آخرین اخبار

به جای مساله ریاضی، مساله اتاق کناری را حل کنیم

یک بار دیگر خبر تجاوز به پسران دبستانی در مدرسه خبرساز شد. این بار این اتفاق در اصفهان افتاده است و اولین سوالی که به وجود می آید این است که در مدارس ایران چه می گذرد؟

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

یک بار دیگر خبر تجاوز به پسران دبستانی در مدرسه خبرساز شد. این بار این اتفاق در اصفهان افتاده است و اولین سوالی که به وجود می آید این است که در مدارس ایران چه می گذرد؟

گزینش های ابتدایی برای استخدام در یکی از حساس ترین مراکز آموزشی کشور که وظیفه "آموزش" و "پرورش" را بر عهده دارد بیشتر به شوخی می ماند. گویی برای استخدام در نظام آموزش و پرورش هم آنچه که شرط اصلی است التزام به ولایت فقیه و مسلمان بودن است.

در کشورهای توسعه یافته و نظام مند، استخدام در سیستم آموزشی مراحل دشواری دارد. صرفا برای یک نمونه، می توان به سریال "۱۳ دلیل واقعه" (13 Reasons Why) اشاره کرد که اشتباه مشاور یک مدرسه و کوتاهی او در انجام وظیفه اش، چطور باعث بروز یک فاجعه دلخراش شد.

در ساختار بی نظم آموزشی ایران شرایط متفاوت است. چند وقتی است که اخبار تجاوز به کودکان مدرسه ای رسانه ای می شود. اگر از خود بپرسیم چطور در مدت کوتاه، این حجم از خبر در این خصوص منتشر می شود، یک پاسخ مشخص می توان داد؛ تجاوز و تعرض به کودکان در مدارس همیشه وجود داشته است و تنها امروز با گسترده تر شدن فضای رسانه ای و جسارت عموم مردم، این اخبار را می شنویم. این یعنی طیف گسترده ای از دانش آموزانی که حال دانشجو هستند یا حتی تشکیل خانواده داده اند، دچار این واقعه شده اند.

به نظر می رسد تنها با ایجاد یک کمپین سراسری می توان از عموم مردم درخواست کرد که تجربیات خود را در این خصوص عنوان کنند و بعد احتمالا شاهد تعداد زیادی از افراد خواهیم بود که حرف های زیادی برای گفتن دارند.

فیلم سینمایی "اسپات لایت" به نظر می رسد نمونه خوبی برای روزنامه نگاران داخل کشور باشد.

بد نیست دستی از آستین برون آید و یکی از خبرگزاری ها، سایت های خبری یا روزنامه ها، خط تلفنی برای گزارشات مردمی تنها در این خصوص ایجاد کند و از خوانندگان بخواهد همه آنچه که بر آنها گذشته را تشریح کنند. جمع آوری داده ها و انتشار آنها و همچنین پیگیری مجدانه افکار عمومی به کمک رسانه ها و فشار بر دستگاه قضا، می تواند رازهای بسیار نهانی را آشکار کند.

در این میان احتمال واگویی رازهای بسیاری از سایر افراد دارای شغل و منصب دولتی ایجاد می شود و نتیجه شگفت انگیز خواهد شد.

فرزندان ایران امروز در دبستان، دبیرستان و دانشگاه مورد تعرض جنسی قرار می گیرند و تنها کاری که مقامات می کنند، بستن درب یک مدرسه و بازگشایی آن پس از افتادن آب ها از آسیاب است.

یک لحظه فکر کردن در این خصوص که همه این فرزندان، فرزندان ما هستند، همه ما را نگران خواهد کرد. نباید فراموش کرد که متعرضان به خوبی گرفتاری های مردم را می دانند و با نحوه فکر کردن افکار عمومی آشنا هستند. افکار عمومی عموما در فکر گذر از این لحظه هستند و جمله پر از ابهام و تناقض "بزرگ میشی یادت میره" بلای جانکاه همگان گشته است. این اتفاقات تا شکل گیری یک نسل دیگر و حتی تا پایان عمر نیز امکان فراموشی ندارند. بد نیست یک بار حداقل به جای پاک کردن صورت مسئله و اجبار برای حل مساله در جایی مثل مدرسه که می توان پاک کرد، این مسائل را حل کنیم.

حل نکردن مسئله های ریاضی و فیزیک در مدرسه اولویت ندارند، وقتی در میان دو کلاس و زنگ تفریح، اتاق کناری کلاس، محل به وقوع پیوستن جرم یک معلم است!

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top