آخرین اخبار

قربانی کردن تاریخ و فرهنگ اصفهان!

اصفهان را دیگر نمی‌توان آن اصفهان قدیم دانست؛ هیبت این شهر تاریخی از بین رفته و هر نقطه آن به یک کارگاه عمرانی تبدیل شده است.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

اصفهان را دیگر نمی‌توان آن اصفهان قدیم دانست؛ هیبت این شهر تاریخی از بین رفته و هر نقطه آن به یک کارگاه عمرانی تبدیل شده است.

به گزارش «شبکه بیان» اصفهان، شهریست مانند گوشت قربانی؛ هر طرح نرم و سخت دولتی را نخست در آنجا آزمایش می‌کنند و اگر خوب بود به سایر شهرها هم می‌برند، اگر هم بد بود اصفهان تاوان آزمایشش را داده است. طی یک دهه اخیر ده‌ها طرح عمرانی، اقتصادی و فرهنگی در این شهر آزمایش شده و خسارت‌های هنگفتی را به مناسبات اجتماعی و اقتصادی شهروندانش زده است.

یک روز دستگاه حفاریِ تونل (TBM) با پایه‌های سی‌وسه‌پل برخورد می‌کند و روز دیگر آب زاینده‌رود را قطع می‌کنند تا این پل تاریخی را با خطر فرونشست مواجه کنند. مدیران خودبزرگ‌بین کشوری و استانی یک‌مرتبه و بدون هیچ کار کارشناسی «طرح جامع مالیاتی» را برای آزمایش به اصفهان می‌آورند و کمر صنعت و تولید این استان را زیر فشار باج‌گیری خرد می‌کنند.

کسانی که در رأس کارهای مدیریتی اصفهان قرار دارند، هرگز درک درستی از فلسفه وجودی این شهر نداشته‌اند. تجربه نشان می‌دهد برخورد مدیران با این شهر تاریخی، مانند برخورد با یک شهرک تازه تأسیس‌شده است. آن‌ها شناختی از تاریخ و فرهنگ مردمان اصفهان ندارند و به همین خاطر هر طرحی را که به اجرا در می‌آورند، ضربه‌ای است به پیکره تاریخ، هنر، فرهنگ و مناسبات اجتماعی مردم این شهر.

با فاجعه‌ای که در خیابان چهارباغ به وجود آمده است، می‌توان به شیوه نگرش مدیران شهرداری، استانداری و دیگر دستگاه‌های اجرایی اصفهان پی برد. آن‌ها خیابان چند صد ساله‌ای را به بهانه پیاده‌روسازی و منع عبور خودرو، از بین برده‌اند و در عمق این گذرگاه تاریخی تونلی را برای مترو حفر کرده‌اند که به مرور زمان آثار مخربش بروز پیدا خواهد کرد.

چند وقتی است که بازهم نوبت به سی‌وسه‌پل رسیده تا زخم‌های تنش را تازه کنند؛ اداره کل میراث فرهنگی این شهر با کج‌سلیقگی تمام که ناشی از بهره هوشی کم مدیرانش است، به‌زعم خود اقدام به ایمن‌سازی این پل کرده‌اند. دهانه‌های بالایی این پل اکنون با پایه‌های آهنی و سیم‌های بکسل محصور شده‌اند و این اثر 400 ساله نمای زشتی را به خود گرفته است.

بافت تاریخی اصفهان نیز هرروز یک قدم به نابودی کامل نزدیک‌تر می‌شود. انگار دستگاه‌های اجرایی این شهر هم‌قسم شده‌اند تا هر نشانه‌ای از تاریخ، فرهنگ و معماری کهن اصفهان را از بین ببرند. شهرداری اصفهان برای بریزوبپاش‌های غیر مشروع خود تا می‌تواند مجوز ساخت‌وساز می‌فروشد و زمانی هم که رکود این شهر را فرا بگیرد، این مجوزها را حتی با تخفیف 70 درصد به فروش می‌رساند.

تخریب ده‌ها حمام و خانه تاریخی در محله‌های قدیمی اصفهان که هرکدام از آن‌ها می‌توانستند یک جاذبه گردشگری باشند، حاصل مدیریت ضعیف و فاسدی است که حاضر می‌شود تاریخ، فرهنگ و فلسفه اصفهان را برای تحقق منافع حکومتی و شخصی قربانی کند.

به‌عنوان یک خبرنگار که دور تا دور ایران را سفر کرده‌ام، در سفرم به شهر گنبدهای فیروزه‌ای متوجه شدم اصفهان دیگر آن اصفهانِ شاه اسماعیل صفوی یا شاه‌عباس نیست، حتی اصفهان پارسال هم با اصفهان امسال زمین تا آسمان تفاوت دارد. گوشه این شهر با صفا به دلیل فساد، سوءمدیریت و نگاه غیر کارشناسی دچار تغییر ماهیت شده و انگار همه کم کم دارند نصف جهان را به دست فراموشی می‌سپارند.

 

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top