آخرین اخبار

فساد در سازمان ثبت اسناد؛ ظرفیت‌های سردفتری را فروختند!

برخی داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی به «شبکه رسانه‌ای بیان» گفته‌اند که ظرفیت‌های دفتر اسناد رسمی پیش از برگزاری امتحان سردفتری «به فروش رفته» و این آزمون که با تخلفات زیادی همراه بوده، جنبه «نمایشی» داشته است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

برخی داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی به «شبکه رسانه‌ای بیان» گفته‌اند که ظرفیت‌های دفتر اسناد رسمی پیش از برگزاری امتحان سردفتری «به فروش رفته» و این آزمون که با تخلفات زیادی همراه بوده، جنبه «نمایشی» داشته است.

به گزارش «شبکه بیان» سازمان ثبت اسناد و املاک کشور 29 تیر امسال پس از 10 سال، اقدام به برگزاری آزمون سردفتری اسناد رسمی کرد. پس از اعلام نتایج در روز 15 مهر، بسیاری شرکت‌کنندگان وقتی به سایت استعلام نتایج آزمون مراجعه کردند با پیام «داوطلب گرامی متأسفانه شما موفق به ورود برای مرحله مصاحبه نشدید. در صورت اعتراض مراتب را تا تاریخ 15/08/1397 به صندوق پستی 1136934611 ارسال فرمایید» روبرو شدند.

دراین‌بین، نکته جالب این است هرکسی فارغ از اینکه در آزمون شرکت کرده بود یا نه، اگر کد ملی خود را در این سامانه وارد می‌کرد پیام فوق نمایان می‌شد. این نکته قابل‌تأمل، یکی از همان دلایلی است که می‌تواند نمایشی بودن آزمون را تائید کند.

برخی شرکت‌کنندگان در آزمون سردفتری اسناد رسمی در گفت‌وگو با شبکه بیان اظهار داشته‌اند که روز برگزاری آزمون «برگه سؤالات پلمب نبوده» و نظارت چندانی هم بر امتحان وجود نداشته است. یکی از داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی با نام مستعار «مریم» به شبکه بیان می‌گوید: «این امتحان باید با نظارت و هماهنگی سازمان سنجش برگزار می‌شد؛ اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با سلیقه خود اقدام به برگزاری آزمون کرد.»

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این آزمون می‌افزاید: «سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نتیجه را با تأخیر بسیار اعلام کرد و علاوه بر این، کارنامه، رتبه، تراز و هرگونه اطلاعاتی را که نشان‌دهنده جزئیات عملکرد شرکت‌کنندگان در آزمون باشد، منتشر نکرده است.»

اعتراض شرکت‌کنندگان به نحوه برگزاری آزمون سردفتری و خواسته آن‌ها مبنی بر ابطال نتایج این آزمون در حالی است که برخی رسانه‌های حکومتی هم نسبت به این آزمون سوءظن دارند و گزارش‌هایی را دراین‌باره منتشر کرده‌اند که تردیدها را بیشتر کرده است.

سایت رویداد 24 در مطب کوتاهی درباره سوءاستفاده‌ها از آزمون سردفتری نوشته است: «چهار خواهر در حالی در آزمون سردفتری در شهرهای استان کرمانشاه قبول شده‌اند که آن شهرها ظرفیت پذیرش نداشته‌اند.» در جدولی که این سایت منتشر کرده است نام‌های فاطمه، حدیث، لیلا و مریم به چشم می‌خورد که نام خانوادگی همه آن‌ها «اسمعیلی» و نام پدران همه آن‌ها «عیسی» است. سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تکذیب وجود نسبت فامیلی این چهار نفر، ادعا کرده است که تشابه نام خانوادگی و نام پدر آن‌ها «اتفاقی» بوده است. بر اساس قانون، از هر خانواده بیش از یک نفر حق ثبت‌نام در آزمون سردفتری را ندارد.

در همین حال، دو نفر از شرکت‌کنندگان در آزمون سردفتری اسناد رسمی به شبکه بیان می‌گویند: «بنا بر اطلاعاتی که از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به دست آورده‌ایم، قبل از برگزاری آزمون، امتیاز تأسیس دفاتر رسمی را در 12 استانی که آزمون برگزار کردند، فروخته‌اند.» این دو داوطلب که نخواستند نامشان منتشر شود، می‌افزایند: «از 962 مورد ظرفیتی که برای سردفتری اسناد رسمی وجود داشت، 284 مورد آن را به عنوان سهمیه به خانواده شهدا و ایثارگران واگذار کردند و مابقی را فروخته‌اند یا به عنوان رانت به نزدیکان کارکنان سازمان ثبت اسناد و قوه قضائیه واگذار کرده‌اند.»

سازمان ثبت اسناد از نهادهای زیرمجموعه قوه قضائیه است که رئیس آن از سوی رئیس قوه قضائیه منصوب می‌شود و هم‌زمان سمت معاون او را نیز بر عهده دارد. در حال حاضر پست ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اختیار احمد تویسرکانی است. گفته می‌شود تویسرکانی مهندسی فساد مربوط به فروش ظرفیت‌های سردفتری را در سازمان ثبت اسناد بر عهده داشته و همه اقدام‌های غیرقانونی با هماهنگی او و یکی از معاونانش انجام شده است.

بر اساس آمارهای این سازمان، 75 هزار 192 نفر از 665 شهر در آزمون سردفتری اسناد رسمی شرکت کرده بودند که گفته می‌شود تقریباً همه آن‌ها در این آزمون رد شده‌اند! معترضان به این آزمون اخیراً مقابل ساختمان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و در مقابل مجلس ایران اقدام به تجمع و اعتراض کردند و خواهان ابطال آزمون سردفتری شدند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top