آخرین اخبار

تجاوز به «دنیا ویسی»؟/ پزشکی قانونی در حال بررسی است

طی دو روز گذشته خبر فوت «دنیا ویسی»، دانش‌آموز گرماشی همه را تکان داد. گفته می‌شود دیوار مدرسه فرسوده روی او فروریخته است؛ اما حالا شایعه‌ای مبنی بر تجاوز به این دخترک 7 ساله قبل از مرگ، منتشر شده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

طی دو روز گذشته خبر فوت «دنیا ویسی»، دانش‌آموز گرماشی همه را تکان داد. گفته می‌شود دیوار مدرسه فرسوده روی او فروریخته است؛ اما حالا شایعه‌ای مبنی بر تجاوز به این دخترک 7 ساله قبل از مرگ، منتشر شده است.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» طی روزهای اخیر خبر فوت دنیا ویسی، دانش‌آموز کُرد در صدر رسانه‌های ایران قرار گرفته است. شبکه بیان نیز بلافاصله با انتشار گزارشی مفصل از این خبر دردناک، به بررسی جزئیات این حادثه پرداخت؛ اما روز گذشته شایعه‌ای در فضای مجازی منتشر شده است که ادعا دارد دنیا مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و ریختن دیوار روی او نیز «صحنه‌سازی» بوده است.

بحث تجاوز به این دانش‌آموز کردستانی را برای نخستین بار خبرنگار روزنامه قانون مطرح کرد. خبرنگار این روزنامه در حساب توییتری خود نوشت این کودک «پس از مورد تجاوز قرار گرفتن، با میله آهنی به قتل رسیده است.»

شایعه تجاوز به دنیا، حالا پای قوه قضائیه و پزشکی قانونی را به میان کشیده است. اکبر جوهری، دادستان سنندج به خبرگزاری حکومتی تسنیم گفته است «با توجه به این ادعا [تجاوز جنسی به دنیا ویسی]، به پزشکی قانونی دستور دادم بررسی و معاینات لازم برای تأیید یا رد این ادعا را انجام دهد.»

این مقام قضایی اضافه کرده است که تا این لحظه هنوز نظریه پزشکی قانونی اعلام نشده است؛ اما به ‌محض وصول گزارش، به اطلاع مردم خواهد رسید.

اما احسن علوی، نماینده سنندج دیواندره و کامیاران در مجلس خبر تجاوز به دنیا را به شدت تکذیب کرده و به خبرگزاری ایسنا گفته است: «بر اساس اظهارات و شواهد محلی در روز حادثه این دانش‌آموز به دنبال توپ خود در کنار حفره دیوار می‌دود که متأسفانه دیوار مستهلک و فرسوده مدرسه روی سرش آوار می‌شود و جان می‌سپارد.»

فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نیز با اشاره به آخرین وضعیت پرونده دنیا ویسی، گفته است پرونده این کودک از آموزش‌وپرورش خارج شده و در اختیار قوه قضاییه قرار گرفته است و اعضای حقوقی انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان نیز تا آخرین مرحله این پرونده را پیگیری‌ و اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

بنا بر آمارهای رسمی، 9 میلیون کودک زیر 18 سال در ایران هستند که اغلب آن‌ها به دلیل نگرش‌های کهنه جامعه و سیستم ناکارآمد نهادهای آموزشی، هرگز آموزش مقابله با آزارهای جنسی ندیده‌اند. چندی پیش، سند 2030 یونسکو نیز که می‌توانست یک گام رو به جلو در نظام آموزشی ایران باشد از سوی بیت علی خامنه‌ای مورد انتقاد شدید قرار گرفت و از دستور کار وزارت آموزش‌وپرورش خارج شد. یکی از مباحث مهم که در این سند مطرح ‌شده، آموزش مسائل جنسی و مقابله با آزارهای جنسی به کودکان و نوجوانان است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top