آخرین اخبار

محیط زیست، رقص سید امامی و بودجۀ 373 میلیاردی

تصاویری از رقص، ترقی از لیسانس تا دکترا در آمریکا، نمایش انواع سگ ها در کنارش و عینک های دودی! همین تصاویر برای صدا و سیمای ایران کافی هستند تا از یک فعال محیط زیست در ذهن مخاطب احتمالی ناآگاهش، یک هیولا بسازد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

تصاویری از رقص، ترقی از لیسانس تا دکترا در آمریکا، نمایش انواع سگ ها در کنارش و عینک های دودی! همین تصاویر برای صدا و سیمای ایران کافی هستند تا از یک فعال محیط زیست در ذهن مخاطب احتمالی ناآگاهش، یک هیولا بسازد.

شبه مستند ۸ دقیقه‌ای "منطقه ممنوعه" حدود ۱۰ ماه پیش به صورت گسترده در صدا و سیما و رسانه های وابسته پخش شد تا اسلام یک بار دیگر توسط کسانی که خود را مسلمان می نامند، زیر سوال برود.

در این مستند، ارتباط دادن مسائلی چون سفر پدر سید امامی به اسراییل، رقصیدن او در جوانی در یک سالن رقص و بازی اش با سگ ها، همه در جهت این بودند که نشان داده شود وی یک جاسوس بوده که به طور مستقیم با جاسوسان آمریکایی در تماس بوده است.

ایران هر روز در منجلاب بی آبی بیشتر فرو می برد. تقریبا روزی نیست که حداقل ۱۰ خبر در خصوص فضای شهری، بافت های فرسوده، کم آبی و آلودگی منتشر نشود.

به عنوان مثال همین امروز خبری در خصوص میزان بارندگی در یزد منتشر شده است. بر اساس گزارش روابط عمومی آب منطقه ای یزد، رئیس گروه مطالعات آب های سطحی شرکت آب منطقه ای یزد می گوید: میزان بارندگی در سال آبی  ۹۸-۹۷ نسبت به دوره ۲۰ ساله در این استان، ۱۵ درصد کاهش دارد.

اگرچه کار گروه سید امامی، شناسایی گونه های رو به انقراض حیوانات بود اما آنها در خصوص برخی مناطق که رو به خشکسالی می روند به طور حتم اطلاعات داشته اند چراکه یکی از دلایل انقراض حیوانات، مساله آب است. همانطور که انسان برای زنده ماندن به مایه حیات نیاز دارد.

اما بودجه سال ۱۳۹۸ نیز بسته شد و سهم سازمان محیط زیست ایران از دستگاه عریض و طویل پولی و مالی کل کشور تنها  ۳۷۳ میلیارد تومان شد.

پولی که با آن باید به تمام مشکلات محیط بانان، جنگل ها، کوه ها، آلودگی کلانشهرها، وضعیت حامل های انرژی و اثرات آنان بر محیط زیست، آلودگی کارخانجات در مناطقی همچون منطقه ۱۸ شهرداری تهران و… بپردازد.

محیط زیست ایران نیز حتی در سطح شهرها رها شده است. از گوشه و کنار نصایحی پدرانه به گوش می رسد که مردم خود باید حواسشان به محیط زیستشان باشد.

در همین خصوص با سامانه ۱۳۷ شهرداری تهران تماس گرفتیم. موضوع مربوطه و مورد بحث در ارتباط با وجود حدود ۵۰ میلیون موش فقط در شهر تهران بود.

اپراتور سامانه ۱۳۷ ضمن آنکه از این موضوع به خوبی اطلاع داشت، در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات شهرداری در جمع آوری موش ها گفت: «ما نمی توانیم به شکل گسترده سم های قوی در جوی ها و معابر شهر بریزیم. با این حال سم هایی را هم که پخش می کنیم، کمابیش موش ها را کم جان می کند. اما به علت آنکه میزان زباله های شهری زیاد است و مردم به صورت نامنظم آنها را به سطل ها می اندازند، این جانوران دوباره با تغذیه آنها جان می گیرند.»

وقتی از او توضیح بیشتری خواستیم گفت: «شما تصور کنید ما محله ای را از طریق تماس های تلفنی یا گشت های شهری شناسایی می کنیم. در آن محله تله گذاری می کنیم. موش ها ناتوان و رو به مرگ می شوند. اما انداختن فقط ۱ هسته خرما و گاز زدن آن توسط موش رو به مرگ، باعث می شود دوباره جان بگیرد و رفته رفته حالش بهتر می شود.»

همین موضوع می تواند بدن موش ها را در طی زمان در مقابل انواع سم ها و سم پاشی ها مقاوم کند.

اینطور که نمایان شده است باید خود مردم به فکر خود باشند. از بعد از انقلاب کشاورزی، انسان ها به تدریج به محیط خود بی اعتنا شدند اما این تنها برای ایجاد مشکلات این چنینی کافی نبود.

گستردگی حضور در کلانشهرها، بی اعتنایی به محیط زیست و اطراف و در نهایت حس عدم تعلق، باعث شده است تا هرچه بیشتر اوضاع وخیم شود.

در این میان عدم توسعه ناوگان خودروهای هیبریدی، جاه طلبی ها و پول پرستی در رده های بالای مدیریتی در کشور، می رود تا زندگی را به کام عده ای شیرین و برای عده ای زجرآور و حتی کشنده کند.

پرونده کاووس سید امامی همچنان برای خانواده اش باز است و آنان پیگیر برخی شکایات از صدا و سیما هستند.

اما آنچه گذشت، هیچ نداشت جز اینکه یک بار دیگر اثبات شود کشوری به پهنه ایران فارغ از مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، به سمت بحران های زیست محیطی با شتاب در حرکت است.

شاید باید با تاسف زیاد این را نیز ابراز کرد که سید امامی ها رفتند تا به جای حفظ گونه های در حال انقراض، گونه هایی از موش ها در سطح شهر به تولید مثل آزادانه و بی پروای خود بپردازند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top