مدرسه این منطقه محروم بی‌توجهی کردند که سرانجام روز دوشنبه (17 مهر 97) دیوار سست مدرسه روی سر یکی از دانش آموزان پایه یکم خراب و این کودک بی‌گناه به‌شدت مجروح شد. پدر دنیا و مدیر مدرسه در راه بیمارستان بودند تا جان دخترک را نجات دهند؛ اما میانه‌های راه بود که چشم‌های دنیا برای همیشه بسته شد تا داغ این ظلم بزرگ برای همیشه در دل خانواده‌اش بماند.

 وزیر آموزش‌وپرورش با ابراز تأسف از فوت دانش‌آموز گرماشی گفته است «تیمی را برای بررسی این موضوع مأمور کردم.» رشید قربانی، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان کردستان نیز که پس از وقوع این حادثه از خواب زمستانی خود بیدار شده، از تشکیل یک کارگروهی برای «بررسی دلیل مرگ دانش‌آموز این استان» خبر داده است؛ اما همه می‌دانند این بازی‌های عوام‌فریبانه دنیا را دیگر به خانواده‌اش بازنمی‌گرداند.

قربانی از دی 1393 مدیرکل آموزش‌وپرورش کردستان است؛ اما پس از گذشت نزدیک به چهار سال، حالا در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر ابراز امیدواری کرده است که «مشکل فرسودگی مدارس کردستان در کوتاه‌ترین زمان ممکن موردتوجه جدی قرار گیرد.» یکی از کاربران فیس‌بوک با انتقاد از غفلت مسئولان مدرسه و مدیرکل آموزش‌وپرورش کردستان، خطاب به محمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش نوشته است: «نمی‌خواهد کسی را مأمور بررسی کنی، چه فایده دارد؛ تا حالا چکار می‌کردی؟»

ریزش دیوار مدرسه‌ای که دنیا در آن تحصیل می‌کرد در حالی اتفاق افتاده است که مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کردستان می‌گوید عمر مفید ساختمان مدارس 30 سال است. ماجد احمدی تصریح کرده است «حدود 40 سال از احداث این مدرسه می‌گذرد و همین فرسودگی ساختمان منجر به وقوع چنین حادثه تلخ و ناگواری شد.»

بر اساس گفته‌های این مقام محلی، هم‌اکنون 73 مدرسه با سه هزار و 637 کلاس درس در کردستان باید تخریب و نوسازی شوند. آمارهای اعلام‌شده از سوی احمدی نشان می‌دهد 30 درصد مدارس شهری و روستایی استان کردستان که در حال استفاده‌اند، نیازمند بازسازی و مقاوم‌سازی هستند. او اضافه کرده است که برای تخریب و نوسازی این مدارس یک هزار و 986 میلیارد و 371 میلیون ریال اعتبار نیاز است.

جان 4 میلیون دانش‌آموز در خطر است!

فرسودگی مدارس داستانی بی‌پایان است که هرسال جان دانش آموزان بی‌گناه را به خطر می‌اندازد. مدیر اجرایی «پویش ایران» که در زمینه ساخت و نوسازی مدارس فعالیت می‌کند، می‌گوید: در حال حاضر ۳۰ درصد از مدارس کشور فرسوده، در حال تخریب و نیازمند بازسازی و مرمت هستند. مینا کامران هشدار داده است که «حدود 4 میلیون دانش‌آموز در این 30 درصد مدارس فرسوده کشور مشغول به تحصیل هستند.»

فرسودگی مدارس و در خطر بودن جان دانش آموزان زنگ خطر برای وزارت آموزش‌وپرورشی محسوب می‌شود که در سال جاری بالغ بر 36 هزار میلیارد تومان بودجه دریافت کرده است. علاوه بر این، هرسال در ابتدای آغاز سال تحصیلی، مدارس شهریه‌های کلانی را از خانواده دانش آموزان دریافت می‌کنند که مشخص نیست در کجا هزینه می‌شوند. بسیاری از فعالان اجتماعی و فرهنگی همواره از ریخت‌وپاش‌های بی‌مورد وزارت آموزش‌وپرورش انتقاد کرده‌اند.

غفلت از وضعیت بد مدارس فرسوده کشور در حالی است که قانون برنامه ششم توسعه، دولت را موظف کرده است که به منظور افزايش ايمني و مقاوم‌سازی مدارس و فضاهاي آموزشی، تا مبلغ 3 میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی برداشت کند. بااین‌حال، به نظر می‌رسد برنامه‌های دیگر حکومت که هرگز در جهت منافع ملی نیست، در اولویت برداشت از حساب ذخیره ارزی قرار دارد که تازه‌ترین نمونه آن مربوط به برداشت 400 میلیون دلار برای ساخت نیروگاه برق در لاذقیه سوریه است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top