آخرین اخبار

فقر، لبنیات را از سفره مردم ربود

در حالی که سرانه مصرف شیر در کشورهای توسعه‌یافته بین 300 تا 350 لیتر در سال است، فقر، کاری کرده است که میزان مصرف این محصول مهم در بین ایرانی‌ها به کم‌تر از 70 لیتر برسد.

5 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که سرانه مصرف شیر در کشورهای توسعه‌یافته بین 300 تا 350 لیتر در سال است، فقر، کاری کرده است که میزان مصرف این محصول مهم در بین ایرانی‌ها به کم‌تر از 70 لیتر برسد.

به گزارش «شبکه بیان» شیر و فراورده‌های لبنی اقلامی بسیار مهم در سبد غذایی هر فرد است؛ اما دسترسی ایرانی‌ها به این اقلام مهم به دلیل فقر و گرانی همواره دشوار بوده است. طی یک سال گذشته که فشار اقتصادی بر مردم بیشتر شده و شهروندان ایرانی بخشی زیادی از قدرت خرید خود را از دست داده‌اند، خرید لبنیات نیز سخت‌تر از هر زمان دیگری شده است.

غدیر رجب‌زاده، رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با اشاره به اینکه  سرانه مصرف شیر در کشورهای توسعه‌یافته بین 300 تا 350 لیتر است می‌گوید: «این میزان در ایران سالانه به حدود 70 لیتر می‌رسد.» او در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایانا» می‌افزاید: «به‌طورکلی بررسی وضعیت مصرف ریزمغذی‌ها در ایران نشان می‌دهد تقریباً تمام دهک‌های درآمدی جامعه از کمبود کلسیم رنج می‌برند که دلیل عمده آن کم‌مصرفی شیر و لبنیات در مقایسه با استانداردها است.»

آمارها نیز نشان می‌دهند تنها سه دهک بالای جامعه به اندازه کافی و استاندارد کلسیم و آهن جذب می‌کنند، در دهک‌های اول تا پنجم جامعه غیر از کمبود آهن و کلسیم، کمبود ویتامین‌های A و B2 نیز به چشم می‌خورد است.

یکی از دلایل کاهش مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در ایران افزایش بی‌رویه قیمت این محصولات است. پس از هدفمندی یارانه‌ها قیمت شیر، پنیر، ماست، خامه و سایر فراورده‌های لبنی به شدت افزایش یافت و حالا مردم کمتر به خرید این اقلام رغبت نشان می‌دهند. آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای کالاهای مصرفی طی سال جاری نشان می‌دهند لبنیات امسال حدود 40 درصد گران‌تر شده است.

خبرگزاری مهر، 9 آبان گزارش داده است که «طی مدت حدود سه ماه قیمت شیر پاکتی کوچک از 1000 تومان به 2000 تومان رسیده و نرخ هر بطری شیر نیز طی این مدت از 2500 تومان به 4200 تومان رسیده یعنی معادل 168 درصد رشد قیمت طی حدود سه ماه برای این کالا اتفاق افتاده است.»

کارشناسان تغذیه پوکی و شکستگی استخوان در سنین بالا  را یکی از عوارض کاهش مصرف لبنیات می‌دانند. افسردگی، خستگی، بی‌حالی و به خطر افتادن سیستم ایمنی بدن از دیگر عوارض عدم مصرف لبنیات محسوب می‌شوند.

افشین استوار، رئیس دفتر بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آمار شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان در زنان و مردان ایرانی، به باشگاه خبرنگاران می‌گوید: «از هر 3 خانم بالای 50 سال یک نفر دچار شکستگی لگن می‌شود و این آمار در آقایان یک‌ نفر از هر 5 نفر است.»

کاهش مصرف لبنیات در بین ایرانیان در حالی است که طی ماه‌های اخیر که قیمت ارزهای خارجی افزایش یافته است، صادرات شیر به کشورهای خارجی بیشتر شده است. برخی بر این باورند در کشوری که درآمد سرانه مردم پایین است، دولت باید برای کالاهایی که با سلامتی مردم ارتباط دارد، یارانه در نظر بگیرد؛ اما دولت نه‌تنها یارانه‌ای برای لبنیات مقرر نکرده است، بلکه اکنون قیمت فراورده‌های لبنی به حدی رسیده است که حتی طبقه متوسط نیز خرید این کالای مهم را کاهش داده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top