آخرین اخبار

مغازه کمیک برای برادران مبتلا به اوتیسم در بریتانیا

آنجلا معتقد بود که اگرچه فرزندانش از دوران کودکی به کمیک علاقه داشته اند اما چطور می توانند با تامین کنندگان و مشتریان ارتباط برقرار کنند. او فکر می کردم سندرم آسپرگر مانع بزرگی بر سر آنها خواهد بود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

دو برادر بریتانیایی که به اختلال اوتیسم دچار هستند، تصمیم گرفتند مغازه کمیک باز کنند.

وقتی "آدام مکی" به مادرش گفت که می‌خواهد یک فروشگاه کمیک باز کند، مادرش با صدای بلند به او خندید.

آنجلا معتقد بود که اگرچه فرزندانش از دوران کودکی به کمیک علاقه داشته اند اما چطور می توانند با تامین کنندگان و مشتریان ارتباط برقرار کنند. او فکر می کردم سندرم آسپرگر مانع بزرگی بر سر آنها خواهد بود.

آدام دارای مدرک تحصیلی فلسفه است اما به نظر نمی رسید بتواند از پس این کار بر بیاید. خانواده او فکر می کردند او باید کارهایی را انجام دهد که با توانایی های او همخوانی داشته باشد.

بنا بر آمار انجمن ملی اوتیسم، تنها ۶ نفر که دچار اوتیسم هستند به طور تمام وقت کار می کنند و اصولا پیدا کردن کار برای این افراد بسیار سخت است. به همین دلیل ایده آنها برای خانواده، خنده دار به نظر می آمد.

اما بالاخره پس انداز خود را برای تهیه یک مغازه در هانتینگتون خرج کرد و شاهد رشد و بلوغ آنها شد.

بنا بر گزارشات انجمن ملی اوتیسم در بریتانیا، تنها ۱۶ درصد افراد دچار اختلال اوتیسم به کار تمام وقت مشغولند و بابت آن حقوق دریافت می کنند.

در ایران اما شرایط این افراد بسیار پیچیده تر و دشوارتر است.

آخرین آمار از تعداد مبتلایان به اوتیسم در ایران به نقل از رئیس گروه مراکز روزانه توانبخشی سازمان بهزیستی منتشر شده و وی تعداد افراد مبتلا را ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرده است.

خوشبختانه بسیاری از کودکان در ایران که عوامل اوتیسم همچون بی توجهی به درس را از خود نشان می دهند چنین برچسبی نمی خورند چراکه نظام آموزشی با آنها برخورد دیگری خواهد داشت.

متاسفانه طیف مبتلایان به این اختلال در ایران هر روز بیشتر و گسترده تر می شود. با این حال والدین به شکل جدی تری از دو سالگی فرزندان خود را برای غربالگری و سایر آزمایشات راهی آزمایشگاه ها می کنند و این البته به فال نیک گرفته می شود.

راه اندازی کتابخانه اختصاصی از دیگر اقداماتی است که برای این طیف انجام شده است و جامعه به طور قطع نیازمند است تا اطلاعات خود را در این زمینه هرچه بیشتر افزایش دهد.

راه اندازی کارگاه هایی نظیر مغازه کمیک "گای" و "آدام" و پر و بال دادن به آنان و همچنین افزایش توانایی جامعه در برقراری رابطه با مبتلایان، روند ارتباط گیری و همصحبتی را برای هر دو طرف آسان تر می کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top